Salı, Ağustos 3, 2021

Barış İçin Müzik Vakfı 2021 Yılı Eğitim Programı Başladı

BARIŞ İÇİN MÜZİK VAKFI 2021 YILI EĞİTİM PROGRAMI BAŞLADI!

Bu yıl 200 çocuğun ücretsiz yararlanacağını, büyük kısmı dijital olarak gerçekleşecek eğitim programı kapsamında “Enstrüman ve Koro Dersleri”, “Beden Perküsyonu Dersleri”, “Müzik Kültürü Dersleri”, “Sosyal Atölyeler” ve “Ustalık Sınıfları” olacak.

2021’de 16. yılını kutlayan Barış İçin Müzik Vakfı, bugüne kadar 2000 enstrümanı 7000‘den fazla çocukla buluşturdu. Tüm çocukların sanatsal yaşama katılım hakkı olduğuna ve bu hakkın önündeki engellerin kaldırılması gerektiğine inanarak hayata geçirilen Barış İçin Müzik Vakfı, kısıtlı sosyo-ekonomik şartlarda yaşayan çocuk ve gençlere karşılıksız müzik eğitimi olanağı sağlıyor. Her yıl, Eylül ayının ilk haftası içinde web sitesi (www.barisicinmuzik.orgbilgi@barisicinmuzik.org) ve okullar üzerinden aldığı başvuruları bu doğrultuda değerlendiriyor.

 

EĞİTİM KAPSAMI GENİŞLETİLDİ

Barış İçin Müzik Vakfı halihazırda programında yer alan “Enstrüman ve Koro Dersleri”nin yanına 2021 yılında “Beden Perküsyonu Dersleri”, “Müzik Kültürü Dersleri”, “Sosyal Atölyeler” ve “Ustalık Sınıfları”nı da ekliyor. Bu yılın programını sosyal mesafe kuralları kapsamında revize ediyor.

“Enstrüman ve Koro Dersleri” bu yeni dönemde bireysel ve gruplar halinde çevrimiçi araçlarla devam edecek. Bu deneyim süreci vakfın dijitalleşmesine yardımcı olacak. Orkestra ve koro gruplarında yer alan ve gelecekte katılacak öğrenciler artık bu yeni yapının bir parçası olacaklar. Öğrenciler enstrüman bilgisi, nota, solfej ve müzik teorisinin de yer aldığı temel başlangıç derslerine uzaktan öğrenim aracılığıyla da katılabilecekler.

“Müzik Kültürü Dersleri” ile “Klasik Müzikte Dönemler”, “Büyük Besteciler ve Hikayeleri”, “Enstrüman Çalmanın Faydaları”, “Müzik Nasıl Okunur?”, “Müzikle Değişen Hayat Hikayeleri” başlıkları altında öğrencilerin müzik kültürü bilgisinin derinleşmesi amaçlanacak.

“Beden Perküsyonu Dersleri” ile ritim ve hareket yetenekleri üzerine çalışmalar yapılacak. Koro ve orkestra eğitimleri ile entegre olarak gerçekleştirilecek derslerde, sahne performanslarına perspektif katılması ve yaratıcılığın beslenmesi amaçlanacak.

“Sosyal Atölyeler” ile öğrencilerin Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilirlik Kalkınma Amaçları’nda yer alan hedefleriyle ilgili farkındalıklarını genişletmek amaçlanıyor. Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Bilimler öğrencilerinin oluşturduğu BUSOS Deniz Yıldızı Gönülleri tarafından gerçekleştirilecek atölyelerde, “Çocukların Kendini Tanıması”, “Kendini İfade Etme”, “Tüm Canlıların Yaşam Hakkına Saygı Duymak”, “Çocuk Hakları”, “Hayvan Hakları”, “Birlikte Uyum İçinde Yaşama Becerisi” konuları işlenecek. Sosyal atölyeler aynı zamanda farklı seviyelerde enstrüman derslerine katılan öğrencilerin de bir araya gelmesini sağlayacak. Keman öğrencisi ile klarnet öğrencisi aynı grupta, güncel konularda müzakere yapabilecekler.

“Ustalık Sınıfları” Barış İçin Müzik Vakfı bu yıl ileri seviye öğrencilerinin profesyonel sanatçılarla bir araya gelerek müzikal gelişimlerinin desteklenmesini sağlamak amacıyla Ustalık Sınıfları (Master Class) oluşturacak. Vakfın bu yıl davet aldığı ulusal, uluslararası etkinlik ve performanslara öğrencilerin dijital araçlarla katılımları sağlanacak

Barış İçin Müzik Vakfı bu yıl da mümkün olan en fazla sayıda çocuğa ulaşmayı hedefliyor. Siz de ses verin, geleceğin umut şarkıları daha da güçlensin!

 

Barış için Müzik Vakfı hakkında: 

Barış İçin Müzik Vakfı, müzik tutkunu mimar Mehmet Selim Baki’nin hayallerinin peşinden giderek ve tamamen kişisel imkânlarını seferber etmesiyle, 16 yıl önce Fatih-Edirnekapı’da kuruldu. Tüm çocukların sanatsal yaşama katılım hakkı olduğuna ve bu hakkın önündeki engellerin kaldırılması gerektiğine inanarak hayata geçirilen Barış İçin Müzik, kısıtlı sosyo-ekonomik şartlarda yaşayan çocuk ve gençlere karşılıksız müzik eğitimi olanağı sağlıyor. Vakıf, her yıl daha fazla çocuğa ulaşabilmek hedefiyle yaptığı çalışmalar kapsamında Edirnekapı dışında, İstanbul Adalar’da Adalar Gelişim Derneği, Bursa-Nilüfer’de Uludağ Rotary Kulübü ve İzmir-Bornova’da Cevdet İnci Eğitim Vakfı işbirliğinde benzer modellerin oluşmasına ilham verdi, destek oldu ve olmaya devam ediyor. Barış İçin Müzik, şimdiye kadar 2000 enstrümanı 7000‘den fazla çocukla buluşturdu. Vakıf bünyesinde çalgı yapımı ve bakımı için kurulan lüthier atölyesi, önemli bir meslek alanında gençlerin farkındalığını arttırdı. Bu donanımlarla çok sesli evrensel müzik çalışmaları yapan Barış İçin Müzik Edirnekapı Orkestraları ve Koroları bugüne kadar yurt içinde ve yurt dışında pek çok etkinliğe davet edilerek önemli sahnelerde performanslar sergiledi. Fırsat eşitliğine sahip olmayan bu çocuklar, müzik sayesinde Atina’da, Salzburg’da, Leipzig’de, Londra’da kamplara katıldı, Avrupa’nın prestijli salonlarında alkışlandı. Barış İçin Müzik Vakfı, 16 yıldır, bağışçı desteklerinin katkılarıyla, her yıl daha fazla çocuğa ulaşıyor.

 

İletişim için:

Nilgün Öztunalı, Genel Koordinatör nilgun.oztunali@barisicinmuzik.org

Hazal Kol, Program Koordinatörü, hazal.kol@barisicinmuzik.org

 

Bilgi İçin: 

www.instagram.com/barisicinmuzikvakfi/

www.facebook.com/barisicinmuzikvakfi

https://twitter.com/barisicinmuzik

www.youtube.com/channel/UCTpwQOFkOc1pO9wUYBTIbpQ

 

#BarışİçinMüzikVakfı        #MüziğeAraVermiyoruz        #BİMV16Yaşında

 

(Visited 557 times, 1 visits today)

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

(Visited 11 times, 1 visits today)