Pazartesi, Kasım 30, 2020

AFS Kültürlerarası Programını Değişim Programları Ülke Direktörü Derya Komitoğlu Kaplan ile Konuştuk

 • AFS Programı ve başvuru süreci hakkında bilgi verebilir misiniz?

Türk Kültür Vakfı (TKV), AFS Kültürlerarası Programları çerçevesinde, her öğretim yılında, kısa dönem ya da bir okul yılı süresi ile öğrenim görmek üzere lise öğrencilerini yurt dışında çeşitli ülkelere gönderiyor. Programın 2020-2021 başvuruları 28 Ekim 2019 tarihine kadar www.turkkulturvakfi.org.tr adresinden devam etmektedir.

AFS, daha adil ve barış dolu bir dünya yaratmak için, insanların gerekli becerileri kazanmalarına ve anlayış geliştirmelerine yardımcı olacak kültürlerarası öğrenme fırsatları sunan uluslararası, gönüllü ve kar amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşudur. Uluslararası anlayışı ve dostluğu geliştirmeyi amaçlayan bir kültür hizmetidir.

AFS’nin temeli, Birinci Dünya Savaşı sırasında atılıyor ve 1914 yılında Fransız askerlerini taşımaya yönelik bir Ambulans Birliği olarak kuruluyor. Zaman içinde, savaştan insani çıkarımlar yapan ambulans şoförlerinin, savaşların önüne geçilmesinin yolunun insanların birbirlerini tanımalarından geçtiğine karar vererek oluşturdukları bir örgüt halini alıyor.

Günümüzde, dünyada 80’e yakın ülkede AFS Programları sürdürülmekte. Oluşturulan ortaklık anlaşmaları dahilinde her yıl AFS Türkiye ile 40’a yakın AFS ülkesi arasında öğrenci değişimleri ve benzeri projeler yürütülüyor. AFS, lise öğrencilerine çeşitli ülkelerde kısa dönem ve bir okul yılı süresince bir ailenin yanında yaşayarak lise öğrenimi görme imkânı tanıyor. Böylece öğrenciler farklı kültürden insanlarla tanışma, anlaşma, karşılıklı örf ve adetlere saygı gösterme ve kurdukları dostluklarla dünya barışına katkıda bulunma fırsatı buluyorlar.

TKV, AFS Programlarından yararlanmış olanlar ve aynı amacı benimsemiş kişilerin girişimleri ile kültürlerarası eğitim programları yürütmek amacıyla 1974 yılında kurulmuştur. Vakıf faaliyetleri arasında AFS Kültürlerarası programlarının yanı sıra aynı amaca hizmet eden çeşitli program ve projeler de yer alır.

2020 – 2021 öğretim yılında AFS Programlarına başvurmak için,

– T.C. Vatandaşı olmak,

– Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim ve Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüklerine bağlı liselerdeki; Lise Hazırlık, 9, 10, 11 ve 12. sınıfa devam ediyor olmak ya da Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ve Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’ne bağlı liselerin son sınıf öğrencisi olmak,

– 01 Ocak 2002 – 01 Eylül 2005 tarihleri arasında doğmuş olmak,

– Son iki öğretim yılı (2017-2018 ve 2018-2019) sonu not ortalamalarının 100 üzerinden 50  ve üzeri olması,

– Son iki öğretim yılı (2017-2018 ve 2018-2019) not ortalamalarında hiçbir dersten 50 altında almamış olmak,

gerekiyor. AFS Değerlendirme süreçlerine başvuru için yabancı dil bilgisi aranmıyor.

Başvuru yapmak içinse,

www.turkkulturvakfi.org.tr adresinde bulunan AFS Programları 2020 – 2021  Başvuru Formunun doldurulması,

– Adayların devam ettikleri lise müdürlüklerinden alacakları kaşeli ve imzalı öğrenci belgesini  ve resimli kimliğini 1. Aşama Yazılı Sınav’a gelirken yanlarında getirmeleri gerekiyor.

AFS Kültürlerarası Programları aday değerlendirme süreci iki aşamada gerçekleşiyor.

 1. aşama tamamı Türkçe olan, çoktan seçmeli test şeklinde yapılan değerlendirme; genel kültür ve zihinsel beceri testlerinden oluşuyor. Akademik bilgi ve yabancı dil bilgisi test edilmiyor.

İlk aşamada başarılı olan adaylar TKV tarafından ilan edilen merkezlerde düzenlenecek 2. aşamaya davet ediliyorlar. Mülakatlar AFS Gönüllülerinden oluşan komisyonlarca yürütülüyor. Toplu ve bireysel görüşmeler, Türkçe olarak yapılıyor. Yapılan değerlendirmeler öğrenciyi daha yakından tanımaya ve programlara yönelik motivasyonunu anlayıp yetkinliklerini ölçmeye yönelik olarak düzenleniyor.

Aday öğrencilerin seçiminde dikkat edilen kriterler doğrultusunda programdan kazanımlarının fazla olacağına inanılan öğrenciler AFS Adayı olarak belirleniyor. İkinci aşama sonuçları, değerlendirmenin yapıldığı günü takip eden ilk 15 gün içerisinde bildiriliyor.

AFS 2020-2021 Programlarımızın başvuruları www.turkkulturvakfi.org.tr web sitemizden açılmıştır. Başvurular 28 Ekim 2019, saat 17’ye kadar açık olacak. Bu yılın aday değerlendirme sürecinin programı ise şu şekilde:

 1. Aşama: Genel Kültür ve Zihinsel Beceri

2-3 Kasım 2019  saat: 10.00
Adana, Alanya, Ankara, Bursa, Eskişehir, Hakkari, İstanbul, İzmir ve Van.

 1. Aşama: Mülakatlar

23-24 Kasım 2019 ve 30 Kasım-1 Aralık 2019
Adana, Alanya, Ankara, Bursa, Eskişehir, Hakkari, İstanbul, İzmir ve Van.

Başvuru Ücreti: 75 TL

Garanti Bankası, İstanbul, Nişantaşı Şubesi, Şube Kodu: 132

(TR73 0006 2000 1320 0006 2939 50)

 • Program kapsamında başarılı öğrenciler için burs imkanı bulunmakta mıdır? Eğer varsa bursun içeriği (konaklama, yemek, ulaşım vs.) nelerden oluşmaktadır?

TKV’nin bütçesi kapsamında ve sponsor destekleri ile çeşitli (tam ve kısmi) burslar öğrencilere sağlanmaktadır. Sadece Mülakat aşamasında bir okul yılına ASİL aday olarak kabul edilen adaylarımız için sunduğumuz burs imkanları için başvurular, ülke tercihleri için yapılan ofis görüşmesi aşamasında alınmaktadır.

Bursun içeriği, programın ücretinin (eğitim masrafları, uluslararası uçak bileti, sağlık sigortası)  karşılanmasıdır. Kısmi veya tam burs imkanı sunulan öğrenciler, vize masraflarını ve özel cep harçlığını kendileri temin etmek zorundadır.

 • AFS sınavlarında sorulan sorulara dair pek çok platformda “efsaneler” yer almaktadır. Bunlar arasından “Uzaya giden ilk maymunun adı nedir?” en çok bilinen genel kültür sorusudur. Yazılı ve sözlü sınav soruları ile ilgili buna benzer birer örnek verebilir misiniz?

Efsane kısmını bizler de duyuyoruz. Bu efsanelere itibar edilmemesini, en doğru bilginin Vakfımızda olduğunu belirtmek isterim. Tüm sorular için lütfen info@turkkulturvakfi.org.tr adresine e-mail gönderilsin. Sorularımızı ise paylaşmıyoruz.

 • Programı tamamlayan öğrencilerde Türkiye’ye döndükleri zaman adaptasyon sorunu görülmekte midir? Örneğin üniversite hazırlık sürecine etkisi olmakta mı?

Adaptasyon, belirli süre yurt dışında yaşayan herkesin karşılaştığı bir durum ve buna yönelik olarak oryantasyon çalışmalarımız oluyor. Gönüllülerimiz, AFS Programı ile yurt dışına gidecek öğrencilere hem gitmeden önce hem de programı tamamlayıp döndükten sonra adaptasyon sürecini atlatabilmeleri için oryantasyon çalışmaları düzenliyorlar.

Dolayısıyla üniversite hazırlık sürecinde programlara katılan öğrenciler için pozitif bir durum söz konusu oluyor. Üniversite hazırlık süreci daha hızlı geçiyor. Yabancı dil becerileri gelişen öğrenciler, üniversitede yabancı dil hazırlık sınıfını atlayabiliyor.

 • Programı tamamlayamadan dönen öğrenciler oluyor mu? Böyle bir durumda bir yaptırım uygulanmakta mıdır?

Programlarımızda her yıl %3 – %5 oranında öğrenci, programı tamamlayamadan çeşitli sebeplerle dönebiliyor. Oluşan yaptırımlar, öğrencinin ve velisinin tasarrufunda değerlendirilmektedir.

 • Katılımcıların gidecekleri ülkeler nasıl belirleniyor? En çok tercih edilen ülkeler nerelerdir?

Katılımcıların gidecekleri ülkeler, mülakatları geçen katılımcılar ve velileri ile beraber görüşülerek belirleniyor. AFS Türkiye olarak 40’a yakın ülkeye öğrenci göndermekteyiz. En çok tercih edilen ülkeler ise başta ABD olmak üzere Almanya, Kanada, Fransa, İsviçre, İtalya, Finlandiya, Arjantin, Belçika, Norveç, Şili ve diğer ülkelerdir.

 • AFS Ev Sahibi Aile olarak uluslararası bir öğrenciyi evimizde konuk etmek için şartlar nelerdir? Bu süreç nasıl gelişmektedir, anlatabilir misiniz?

Misafir aile olmak için ihtiyacınız olan tek şey açık görüşlülük ve farklı kültürlere ilgi duymak, onları yakından tanımak istemek. Bambaşka bir kültürden genç bir öğrenci evinize adım attığı anda kültürlerarası deneyiminiz başlıyor ve siz de AFS ailesinin bir üyesi oluyorsunuz. Konuk edeceğiniz AFS öğrencisi, aslında evinizde bir konuk olarak kalmıyor, ailenizin bir bireyi oluyor. Siz bu öğrencinin anne ve babası, varsa çocuklarınız da kardeşleri oluyor.

Bizim aradığımız güvenilir, esnek ve yaşamlarını bir AFS’li ile paylaşmak isteyen aileler. Konuk etme kriterleri arasında evli, çocuklu olmak gibi maddeler bulunmuyor. Yapmanız gereken en önemli şey konuk öğrencinize gerçek çocuğunuz gibi sevgi ile yaklaşmak, destek olmak, duygusal rahatlığını sağlamak ve temel gereksinimlerini karşılamak.

Her AFS öğrencisinin kendisine ait bir yatağı olmalı. Konuk etme süresi programa göre 1 aydan 10 aya kadar değişiyor. Öğrenciler, Eylül ayının ilk haftasında grup halinde geliyorlar. TKV/AFS, öğrenci Türkiye’de bulunduğu süre içerisinde kendisinden tüm konularda sorumlu oluyor. Aileler günlük sorumlulukları üstlenirken; TKV görevlileri ve AFS danışmanları aile ve öğrenciyle iletişimde kalıyorlar.

Ev Sahibi Aile olmak isteyenler web sitemiz üzerinden sisteme kayıt olarak başvuru yapabilirler. Mümkün olduğunca çabuk başvurmalarını öneririz çünkü doğru bir değerlendirme ve yerleştirme yapabilmemiz için belirli bir süre gerekiyor.

 • Son olarak adaylara ne gibi önerilerde bulunmak isterseniz?

Adaylara yazılı sınav için günlük gazete ve kitap okumalarını tavsiye ederiz.