Pazartesi, Nisan 22, 2019

Asya’da Burslu Eğitim Alabileceğiniz 3 Ülke

Gizemli ve büyüleyici güzellikteki ülkelere ev sahipliği yapan Asya, dünyanın en büyük kıtalarından biridir. Yurtdışı eğitim denilince aklımıza ilk olarak Amerika ve İngiltere gelse de Asya, keşfedilmeyi bekleyen sıradışı deneyimler yaşayabileceğiniz eşsiz ülkeleri ile göz doldurur. Asya’da eğitim almak için birçok neden vardır: daha düşük öğrenim ücretleri, yeni bir dil öğrenme imkanı, farklı kültürler, egzotik lezzetler, uluslararası şirketlerde iş bulma avantajı bunlardan bazılarıdır. Yazımızda dünyanın en iyi yüksek öğretim kurumları ile adından söz ettiren Asya’da burslu eğitim alabileceğiniz 3 ülkeyi araştırdık.

ÇİN

Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden birine sahip Çin, geçmişten günümüze başta Avrupa olmak üzere sayısız ülkeyi çığır açan yenilikleri ve icatları ile etkisi altına almıştır. Bugün özellikle Tsinghua Üniversitesi ve Pekin Üniversitesi ile araştırma odaklı eğitim veren uluslararası kurumlara sahip Çin; bilim, mühendislik ve tıp gibi alanlarda zengin lisans ve lisansüstü program çeşitliliği ile dikkat çeker. Ülkede öğrenim ücretleri 3.500$ civarındayken, yaşam maliyetleri özellikle Pekin ve Şangay gibi kozmopolit şehirlerde yükselmeye başlamıştır.

 

  • Çin Hükümeti Bursları: Çin hükümeti, uluslararası öğrencilere lisans programlarında 4-7 yıl, yüksek lisans programlarında 3-5 yıl, doktora programlarında ise 1-2 yıl arasında değişen burslar sunar.
  • Pekin Üniversitesi Akademik Mükemmeliyet Bursları, yüksek lisans ve doktora yapan uluslararası öğrencilere sunulan burslardır. Üniversitede eğitim alan öğrenciler, akademik başarılarına göre her yıl Eylül ayında bu burslar için otomatik olarak aday gösterilir.

 

MALEZYA

Asya’da burslu eğitim almayı düşünüyorsanız, Malezya sizin için doğru bir seçenek olabilir. Asya’nın diğer ülkelerine göre nispeten daha düşük öğrenim ücretleri ile dikkat çeken ülke, hızla gelişen ekonomisi, teknoloji alanındaki ilerlemesi ve Kuala Lumpur, Penang gibi modern şehirleri ile göz doldurur. Ülkede eğitim ve iş dünyasında yaygın olarak İngilizcenin konuşulması, öğrenciler için bir avantajdır. Malezya’da devlet üniversitelerinde öğrenim ücretleri ortalama 1.500$’dan başlarken yaşam masrafları için yılda 3.000$ yeterli olacaktır.

  • Malezya Uluslararası Bursları: Malezya hükümeti tarafından ülkeye dünyanın en iyi beyinlerini çekmek amacıyla düzenlenmiş, küresel çapta bir girişim olarak görülen yurtdışı burslarıdır. Her burs, yüksek lisans ve doktora eğitimi alacak öğrencilerin öğrenim ücretlerinin yanı sıra, aylık yaşam masraflarını, tez ve araştırma çalışmaları ile vize ücretlerini karşılar.

 

GÜNEY KORE

Güney Kore, günümüzde Asya’da eğitim almak isteyen öğrenciler için yüksek ücretler ödemek zorunda kalmadıkları, rahat yaşam olanakları ile tanınan, büyüleyici manzaralara sahip, bilgi ve iletişim teknolojisi alanlarında dünyanın en iyilerinden biridir. Aynı zamanda ülke robot teknolojisi ile Japonya’nın ardından gelirken, dünyanın en hızlı interneti ile öğrencilere sınırsız erişim imkanı sunar. Güney Kore’de özellikle Seul Ulusal Üniversitesi ve Kore Üniversitesi, lisansüstü programları tamamlayan öğrencilerin mezuniyetten sonra bir işe yerleşme oranının en yüksek olduğu eğitim kurumlarıdır.

 

  • Kore Devlet Bursları: Asya’da burslu eğitim imkanı sunan Güney Kore; lisans, lisansüstü ve araştırma programlarına katılan yetenekli uluslararası öğrencilere, akademisyenlere ve değişim öğrencilerine belirli alanlarda finansal destekler sunar. Burslar, öğrenim ücretlerinin yarısını ya da tamamını karşılarken, seyahat, sağlık sigortası ve yaşam masraflarınızı da kapsar.
  • Kyung Hee Üniversitesi, değişim öğrencilerine ve okula kayıt yaptıran tüm birinci sınıf öğrencilerine, eğitim ücretinin tamamını ya da bir kısmını karşılayan burslar sunar. Eğer üniversitede Korece bir programa kayıt olursanız, tam öğrenim bursuna hak kazanırsınız.

 

Yurtdışında okumak istiyor, ancak nereden başlayacağınıza karar veremiyor musunuz? Ülkeler, üniversiteler, programlar, burs çeşitleri ve kariyer imkanları için ücretsiz uzmanlarımıza danışın!

 

Kaynak: Hotcourses Turkey

İhale Duyuruları