Çarşamba, Aralık 8, 2021

Bu ilanın süresi dolmuştur / This announcement has expired

“Bilimin 7 Dili” Bilim Şenliği Atölye ve Söyleşi Başvuruları Başladı

PROJE HAKKINDA

Bilimin 7 Dili; bilim kültürünün ve bilim iletişiminin toplumun geniş kesimlerine yayılması, çocukların, gençlerin bilim alanlarında kariyer yapmaya özendirilmesi, bilim dallarında fütüristik bakış açısıyla farkındalık oluşturulması, katılımcılara bilimsel düşünme becerilerini kazandıran etkileşimli faaliyetlerin gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Bu bağlamda; sergi, atölye, laboratuvar çalışmaları, tematik oyunlar, yarışmalar, gösteriler, söyleşiler gibi etkileşimli uygulamaları içeren etkinlikler bütünüdür.

Bilimin 7 Dili’nin en temel amacı, 7’den 70’e Sakarya halkını bilim-teknolojiyle buluşturmaktır. Çocukların,  gençlerin ilgisinin bilim, bilim tarihi, sanat ve teknolojiye çekilmesidir.

“Bilimin 7 Dili” Bilim Şenliği programında; Planetaryum gösterisi, Bilim Tarihi Paneli-Söyleşiler, ve 3 gün boyunca sürecek olan 63 çeşit atölye ve çeşitli sergilerden oluşan Bilim Şenliği Ana Programı yer almaktadır.

Bilimin 7 Dili 26-30 Ekim tarihleri arasında 5 günlük bir şenlik olarak planlanmıştır.111 kişilik proje ekibi ile planlama yapılmıştır.

“Bilim ve Bilim Tarihi Odağında İnsan” temasından hareketle halkın geneline hitap etmekle beraber, şenliğin hedef kitlesinde çocuklar ve  13-20 yaş grubu gençler bulunmaktadır.

“Bilimin 7 Dili” Bilim Şenliği’nde Bilime yön veren 7 Bilim İnsanı ve 7 bilim dalı çıkış noktasıdır:

-Fizik alanında El-Biruni

-Kimya alanında Cabir bin Hayyam,

-Biyoloji alanında İbn-i Sina,

-Astronomi alanında Uluğ Bey,

-Matematik alanında Harazmi,

-Mühendislik alanında El-Cezeri,

-Sanat alanında Farabi’den esinlenerek

7 alt temada Temel Bilim Söyleşileri, Sanat Etkinlikleri, Astronomi, Gözlem, Materyal Geliştirme, Zekâ oyunları, Robotik-Kodlama faaliyetleri, 3D Materyal Geliştirme, Yapay Zekâ, Eğitimde Dijital Araçlar, Sanal Gerçeklik, Eğlenceli Fen Deneyleri, Sergiler ve Yarışmalar bulunmaktadır.

Detaylı bilgi için tıklayın

(Visited 488 times, 1 visits today)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here