Salı, Ekim 4, 2022

Bu ilanın süresi dolmuştur / This announcement has expired

Argüden Yönetişim Akademisi Sizi Büyükşehir Belediye Konferansı’na Davet Ediyor

Profesyonel kimliğinizden bağımsız olarak, bu daveti okuyan bireyler olarak sizler içinde yaşadığınız şehrin ana paydaşlarından birisiniz. Vatandaş olarak sorumluluklarınızı yerine getirirken şehrin ekonomik, kültürel ve sosyal anlamda ilerleme kaydetmesini sağlıyorsunuz. Türkiye nüfusunun %78’inin büyükşehirlerde yaşadığını düşününce toplumda aktif vatandaşlık bilincinin yerleşmesi hem şehirlerin hem de ülkemizin gelişimi için önem taşıyor. Aktif vatandaşlık, bireylerin içinde yaşadıkları şehir ya da ülke sorunlarını tanımlama, bunlarla başa çıkma ve yaşam kalitesini artırma doğrultusunda katılım olanağına sahip olması anlamına geliyor.

Bu nedenle Büyükşehirlerin Belediye Yönetişim Karnesi araştırmasının sonuçlarını paylaşılacağı konferansa davet ediliyorsunuz. BBYK iyi yönetişim ilkelerini temel alarak, vatandaşların büyükşehir yönetimlerini resmî belge, bilgi ve verilere dayanarak izleme ve değerlendirmesine imkân sağlıyor. Model kapsamında oluşturulan 337 gösterge ışığında toplanan veriler ile büyükşehir belediyelerinin yetki ve kaynaklarını nerede, ne yönde ve nasıl kullanıldığını iyi yönetişim açısından ölçmek ve iyileştirmek mümkün hale geldi. Bu sayede büyükşehir belediyelerinin her bir yönetişim ilkesini karar alma, kaynak kullanma, hizmet sunma ve kurumsal işleyiş süreçlerinde ne oranda ve nasıl uyguladığını görme fırsatı oluştu.

BBYK ilk defa Türkiye’de seçilmiş başkanlar tarafından yönetilen yirmi yedi büyükşehir belediyesini değerlendirmek üzere kullanıldı. Araştırma sonuçları büyükşehir belediyelerinin yaşam kalitesi ve sürdürülebilir kalkınmaya dönük çalışmalarını güçlendirmek için bilgilendirme, katılım ve kurumsal işleyiş kalitelerini iyileştirmeleri gerektiğini ortaya koydu.

Aşağıda akışını görebileceğiniz Konferansta araştırma hakkında bilgi ve elde edilen sonuçlar kamuoyu ile paylaşılacak. Konferans sırasında geliştirilen model, araştırma yöntemi ile her bir belediyenin yönetişim karnesi ve örnek iyi uygulamaları sunulacak. Takip edecek Atölye çalışmasında ise vatandaşlar, belediye ve sivil toplum temsilcileriyle büyükşehir belediyelerinde gelişim için karşılıklı görüş alışverişinde bulunulacak.

Argüden Yönetişim Akademisi, araştırma sonuçlarını değerlendirmek ve gelişim önerilerinizi almak üzere sizleri konferansa davet ediyor. Sürdürülebilir gelecek ve yaşam kalitesine yönelik çabaların ortak hale gelmesinin daha iyi yarınlar için önem taşıdığı düşüncesiyle sizlerin değerli görüş ve önerilerinin buna ivme katacağına inanıyor.

Etkinliğe kayıt olmak için kayıt butonuna tıklayabilir, bilgi ve destek için Argüden Yönetişim Akademisi Kurumsal İletişim Uzmanı Gamze Talay’a gtalay@argudenacademy.org adresinden ve 0216 280 5114’ten ulaşabilirsiniz.

 Kayıt için tıklayın

ETKİNLİK AKIŞI

10.00-10.05 | Açılış Konuşması 
Prof. Dr. Metin Çakmakçı
Argüden Yönetişim Akademisi, Yönetim Kurulu Başkanı

10.05-10.15 | Projenin Önemi
Dr. Yılmaz Argüden

Argüden Yönetişim Akademisi, Mütevelli Heyeti Başkanı

10.15-10.25 | Proje Hakkında Bilgilendirme
Dr. İnan İzci – Proje Koordinatörü

Argüden Yönetişim Akademisi, Akademik Kurul Üyesi

10.25-10.55 | Proje Sonuçları ve Gelişim Önerileri 
Dr. Erkin Erimez

Argüden Yönetişim Akademisi Akademik Kurul Üyesi

Dr. Merve Ateş
Argüden Yönetişim Akademisi, Proje Uzmanı

11.00-11.15 | Proje Hakkında Soru Cevap

11.15-11.30 | Ara

11.30-12.30 | Projenin Gösterdikleri ve Büyükşehir Belediyelerinde
İyi Yönetişimi Güçlendirmek Paneli

Dr. Erkin Erimez – Moderatör

Argüden Yönetişim Akademisi, Akademik Kurul Üyesi

Fikret Toksöz
TESEV, İyi Yönetişim Danışmanı

Enver Salihoğlu
Emekli Vali ve Müsteşar Yardımcısı

Tülin Hadi 
İstanbul Kent Konseyi, Başkan

Prof. Dr. Erbay Arıkboğa
Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Öğretim Üyesi

12.30-13.30 | Yemek Arası

13.30-15.30 ATÖLYE: Belediye ve Sivil Toplum Temsilcileri ile Çalışma

(Visited 131 times, 1 visits today)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz