Perşembe, Ekim 28, 2021

Avrupa’da Burslu Eğitim Alabileceğiniz En Popüler 3 Ülke

Yurt dışında eğitim almak isteyen öğrencilerin Amerika’dan sonra en çok tercih ettiği ülkelerin yer aldığı Avrupa, her yıl uluslararası deneyim kazanmak isteyen binlerce öğrenciye ev sahipliği yapar. Peki, neden Avrupa ülkeleri? Genel olarak Türkiye’den öğrencilerin özellikle Erasmus gibi değişim programları ile yaygın olarak yurt dışı eğitim alma imkanı bulduğu Avrupa’da yer alan dünyanın en eski ve en köklü üniversiteleri eşsiz deneyimler sunar. Bugün Hollanda, İsviçre, İngiltere, İtalya, Finlandiya gibi ülkeler, sadece yüksek kaliteli öğretim sistemleri ile değil,

 • dünya standartlarında eğitim ve araştırma imkanları,
 • hem İngilizce hem de ikinci bir yabancı dil öğrenme fırsatı,
 • düşük öğrenim ücretleri,
 • benzersiz kültür deneyimi,
 • Global sosyal ve profesyonel ağ kurma imkanı,
 • kıtanın tamamını keşfetme şansı ve
 • dünya çapında kariyer imkanı sunan çok uluslu şirketleri ile göz doldurur.

 

Yazımızda Avrupa’da burslu eğitim alabileceğiniz dünyanın en popüler 5 ülkesini sizler için araştırdık!

Üniversite araştırmanıza hemen başlamak ve finansal destek fırsatlarından haberdar olmak için üniversite broşürlerini indirin.

 

İNGİLTERE

İngiltere, bugün Amerika’dan sonra dünyanın en çok uluslararası öğrenci çeken eğitim rotalarından biridir. Bunda özellikle İngilizce dilinde eğitim alma ve yeterliliğe sahip olma imkanının payı büyüktür. Zira günümüzde İngilizce, tüm dünyada küresel ortak dil olarak kabul edilirken, öğrencilere de mezuniyetten sonra çok sayıda iş imkanı sunar. Özellikle Londra gibi finans ve turizm merkezi ile dikkat çeken ülke, Oxford ve Cambridge gibi saygın üniversitelerinde yüksek kaliteli eğitim alma fırsatı sunarken, genellikle öğrencilerin mühendislik ve teknoloji, tıp ve hukuk gibi alanları tercih ettiği görülür. Ülkede, eğitim ve yaşam maliyetleri diğer Avrupa ülkelerine göre biraz yüksektir, ancak bu gözünüzü korkutmasın, zira İngiltere yurtdışından gelen çok sayıda başarılı öğrenciye finansal destekler sunmaktadır.

 • Chevening Bursları
 • Rhodes Bursu
 • Commonwealth Bursları

 

İTALYA

Bugün dünyanın en popüler turizm destinasyonlarından biri olan İtalya, geçmişten günümüze tüm dünyayı sanatı, tarihi, mimarisi, eşsiz kültürü, leziz mutfağı, moda ve futbolu ile etkisi altına almıştır. İtalya’da eğitim almayı düşünen öğrencileri, tahmin edemeyecekleri zengin bir kültürel deneyim bekler. Bugün tasarım, moda ve mimari merkezi olarak görülen ülke, özellikle Avrupa’nın en eski eğitim kurumu olan Bologna Üniversitesi ile Politecnico di Milano ve Sapienza University of Rome gibi eğitim kurumları ile uluslararası tanınırlılığa ve zengin program çeşitliliğine sahiptir. İtalya’da AB dışından gelen öğrenciler için öğrenim ücretleri düşüktür ve çok sayıda burs imkanı sunulmaktadır. Özellikle Roma, Milano ve Bologna gibi pahalı şehirlerde yaşam maliyetleri 700€ ile 1.000€ arasında değişirken, finansal destek alabileceğiniz burslar şu şekildedir;

 • Invest Your Talent in Italy Bursları
 • İtalyan Hükümeti Uluslararası Öğrenci Bursları

 

HOLLANDA

Mükemmel eğitim sistemi, Amsterdam gibi dünyanın en popüler ve mutlu öğrenci şehri, 2 binden fazla İngilizce program çeşitliliği, İngiltere, Kanada ve Amerika gibi ülkelere göre nispeten daha düşük öğrenim ücretleri, aralarında ING, Unilever, KLM, Philips ve Heineken’in de olduğu Hollandalı şirketlerde bol kariyer fırsatları, sürdürülebilir enerji, mühendislik, sanat ve tasarım alanlarında popüler lisans ve lisansüstü program çeşitliliği ile bugün ülkedeki her 8 öğrenciden biri yurtdışından gelmiştir. Kendinizi çok da yabancı hissetmeyeceğiniz Hollanda’da, kültürel çeşitlilik ve hoşgörülü insanlar ülkeye alışmanızda önemli bir rol oynarken, yel değirmenleri, laleleri ve bisikletleri ile aklımıza yer edinen Hollanda, öğrenim süreniz boyunca eşsiz ve sıradışı bir deneyim yaşamanızı sağlar.

 • Hollanda Dışişleri Bakanlığı Tarafında Sağlanan Burslar
 • Amsterdam Üniversitesi Mükemmellik Bursları

 

Amerika, İngiltere, Kanada, Yeni Zelanda, Avustralya ya da İrlanda’da eğitimle ilgili ücretsiz uzman tavsiyesi almak için danışmanlarımızla görüşün.

 

Kaynak: Hotcourses Turkey

(Visited 425 times, 1 visits today)

BENZER İÇERİKLER