Pazar, Ağustos 25, 2019

BTM Yeni Başvuru Dönemi Başladı

Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından 2 yıl önce bir vakıf olarak kurulan BTM, bugün ülkemize değer sağlayacak projelerin üretildiği bir Startup üniversitesi olarak hem ulusal ve uluslararası projelerle hem de girişimcilik ekosisteminde yürütmekte olduğu programlarla, bilgiyi ticarileştirme süreçlerinde girişimcilere profesyonel ve multifonksiyonel bir hizmet sunmaktır. İstanbul Kalkınma Ajansı’nın da desteğiyle, bugüne kadar yaklaşık 10.000’e yakın girişimciden başvuru alarak, 4.000’e yakın girişimciye ev sahipliği yapan BTM, şimdiye kadar 200’den fazla Startup’ı mezun etti. Bünyesinde hala 120’den fazla Startup’a ve yaklaşık 250 girişimciye yer veren BTM, akıllı tarımdan yapay zekaya, e-ticaretten sağlık sektörüne kadar birçok alanda yenilikçi iş fikirlerine destek oldu. 2 yıllık süre zarfında 12 BTM girişimcisi 32,3 Milyon TL değerleme ile yatırım aldı. Yaklaşık 20 BTM girişimi şirketleşti ve BTM girişimcilerinin toplam satışı 40 Milyon TL’yi geçti.

BTM, yenilikçi iş fikirlerine sahip girişimcilerin hayallerine ortak olurken, oluşturulan değerlerin iktisadi hayatta karşılık bulması için var gücüyle mücadele etmektedir. Güçlendirilmiş Hızlandırma Kampı, Ön Kuluçka, Kuluçka ve Post-Kuluçka mekanizmalarıyla multifonksiyonel bir hizmet veren BTM’de, kamp süreçlerinde aldıkları çeşitli destekler ile projelerini geliştiren girişimciler, dünyada ilk defa bir ticaret odası tarafından kurulan ve ölçek olarak emsalsiz bir girişimcilik merkezinin ayrıcalıklarından yararlanmaktadır. Bir ticaret odasının girişimcilik ekosistemine destek vermek amacıyla çok fonksiyonlu bir girişimcilik merkezi kurması ve globalde ölçeklemesi dünyada da ilk örnektir.

Eğitim ve seminerler, mentor desteği, yatırımcı söyleşileri, girişimcilerin yatırımcı karşısında sunum yaptığı demo day etkinlikleri, 7/24 ofis imkanı, birebir danışmanlık gibi hizmetler, BTM girişimcilerine tamamen ücretsiz olarak girişimcilere sunulmaktadır. 81 meslek komitesi ile 400 binden fazla üyesi olan İTO iştiraki olması sebebiyle aynı zamanda organik bir yatırım ağına sahip olan BTM’de girişimciler, İTO’nun 81 meslek komitesinden projeleri ile ilgili olan komitelere giderek sunum yapma hakkına erişebilmektedir. Böylelikle girişimciler projeleri hakkında sektördeki bilirkişilerden geri dönüşler alarak gerekli proje yönlendirmelerini yapabilmekte, bu durum onlara hem müşteri olarak hem de yatırımcı olarak geri dönüş olanağı tanımaktadır. Özellikle mentorluk desteğinde geniş bir yelpaze sunan BTM, 50 Startup mentoru ve 500’den fazla sektör mentoru ile iş birliği yaparak girişimcilere destek olmayı sürdürmektedir. BTM’de kamp süreçlerini başarı ile tamamlayan BTM girişimcileri, BTM Sahne – Yatırımcı Girişimci Buluşması (Demo Günü) etkinliğinde sahneye çıkarak iş modellerini ve finansal argümanlarını yatırımcılara anlatma fırsatı bulmakta, BTM Sahne sonrasında ise, girişimciler ve yatırımcıların eşleştirme süreci başlamaktadır.

Şimdiye kadar gerçekleştirdiği hızlandırma kampları, “Mucit Girişimci Programı” ve “Winglobal” gibi projelerle girişimcilik kültürünün yaygınlaşmasını sağlayan BTM, ilerleyen günlerde başlatacağı ve bünyesinde 1000 Startup’a destek vereceği “BTM 1000” projesi ile Startuplara daha fazla yatırım yapılmasına teşvik ederek Türkiye’den çıkacak Unicorn’ların adresi olmayı amaçlıyor. Yetiştirdiği girişimler sayesinde ülkemizin global rekabetteki yerini yukarıya taşımak ve muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkmak BTM’nin temel gayesi olarak ön plana çıkıyor.

 

Her geçen gün daha da güçlenerek büyümeye devam eden BTM, “BTM 1000” projesiyle yalnızca girişimcilik ekosistemine katkı sağlamayı değil, 1000 Startup’ın şirketleşmesinin de yolunu açarak, Türk ekonomisini daha da güçlendirmeyi amaçlıyor. Bu proje ile mevcut üye sayısını arttırmayı hedefleyen BTM, söz konusu projenin getireceği büyümenin bir sonucu olarak, fiziki kapasitesini daha fazla girişimciyle arttırıp, ekosisteme yeni yerinde çok daha farklı ve iyi imkanlar sunarak kaliteli bir hizmet vermeyi hedefliyor.

Yeni dönem başvurularını 1 Ağustos itibari ile almaya başlayan BTM’nin program ve imkanları şöyledir;

BTM KAMP

Yenilikçi bir iş fikrine sahip olan ancak uygulama metodlarını bilmeyen, girişimci olmak ve ekosistem içerisinde yer almak isteyen girişimci adaylarına yönelik programdır.

Programa Kabul edilen girişimciler 6 (altı) ay boyunca BTM Üyesi olmaya hak kazanırlar.  Tüm bu süreç boyunca ortak kullanım ve sosyal alanlarını 7/24 kullanabilecek olan girişimciler, üye oldukları süre boyunca tüm eğitim, söyleşi ve etkinliklere katılabilecekler.

Süreç sonunda yeteneklerini keşfederek proje geliştirebilen girişimciler BTM ekibinin değerlendirmesi sonunda Ön Kuluçka üyesi olmaya hak kazanabilir.

 

ÖN KULUÇKA

Yenilikçi bir iş fikri olup, bununla ilgili ürün veya ürün çıktılarına (yazılım, web sitesi vb.) sahip olan girişimcilere yönelik programdır.

Programa Kabul edilen girişimciler 6 (altı) ay boyunca BTM Üyesi olmaya hak kazanırlar.  Tüm bu süreç boyunca özel olarak belirlenen çalışma ve sosyal alanları, toplantı salonlarını 7/24 kullanabilecek olan girişimciler, üye oldukları süre boyunca tüm eğitim, söyleşi ve etkinliklere katılarak projelerini geliştirecek bir programdan yararlanacaklar. İTO Komiteleri’ne projelerini sunma şansı yakalayabilecek olan girişimciler BTM’nin uzman ekibinden de bire bir danışmanlık alarak projelerini geliştirebilecekler. Program sonunda yatırımcı karşısına çıkmaya hazır olan girişimler BTM Sahne etkinliğinde projelerini yatırımcılara anlatma fırsatı bulabilecek.

Süreç sonunda şirketleşebilen girişimler BTM ekibinin değerlendirmesi sonunda Kuluçka üyesi olmaya hak kazanabilir.

 

KULUÇKA

Şirket sahibi ve satış yapmış girişimcilere yönelik programdır.

Programa Kabul edilen girişimciler 6 (altı) ay boyunca BTM Üyesi olmaya hak kazanırlar.  Tüm bu süreç boyunca özel çalışma odası ve sosyal alanları, toplantı salonlarını 7/24 kullanabilecek olan girişimciler, üye oldukları süre boyunca BTM’de yapılan tüm etkinliklere diledikleri zaman katılım sağlayabilirler. Özel olarak yapılacak “Yatırımcı Görüşmeleri”nden yararlanacak girişimciler, mentorluk hizmeti ile projelerini geliştirmeye devam edecek.

 

POST KULUÇKA

Yatırım almış, ikinci veya üçüncü tur yatırım arayışında olan girişimcilere yönelik programdır.

Programa Kabul edilen girişimciler 1 (bir) yıl boyunca BTM Üyesi olmaya hak kazanırlar.  Tüm bu süreç boyunca özel çalışma odası ve sosyal alanları, toplantı salonlarını 7/24 kullanabilecek olan girişimciler, üye oldukları süre boyunca BTM’de yapılan tüm etkinliklere diledikleri zaman katılım sağlayabilirler. Özel olarak yapılacak “Yatırımcı Görüşmeleri”nden yararlanacak girişimciler, mentorluk hizmeti ile projelerini geliştirmeye devam edecek.

BTM programlarına 9 Eylül’e kadar www.btm.istanbul linki üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

İhale Duyuruları