Pazar, Nisan 18, 2021

Amerika’da Eğitim Almak İçin Kaçırılmayacak 3 Burs Fırsatı

Son günlerde Koronavirüs salgını nedeniyle Amerika, diğer ülkelere seyahat kısıtlamaları getirirken Türk öğrenciler, hem üniversite hem de burs başvurularını incelemek ve seçenekleri görmek için sıklıkla ülke hakkında araştırma yapıyor. Günümüzde Amerika, dünyanın dört bir yanından gelen öğrenciler için en popüler eğitim rotalarından biridir. Özgürlükler ülkesi olarak bilinen ve her yıl binlerce insanın okumak, çalışmak ve yaşamak için tercih ettiği ülke, bugün özellikle öğrenciler için MIT, Stanford, Harvard gibi dünya sıralamalarında ilk üçte yer alan yüksek kaliteli üniversiteleri ile dikkat çeker.

Peki, Amerika’da eğitim almak maliyetli mi? 4 binden fazla üniversiteye sahip ülke, tüm dünyadan öğrencilere mükemmel destek olanakları sunarken, mezun olduktan sonrada ülkede kalma ve özellikle STEM konularında dünyanın en büyük şirketlerinde kariyer yapma şansı bulmanıza da yardımcı olur. Bu nedenle Amerika’da okurken yüksek eğitim ve yaşam masrafları size ağır gelse de bu deneyimin geleceğinize yapacağınız en büyük yatırımlardan biri olacağını da unutmayın!

Ülkede genel olarak üniversitelerin birinci sınıfa başlayan öğrenciler için ilk yıl bursları olduğu gibi hükümetin sunduğu en bilinen finansal yardım ise ülkemizden de her yıl çok sayıda öğrencinin ve araştırmacının faydalandığı Fulbright Burs Programıdır. Gelin, programın sağladığı ve bu sene 8 Nisan’a kadar başvuruların açık olduğu burslara birlikte göz atalım.

 

Amerika’da eğitim alabileceğiniz üniversite araştırmanıza hemen başlamak ve finansal destek fırsatlarından haberdar olmak için üniversite broşürlerini indirin.

 

  1. Yüksek Lisans Bursu

Amerika’da yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrencilere yönelik olan burs programı en fazla 2 akademik yıl sürüyor. Eğitim alacağınız üniversitenin ve programın akademik takvimine göre burs, ilk yıl 9-12 ay arasında ikinci yıl ise en fazla 9 ay sürer ve ikinci yıl bursun yenilenebilmesi için birinci yılın sonundaki akademik başarınız dikkate alınır.

 

Burs süresince bir akademik yıl için içerisinde eğitim ücreti ve masraflarınızın, aylık yaşam giderlerinizin ve gidiş-dönüş uçak biletinizin karşılanacağı 50.000$ gibi bir ödeme alırsınız. Başvurular için kriterler şu şekildedir: bir lisans programı mezunu olmanız, not ortalamanızın 4.00’lük sistemde en az 3.00 ya da 100’lük sistemde en az 76.66 olması, İngilizce yeterliliğinizin minimum TOEFL IBT için 75 ya da IELTS Akademik için 6 olması gerekir. Aynı zamanda MBA gibi bir alanda eğitim alıyorsanız, tam zamanlı en az 1 yıl iş tecrübesi istenir.

 

  1. Doktora Bursu

Yurt dışında akademik kariyer yapmak için en iyi avantajlara sahip ülkelerden biri olan Amerika, öğrencilere dünyanın en saygın üniversitelerinde prestijli projeler içerisinde yer alma imkanı sunar. Ülkedeki doktora eğitimi 3-4 yıllık programlara sahiptir, ancak bunun 1-2 senelik kısmı dersler ve teorik eğitimden oluşur, sonrasında ise tez aşaması başlar. Fulbright Doktora Bursu, öğrencilere yıllık 50.000$’a kadar ödeme yapar ve en fazla 2 akademik yıl sürer. Bu nedenle geri kalan yıllar için burs alanların maddi ihtiyaçlarını kendileri karşılaması gerekiyor. Ancak bu gözünüzü korkutmasın, zira ülkedeki çoğu üniversite, lisansüstü öğrencilere seçtikleri alanlarda profesörlerin proje ve araştırmalarına yardımcı olarak finansal destek almalarına olanak tanır.

 

  1. Aziz Sancar Doktora Bursu

2015 Nobel Kimya Ödülü sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar adına düzenlenen burs programı, Amerika’da doktora eğitimi almak isteyen adaylara yöneliktir. Burs, 2 akademik yıl sürerken yıllık 50.000$ ödeme alırsınız. Başvuracakların biyoloji, biyokimya, biyoteknoloji, biyomedikal mühendisliği, kimya, kimya mühendisliği, tıp gibi bölümlerin öğrencileri ya da mezunları olması gerekiyor. Aziz Sancar Doktora Bursuna kabul alındığınız taktirde, Amerika’da North Carolina Üniversitesi’nde biyoloji bölümünde doktora eğitiminize başlayacağınızı bilmenizde fayda var.

 

Kaynak: Hotcourses Turkey

(Visited 331 times, 1 visits today)

BENZER İÇERİKLER

(Visited 11 times, 1 visits today)