Cumartesi, Mayıs 21, 2022

Atölye BİA Eğitim Videoları Yayında

IPS İletişim Vakfı/bianet’in yürüttüğü ve hak odaklı haberciliği yaygınlaştırmak amacıyla gazetecilere, işsiz bırakılmış gazetecilere, iletişim fakültesi öğrencilerine, gazetecilik yapmak isteyen herkese atölyeler düzenleyen Atölye BİA, “Eğitim Odası” sekmesinde yer alan dört eğitim materyalini video serisi haline getirdi.

Atölye BİA sitesinin “Eğitim Odası” sekmesinde yer alan Hak Odaklı Habercilik, Haber Fotoğrafçılığı, LGBTİ+ Odaklı Habercilik ve İfade Özgürlüğü başlıklı dört eğitim notunun artık animasyonlu videoları da mevcut.

Hak Odaklı Habercilik eğitim videosunda gazeteci Nazan Özcan, Haber Fotoğrafçılığı eğitim videosunda fotoğrafçı-yazar Özcan Yurdalan, LGBTİ+ Odaklı Habercilik eğitim videosunda KaosGL editörü Yıldız Tar, İfade Özgürlüğü eğitim videosunda ise Medya Gözlem Raportörü-Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye Temsilci Erol Önderoğlu eğitmen olarak yer alıyor.

Avrupa Birliği’nin (AB) finansal desteğiyle yürütülen Haklara Destek Projesi ile İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı (SIDA) tarafından desteklenen projeler kapsamında hazırlanan üç dilli (Türkçe, Kürtçe ve İngilizce) videolara atolyebia.org üzerinden ulaşabilirsiniz.

İfade Özgürlüğü videosunu izlemek için tıklayınız.

Hak Odaklı Habercilik videosunu izlemek için tıklayınız.

LGBTİ+ Odaklı Habercilik videosunu izlemek için tıklayınız.

Haber Fotoğrafçılığı videosunu izlemek için tıklayınız. 

 

Atölye BİA platformunda neler var?

Atölye BİA, üç ana bölümden oluşuyor:

    • Haber Odası bölümünde, Atölye BİA katılımcılarının ve mezunlarının ürettikleri haberler yer alıyor. Hak odaklı haberciliği yaygınlaştırmak amacıyla gazeteciler, işsiz bırakılmış gazeteciler, iletişim fakültesi öğrencileri ve gazetecilik yapmak isteyenlerle düzenlenen atölyelerde katılımcılar deneyimli gazetecilerle birebir çalışarak yaptıkları haberlerini bu bölümde yayınlıyor. Atölye mezunları eğitimler sonrasında atolyebia.org için haber üretmeye devam ediyor.
    • Eğitim Odası bölümü, Atölye BİA’nın hak odaklı habercilik perspektifini yaygınlaştırmak amacıyla düzenlediği atölyelerden elde ettiği bilgilerden, güncel gazetecilik kaynaklarından ve IPS İletişim Vakfı’nın ürettiği gazetecilik materyallerinden oluşuyor.
    • Atölye Odası bölümünde ise atölye katılımcıları, eğitmenler ve Atölye BİA ekibi ile ilgili bilgiler yer alıyor.
(Visited 342 times, 1 visits today)

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz