Cumartesi, Ağustos 17, 2019

2018 Yılının En Hızlı Büyüyen 10 Yeşil Girişimi

Sosyal girişimcilik, çevre sorunlarının yenilikçi çözümler geliştirerek çözülmesine yardımcı olan yeşil bir endüstri yaratıyor. Bazı şirketler, çevresel zararları azaltmak veya tüketici desteği kazanmak için yeşile dönüyor. Yeşil girişimler, doğaları gereği, sosyal sorumluluk, ekonomik değer ve çevresel etkiden kaynaklanan ek zorluklarla karşı karşıya. Bununla birlikte, bu girişimler genelde enerjisi yüksek ve tutkulu kuruculara sahip oluyorlar. Bu da onları, zorlukların üstesinden gelmeye çalışmaya daha yatkın kılıyor ve insanlığın ve dünyanın sağlığını korumaya yardımcı olurken hızlı büyüyebilmelerini de sağlayabiliyor.

Yeşil girişimler, yenilikçi kapitalistleri cezbediyor ve sosyal sorumluluk sahibi yatırımcılar, yeşil yatırımcılar ve popüler kitle fonlaması platformlarından farklı destekler alıyorlar. Sağlıklı fast-food’lardan organik çim bakımına veya alternatif enerji üreticilerine kadar geniş bir yelpazeye sahip yeşil girişimlerin 2018’de en hızlı büyüyen on tanesini sizinle paylaşıyoruz.

#1 Impossible Foods Inc.

Amerika’da bilinçli tüketicilere sürdürülebilir vejetaryen ürünler sunan yeni bir girişim Impossible Foods Inc. Şirket, 2011 yılında Kaliforniya’daki Redwood City’de kuruldu. Karmaşık bir moleküler işlemle, Impossible Foods Inc. hamburger de dahil olmak üzere taklit yiyecekler oluşturmak için yeşil yiyeceklerden spesifik proteinler ve besin maddeleri seçerek üretim yapıyor. Impossible Foods, Ekim 2015’te UBS’nin önderlik ettiği bir D Serisi finansman turunda 108 milyon dolarlık bir büyüme elde etti. Ekim ayından bu yana Impossible Foods, yedi tur boyunca toplam 387,5 milyon dolar fon sağladı. En son fonlama 3 Nisan 2018 tarihli bir Convertible Note turundan geldi. Yatırımcılar arasında Sailing Capital, Temasek Holdings, Bills Gates, Horizon Ventures, Google Ventures, Khosla Ventures ve Viking Global bulunuyor.

#2 Choose Energy

Teksas merkezli girişim Choose Energy, 2008 yılında temiz teknoloji ve hizmetler için bir pazar olarak kuruldu. Ortalama tüketici ve küçük işletmeler için elektrik ve doğalgaz alışverişini basitleştirmek, ortalama koşulları ve yenilenebilir enerji seçeneklerini planlamak amacıyla başlatılan Choose Energy,  rüzgâr enerjisi gibi %100 yeşil bir ürüne geçiş yaparak insanların enerji maliyetlerinden tasarruf etmelerini kolaylaştırıyor. 2015 yılının mart ayında, Select Energy bir C Serisi finansman turunda 14,2 milyon dolar yükseltti ve ekim 2018 itibarıyla toplam 25,7 milyon dolar büyüme sağladı. 2017 yılında Select Energy, Red Ventures tarafından satın alındı.

#3 Holganix

Organik çim bakımı üzerine çalışan Holganix, doğal mikroorganizmalar içeren çevre dostu çim bakımı ürünleri satıyor. Ürünleri gübre kullanımını yüzde 90 kadar azaltıyor. Holganix’in yönetim ekibi geçmişte iki milyon dolarlık iki çim bakım şirketini başarıyla büyüttü ve şimdi ‘daha yeşil ve daha büyük bir hedefle’ büyümeye odaklanıyor. 2016 Dünya Günü’nden itibaren firma, 45’er ton nitrat ve fosfat ile 11 ton pestisiti elimine etme sözü verdi. Yeşil girişim, 2015 yılında tohum aşaması yatırımcılığından 300.000 dolar ve 2017’de de bir girişim turunda 3 milyon dolar topladı. Ekim 2018 itibariyle toplam finansman altı turda 4,9 milyon dolara ulaştı.

#4 Elevate Structure

Elevate Structure çevre dostu yapılar inşa ederek kârlı bir gayrimenkul geliştirme hayaliyle Hawaii’de bir konut mühendisi ekip tarafından 2012 yılında başlatıldı. Taşınabilir alanlar zeminden daha yukarıya inşa ediliyor ve böylece yerdeki ayak izini en aza indirirken altı ila 20 kat daha fazla kullanılabilir alan yaratabiliyor. Bu aynı zamanda müşterilere, zamanlarını ve maliyetlerini en aza indiren aerodinamik bir anahtar teslimi işlemle inşa edilen yeşil evlerini genişletme veya taşıma konusunda esneklik sağlıyor. 23 metrekare  civarındaki alanların maliyeti 75.000 ila 125.000 dolar arasında değişiyor.

#5 Solarkiosk

Berlin merkezli bir sosyal girişim şirketi olan Solarkiosk, 2011 yılından beri şebekeden uzak topluluklara güneş enerjisiyle çalışan özerk iş merkezleri sağlıyor. Kırsal topluluklar artık daha önce hiç duyulmamış sürdürülebilir enerji, soğutma, su arıtma, şarj, iletişim, teknoloji, bilgi ve iş olanaklarına erişebiliyor. Piramit yaklaşımının bu dibi, yerel kiosk sahiplerine yeşil teknoloji ile olanak tanıyıp güçlendiriyor. Ekim 2018 itibariyle, Solarkiosk’un yıllık geliri 4,4 milyon dolara ulaştı.

#6 Freight Farms

2010 yılında başlatılan Boston merkezli bir girişim olan Freight Farms, kendine yeten tarım alanlarına dönüştürülmüş nakliye konteynırları geliştiriyor. Freight Farms, müşterilerin yılda 365 gün herhangi bir ortamda LED’leri ve hidroponik sistemleri kullanarak taze ürünler yetiştirmelerini sağlıyor. Freight Farms’ın Leafy Green Machine topraksız nakliye konteyneri, üreticinin 85.000 dolarlık önerilen perakende satış fiyatına (MSRP) sahip. Yüksek teknoloji ürünü ConnectTM uygulaması, nem ve sıcaklık gibi çiftlik özelliklerini kontrol ederek uzaktan izlemeye izin veriyor. Kurucu ortaklar Jonathan Friedman ve Brad MacNamara, 2011 yılında Kickstarter’la başlayıp, ardından altı fonlama turunda toplam 12,2 milyon dolarlık bir gelir elde ettiler.

#7 WISErg

WISErg kendisini “Kentsel organik ürünlerin yönetimi için devrim niteliğinde bir çözüm oluşturmak için biyolojik, temiz ve yüksek teknolojili sistemleri birleştiren hibrit teknoloji şirketi” olarak tanımlıyor. The Harvester ürününü, gıda atıklarını çöpe gitmeden yüksek kaliteli gübre haline getiren bir makine olarak ifade edebiliriz. 2014 yılında ticari olarak piyasaya sürülen şirket, erken başarı elde etti. 2018 Ekim ayından itibaren dokuz fonlama turunda 69,8 milyon dolar aldı.

#8 MowGreen.US

MowGreen.US, alternatif enerji ve çevre bilinci için yerel bir savunucu ekibi tarafından Connecticut’tan başlatılan sessiz, gazsız bir çim bakımı girişimidir. Gazlı çim biçme makinelerini, yenilikçi tescilli “Reel2Reel” tasarımı gibi itme biçme makineleri ile değiştirerek, -yılda bir aracın en az 10.000 km (bir arabanın yılda ortalama olarak kat ettiği yol) gittiğinde yarattığı zarardan kurtarabilir. Girişim, çim biçme tesisinden havalandırma, temizleme ve toprak optimizasyonuna kadar, çevre odaklı işletmeler için harekete öncülük eden bir dizi ürün ve hizmet sunuyor.

#9 Arctic Sand

Arctic Sand, dünya çapında ısı şeklinde kaybedilen enerjinin %80’ini kurtarmak amacıyla, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde ortaya çıkmış bir fikir. Güç dönüştürme teknolojisi girişimi, MIT’den özel olarak lisanslanmış ve geliştirilen özel teknolojiye sahip ürünler sunuyor. Bu, “Dönüştürücü Tümleşik Güç Çözümleri” teknolojisi, güç dönüşüm verimliliğini önemli ölçüde artırıyor. Arctic Sand kısa süre önce 2015 yılının kasım ayında B yatırım fonunda 19,35 milyon dolar topladı ve ekim 2018 itibariyle altı yatırımcıdan iki finansman turunda toplam 28,6 milyon dolar yatırım aldı.

#10 Skeleton Technologies

Skeleton Technologies, Avrupa’nın en büyük ultrakapasitör hücre üreticisi ve geliştiricisi olarak, 2015 yılında en iyi girişim ​​için Ecosummit London Award ödülünü kazandı. Müşterileri arasında, enerjiyi yeniden ele alarak ve en yüksek ve yedek gücü sağlayarak güç sağlama ve enerji depolama sorunlarını çözmek için ürünü kullanan European Space Agency bulunuyor. Girişim, altı fonlama turunda 46,4 milyon euro aldı.

Kaynak:
Investopedia

Yeşilist

İhale Duyuruları