Pazartesi, Temmuz 22, 2019

6 Ayda Nasıl Yeni Bir Dil Öğrenebiliriz?

Biraz olanaksız gibi gelse de altı ayda hatta daha da kısa bir sürede yeni bir dil öğrenebilmeniz mümkün.

Kendinize çalışma planı hazılayın

Dil öğrenmek gayret ister ve ona durmadan maruz kalmanız gerekir. Bu yüzden her gün biraz çalışmak veya en azından o dilde bir şeyler okuyup dinlemek bu öğrenme sürecine katkı sağlar. Bu şekilde günlük yaşantıda kullanılan kelimeleri de kolaylıkla öğrenebilirsiniz birkaç hafta içerisinde. Kendinize minik ve gerçekçi hedefler belirleyin ve o hedeflere bağlı kalmaya çalışın.

Kelimeleri öğrenmek için kendinize sıkılmayacağınız bir yol bulun

Birçok dile hakim insanların bir ortak noktası var: hepsi öğrendikleri kelimeleri unutmamak veya daha iyi öğrenebilmek için kendilerine özgü yollar buluyorlar. Kimisi yemek tariflerini İspanyolca veya İtalyanca okuyor, kimisi de renkli kartlara büyük büyük kelimeleri ve arkalarına da anlamlarını yazıyor. Öyleyse, siz de birkaç yöntemi deneyin ve hangisi size daha çok uygunsa o yolla devam edin. Defter tutun, kartlar hazırlayın, anlamayacak olsanız da romanlar okuyun, sevdiğiniz diziyi o dilde izleyin.

Öğrendiğiniz kelimeleri, kalıpları hemen o gün kullanmaya başlayın

Dil bilimciler bu yolda pratik yapmanın öneminden durmadan bahsediyor. Öğrendiğiniz kelimeler ve kalıplar ile bir şeyler yazmaya veya o dile hakim olan birisiyle konuşmaya çalışın. Muhakkak ki hata yapacaksınız, ancak önemli olan o hatalar sayesinde öğrenebilmeniz. Dolayısıyla, yeni kelimeleri kullanmaya çalışın, onlara dilinizi alıştırın ve durmadan deneyin.

Öğrendiklerinizi durmadan tekrarlayın

Ne yazık ki öğrendiğimiz birçok şey hafızamızda uzun süreli kalamıyor, birkaç günde unutabiliyoruz. Bunun nedeni öğrendiklerimizin hemen uzun süreli belleğimize yerleşememesidir. Bu yüzden öğrendiklerinizi unutmamak için durmadan tekrarlamanız gerekir. Hazırladığınız renkli kartları tekrar tekrar okuyun, notlarınızı iki haftada bir en baştan gözden geçirin, haberleri ve filmleri öğrenmek istediğiniz dilde izleyin.

Kaynak

İhale Duyuruları