Cuma, Mart 24, 2023

Bu ilanın süresi dolmuştur / This announcement has expired

Avrupa Komisyonu ve İsveç Konsey Başkanlığı’ndan Türkiye ve Suriye için Uluslararası Bağışçılar Konferansı

Depremler: Avrupa Komisyonu ve İsveç Konsey Başkanlığı Türkiye ve Suriye halklarına destek amacıyla 20 Mart günü Brüksel’de bir Uluslararası Bağışçılar Konferansı düzenliyor.

AB ve Üye Devletleri, Türkiye’de acil yardım, iyileştirme ve yeniden inşa ve Suriye’de acil yardım, iyileştirme ve rehabilitasyon çalışmalarını arttırmak üzere önemli bir taahhütte bulunma hazırlığındadır. AB, diğer uluslararası ortakları ve küresel bağışçıları, hasarın ölçeği ve büyüklüğüne uygun taahhütleri seferber ederek bu zor koşullarda Türkiye ve Suriye’deki halklarla dayanışma göstermeye davet ediyor.

Bu amaçla, Avrupa Komisyonu ve İsveç’in AB Konseyi Dönem Başkanlığı, yakın zamanda meydana gelen yıkıcı depremlerden etkilenen Türkiye ve Suriye’deki insanları desteklemek üzere 20 Mart’ta Brüksel’de, bir Uluslararası Bağışçılar Konferansı‘na ev sahipliği yapacak.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve İsveç Konsey Başkanlığı adına İsveç Başbakanı Ulf Kristersson’un ev sahipliğinde Türk makamlarının koordinasyonunda düzenlenecek olan Bağışçılar Konferansı, AB Üye Devletleri, aday ülkeler ve aday adayı ülkeler, komşu ve ortak ülkeler, Rusya hariç G20 üyeleri ve Körfez İşbirliği Üye Devletlerinin yanı sıra BM, uluslararası kuruluşlar, insani yardım aktörleri ve uluslararası ve Avrupa finans kuruluşlarına açık olacak.

 “Türkiye ve Suriye’de meydana gelen yıkıcı depremlerden sadece altı hafta sonra, bu felaketten kurtulanlara destek olmak üzere bir araya geliyoruz. Dayanışmamız deprem sonrasındaki ilk saatlerde olduğu gibi güçlü bir şekilde devam edecek. Türkiye ve Suriye halklarına uzun vadede yanlarında olacağımızın sözünü veriyoruz. Tüm ülkeleri ve kamu ve özel tüm bağışçıları, katkıda bulunarak, kaybedilen hayatların anısını ve ilk müdahale ekiplerinin kahramanlığını onurlandırmaya, ve en önemlisi hayatta kalanlar için birlikte daha iyi bir gelecek inşa etmeye davet ediyorum.”

Başkan Ursula von der Leyen

“Türkiye ve Suriye’de meydana gelen depremler tarihi boyutlarda bir felakettir. Yaşanan can kayıpları, yıkılan evler ve insanların çektiği acılardan derin üzüntü duyuyorum. Felaketin sonuçları tam anlamıyla korkunç. Avrupa Birliği Konseyi Başkanı olarak İsveç, AB ve uluslararası ortaklarla birlikte bir sonraki rehabilitasyon ve erken toparlanma aşamalarında, depremden etkilenenlere yardım etmek için elinden gelen tüm çabayı gösterecektir.”

Ulf Kristersson, İsveç Başbakanı  

Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu Komisyon Üyesi Olivér Várhelyi ile İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği ve Dış Ticaret Bakanı Johan Forssell’in Ankara’ya kısa süre önce gerçekleştirdikleri ziyaret kapsamında Türk makamlarıyla yürüttükleri ilk görüşmeler sonrasında Uluslararası Bağışçılar Konferansı hazırlıkları sürüyor.

Davetiyelerin kısa süre içinde gönderilmesi bekleniyor.

(Visited 203 times, 3 visits today)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -