Pazar, Temmuz 21, 2019

2. Ulusal Blokzincir Çalıştayı 2019

TÜBİTAK BİLGEM tarafından ilki 2018 yılında Ankara’da düzenlenen Blokzincir Çalıştayının 2.si bu yıl 25-26 Eylül’de Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde düzenlenecektir.

Gelecek bilimciler tarafından yıkıcı bir teknoloji olarak tanımlanan Blokzincir Teknolojisi aslında “Kripto Para” kavramından daha geniş bir alanı ilgilendirmektedir. Bir kısmı yıllardır kullanılmakta olan yazılım ve iletişim teknolojilerinin özel bir kurgu ile bir araya getirilmesi ile oluşturulan bu teknoloji, temelde internet üzerinde yürütülmekte olan iş süreçlerinin önemli bir handikabı olan güven sorununa matematiksel bir çözüm önermektedir. Bu karakteristiği ile güvenin esas tutulduğu pek çok sektörü ve iş süreçlerini derinden etkilemesi beklenmektedir.

“Blokzincirde Dijital Kimlik” ana temasıyla düzenlenecek olan 2. Ulusal Blokzincir Çalıştayı bu defa blokzincir teknolojisinin vatandaşın hayatını nasıl değiştirebileceğini masaya yatırıyor. “Kamu hizmetlerinden, belediye hizmetlerinden ya da özel kurumların sunduğu örgün hizmetlerden yararlanırken, vatandaşın veya tüzel kişilerin yaşadıkları süreçleri blokzincir teknolojisi ile hızlı ve güvenli hale getirmek mümkün müdür? Dijital dünyada vatandaşın mahremiyeti korunurken yönetime katılımı nasıl artırılır? gibi konular ve daha ötesi bu çalıştayda tartışılacak. Bunların yanı sıra devlet kontrollü paralar (stable coins), uzlaşma mekanizmaları (algorand, avalanche, elixxir), pratik kullanım senaryoları (anket, ödüllendirme, ödeme) gibi sektörün gündeminde olan konular uzmanlarından aktarılacak. Yerli ve yabancı konuşmacıların, panellerin, başarı hikayelerinin ve eğitim seanslarının yer alacağı Çalıştaya yurt içinden ve dışından geniş bir katılım beklenmektedir.

İhale Duyuruları