Cuma, Eylül 17, 2021

9. Uluslararası Farklı Perspektifler Kısa Film Festivali Programı Açıklandı

Festival Tarihleri

Katadrom Kültür Sanat ve Sosyal Politikalar Derneği tarafından düzenlenen, Farklı Perspektifler Kısa Film Festivali 2020 yılının son fiziki kültür sanat etkinliklerinden biriydi ve 2021 yılında da festivali fiziki koşullarda gerçekleştirme ümidini korumaktadır. Pandemi koşullarında, kültür sanat etkinlikleri konusundaki belirsiz durumu nedeniyle festival, mümkün olan en yakın tarihte gerçekleştirilmek üzere ertelenmiştir ve festival tarihleri en kısa sürede duyurulacaktır.

2021 ana teması “İzolasyon”

Başladığı günden bu yana izleyicisine yeni bakış açıları kazandırmayı hedefleyen festivalin bu yılki teması, daha önce isteyerek ya da zorla gerçekleştirilen ama bir yıldır, tüm insanlığın aynı anda maruz kaldığı “İzolasyon”. Sanatçıların benzer deneyimleri farklı gözlemlerle aktaracakları filmleri bu bölüm başlığında izlemek mümkün. Festival teması film gösterimlerinin yanı sıra bu konudaki buluşma ve söyleşilerle daha kapsamlı şekilde ele alınacak.

“Take-Away” Festival

Farklı Perspektifler Film Festivalinin en ayırıcı özelliği “take-away” formatı. Festival, İstanbul’da başlayıp yıl içinde Türkiye’nin ve dünyanın çeşitli şehirlerini ve etkinliklerini dolaşıyor. Bu yıl da İstanbul’da başlayacak olan festival pandemi koşullarının izin verdiği ölçüde yolculuğuna, Eskişehir, Berlin, Tahran ve Yogyakarta’da devam edecek.

Potluck / Potlaç Ödülü ve Jürisi

Bu ödül, başvurular için talep edilen sembolik başvuru ücretini en iyi filme verme, bu ücreti bir sinemacıdan başkasına katkı haline getirme fikrinden ortaya çıktı. Katadrom’un kalabalık uluslararası ön jürisi tarafından belirlenen yarışma filmleri

oyuncu Aslı Şahin, Kosovalı yönetmen More Raça ve Bulgaristanlı yapımcı Vladimir Karanikolov ‘un oluşturduğu  uluslararası ana jüri tarafından değerlendirilecek.

Kısa Filmlere Uzun Yapımlar Eşlik ediyor

2013 yılından bu yana festival gösterim programına uzun kurmaca ve belgesel gösterimlerin yapıldığı bir özel bölüm ekledi. Festival bu geleneğini bu yıl da sürdürüp, Orhan Tekeoğlu’nun “7 Kibele” filmini gösterecek.

Program bölümleri

Bu yıl da festival ana teması “İzolasyon” bölümünün yanı sıra, geleneksel bölümlerini korumaya devam ediyor. Festival bölümlerini “Potluck”, yarışmalı bölümün yanı sıra, hayatın absürt ve komik taraflarını gösteren “Gülünç”, güçlü kadın hikayelerinin anlatıldığı “Mor Portreler”, her türlü ayrımcılığa karşı bir buluşma alanı olan “Şemsiye”, keskin değişim hikayelerinin yer aldığı “Viraj”, yakın tarihin ve kişisel hikayelerin aktarıldığı “Çok Uzak, Çok Yakın”, kültürel farklılıkların ve kontrastların ele alındığı “Kültürel Bakış”, ilişkilerin irdelendiği “Bağlar”, oluşturuyor.

Festivalin 2021 Afişi Brezilyalı sanatçı Pedro Carvalho’dan.

Her yıl temaya uygun olarak farklı bir sanatçının tasarladığı ve izolasyonun çağrıştırdığı çizgi ve renkleri yansıtan festival afişi bu yıl Brezilyalı sanatçı Pedro Carvalho tarafından gerçekleştirildi.

Atölyeler

  1. yılında festival, takipçilerine farklı atölyeler sunuyor.

Kitlesel Fonlamada Başarının Sırları

Yönetmen, yapımcı ve Akademisyen Doçent Dr. Nurdan Tümbek Tekeoğlu sinema filmi için alternatif bir kaynak yöntemi olarak kitlesel fonlama konusunda bir sunum gerçekleştirecek.

Altyazı ve Yerelleştirme Atölyesi

Bu atölyede film altyazı çevirisi, yerelleştirilmesi ve uygulanmasının bir filmin sunulması ve yaygınlaştırılması açısından önemi, Katadrom gönüllüleri tarafından katılımcılarla paylaşılacak.

  1. Uluslararası Farklı Perspektifler Film Festivali /
    9th International Changing Perspectives Film Festival

Katadrom Kültür, Sanat ve Sosyal Politikalar Derneği
Katadrom Arts, Culture and Social Politics Association

icpsff@gmail.com  –  info@katadromart.com
www.icpsff.com
www.katadromart.com

http://www.facebook.com/icpsff 
http://www.facebook.com/KatadromArt

 

FESTIVAL FILMLERİ

 

POTLUCK COMPETITION / POTLAÇ YARIŞMA

“By the Time I Fall Asleep/ Uykuya Dalmadan Önce/ Zanim Zasne”, Damian Kosowski, 18’ Polonya/ Poland, 2020

“Diva/ Alnajma”, Gilbert Karam, 10’, Lebanon/ Lübnan, 2020

“Grab/ Tutam”, Adèle Vincenti-Crasson, 16’, France/ Fransa, 2020

“Little Beach, The/ Plaj/ La Playita”, Sonia Bertotti, 13:00, Argentina/ Arjantin, 2020

“Mosaic/ Mozaik”, Imge Özbilge, Sine Özbilge, 15’ Belgium/ Belçika, 2020

“One Fleeting August/ Kısa Bir Ağustos Günü/ Убегающий август”, Anna Sobichevskaya, 19’ Russia/ Rusya, 2020

“Performance/ Performans/ Перформанс”, Nina Moiseeva, 20’ Russia/ Rusya, 2020

“Portraits: 2020/ Portreler 2020”, Amartya Ray, 10’, India/ Hindistan, 2021

“Schiavonea”, Natalino Zangaro, 15’, Italy/ İtalya, 2020

“Sealskin/ Selkie/ Selshamurinn”, Ugla Hauksdottir, 13’ Iceland/ İzlanda, 2020

“Thousand and One Nights, The/ Binbir Gece/ Alf Leila Wa Leila”, Mahsum Taskin, 17’Turkey/ Türkiye, 2020

“Wayfarers/ Yolcular”, Burak Oguz Saguner, 10’ Turkey/ Türkiye, 2021

 

ISOLATION/ İZOLASYON – 82′

“A Strange Season/ Bir Garip Mevsim”, Burak Oguz Saguner, 10’, Turkey/ Türkiye, 2020

“At Home/ Evde”, Buğra Mert Alkayalar, 2’, Turkey/ Türkiye, 2020

“Birds in the Net”, Volkan Kızıltunç, Levent Türkan”, 11’, Turkey/ Türkiye, 2020

“Célio’s Circle/ Celio’nun Çevresi”, Diego Lisboa, 10’, Brasil/ Brezilya, 2020

“Corona Daydream/ Korona Düşleri”, Elif Turan, 2’, Turkey/ Türkiye, 2020

“Covidaydream/ Covid Hayalleri”, Imanuel Demidov, 13’, Israel/ İsrail, 2020

“My Dear Quarantine/ Sevgili Karantina”, Ewa Maria Wolska, 5’, Poland/ Polonya, 2020

“Oasielles”, Nathalie Rossetti, 7’, Belgium/ Belçika, 2020

“Reflexion/ Yansıma”, Alan Bidard, 5’, Martinique/ Martinik, 2020

“With Everything That’s Going On/ Olan Biten Onca Şeye Rağmen”, Katja Aßfalg, 11’, Germany/ Almanya, 2021

“You Are on My Mind/ Aklım Sende”, Gülden Gevher Öz, 5’, Turkey/ Türkiye, 2020

 

PURPLE PORTRAITS / MOR PORTRELER – 95′

“Beekeeper, The/ Arıcı”, William McGregor, 12’, UK/ BK, 2020

“Carrousel/ Atlıkarınca”, Jasmine Elsen, 10’, Belgium/ Belçika , 2020

“Cloud Forest/ Sisli Orman/ Bosque de Niebla”, Eliane Esther Bots, 18’, Netherlands/ Hollanda, 2019

“From Time to Time, I Burn/ Arasıra Yanarım/ De Vez Em Quando Eu Ardo”, Carlos Segundo, 15’, Brasil/ Brezilya, 2020

“I’m Not Talking About That/ Ondan Bahsetmiyorum”, Ayris Alptekin, 11’, Turkey/ Türkiye, 2020

“Ishtar”, Armine Vosganian, 15’, Romania/ Romanya, 2020

“My Mum is (not) the Best One/ Annem Mükemmel (Değil)/  Моя мама (не) самая лучшая”, Irina Sadchikova, 13’, Russia/ Rusya, 2020

 

UMBRELLA / ŞEMSİYE – 76′

“Corridor/ Koridor/ Korridor”, Walter Duncan, Marie-Pierre Bonniol, 1’, Germany/ Almanya, 2020

“Feel The Run”, Hande Sezmez, 3’, Turkey/ Türkiye, 2020

“Mermaid/ Denizkızı”, Saber Mostafapour, 14’, Iran, 2019

“Rebel/ İz/ Recrue”, Pier-Philippe Chevigny, 15’, Kanada, 2019

“Sems/ Şems”, Mehmet Can Bindal, 20’, Turkey/ Türkiye, 2020

“Sycamore/ Çınar”, Mehmet Tığlı, 15’, Turkey/ Türkiye, 2019

“Where Mind Can’t Reach/ Aklın Ulaşamadığı Yer”, Aleksey Siman, 7’, Estonya, 2020

TIES / BAĞLAR – 80’

“A Theory of Random Events Probability/ Rastlantısal Olaylar Olasılık Teorisi”, Alexandra Sarana, 20’, Russia/ Rusya, 2020

“Bath, The/ Banyo/ Le Bain”, Anissa Daoud, 15’, Tunisia/ Tunus, 2020

“Cradle/ Ninni/ Cântec de Leagăn”, Paul Muresan, 0:04:00, Romania/ Romanya, 2020

“Dalía”, Brúsi Ólason, 16’, Iceland/ İzlanda, 2020

“Scenes by the Sea/ Sahilden Manzaralar”, Oksana Degtyareva, 20’, Russia/ Rusya, 2019

“Umbrella, The/ Şemsiye/ Зонтик”, Daria Dodon, 5’, Ukraine/ Ukrayna, 2020

 

RIDICULE / GÜLÜNÇ, – 90′

“#picoftheday/ #gününresmi”, Andrea Beluto , 19’, Italy/ İtalya, 2020

“An Insured Life/ Sigortalı bir Hayat/ Una Vida Asegurada”, Jesús Martínez “Nota”, 12’, Spain/ İspanya, 2020

“Fox&Penguin”, Dave Lojek, Catharina Hamerle, 12’, Germany/ Almanya, 2021

“Frame, The/ Çerçeve”, Mert Sata, Berk Sata, 7’, Turkey/ Türkiye, 2020

“Jack&Chan”, Alexey Petrashevich, 17’, Russia/ Rusya, 2020

“Jackpot, The/ Büyük İkramiye/ Der Hauptgewinn”, Alice von Gwinner, 22’, Germany/ Almanya, 2020

 

SO FAR, SO CLOSE / ÇOK UZAK, ÇOK YAKIN – 85′

“A Year in Exile/ Sürgünde Bir Yıl”, Malaz Usta, 19’, Syria/ Suriye, 2020

“Accamòra: Right Now/ Hemen Şimdi/ In Questo Momento”, Emanuela Muzzupappa, 11’, Italy/ İtalya, 2020

“Lhomme’s Dreams/ Dr. Lhomme’un Rüyaları/ Docteur Lhomme”, Florent Morin, 15’, France/ Fransa, 2019

“Navozande, the Musician/ Müzisyen Navozande”, Reza Riahi, 15’, France/ Fransa, 2020

“Police After Me, The/ Peşimdeki Polis”, Kayahan Kaya, 6’, Turkey/ Türkiye, 2020

“Press Pound to Connect/ Bağlanmak için Tuşlayın”, Alexander Fingrutd, 2’, USA/ ABD, 2019

“The Titles I’m Dreaming Of/ Hayalimdeki İsimler/ I Titoli Che Vorrei”, Sarah Signorino, 13’, Italy/ İtalya, 2020

“Unconditional Surrender/ Kayıtsız Şartsız Teslim”, Jason Osder, 4’, USA/ ABD, 2020

 

SWERVE AWAY / VIRAJ – 86′

“A Sister and a Brother/ Kardeşler / Da-Dzma”, Jaro Minne, 15’, Belgium/ Belçika, 2020

“Anoush/ Anuş”, Deniz Telek, 15’, Turkey/ Türkiye, 2020

“Digital Love (remix)/ Dijital Aşk”, Raphaël Languillat, 5’, Germany/ Almanya, 2020

“Hunting Season/ Av Mevsimi”, Dimitris Theocharidis, 19’, Greece/ Yunanistan, 2020

“Pilgrims”, Farnoosh Samadi, Ali Asgari, 16’, Turkey/ Türkiye, 2020

“You Know What I Have Nightmares About/ Kabuslarımı Biliyorsun”, Aglaja Filipovic, 15’, Serbia/ Sırbistan, 2019

 

CULTURAL INSIGHTS / KÜLTÜREL BAKIŞ – 78’

“Arabic Friday/ Arapça Günü”, Gal Rosenbluth, 04’, Israel/ İsrail, 2019

“Climate Change/ İklim Değişikliği”, Yasemin Demirci, 19’, Norway/ Norveç, 2020

“Master of Disguise/ Değişim Ustası”, Adina Bairakimova, 10’, Kazakhstan/ Kazakistan, 2020

“Pretty Vacant”, Cigdem Slankard, 20’, USA/ ABD, 2020

“Soy Sauce/ Soya Sosu”, Sarnt Utamachote, 5’, Germany/ Almanya, 2020

“Speck of Dust/ Toz Zerresi”, Simo Ezoubeiri, 5’, USA/ ABD, 2021

“Wuqiao Circus/ Wuqiao Sirki”, Lukas Berger, 14’, Austria/ Avusturya, 2020

 

SPECIAL SELECTION / ÖZEL GÖSTERİM
“7 Kybeles/ 7 Kibele”, Orhan Tekeoğlu, 57’, Turkey/ Türkiye, 2020

(Visited 202 times, 1 visits today)

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

(Visited 11 times, 1 visits today)