Çarşamba, Haziran 3, 2020

Burslu Eğitimde Öğrencilerin Tercihi Amerika Mı Olmalı İngiltere Mi?

Günümüzde yurt dışı eğitim almak isteyen öğrenciler arasında en popüler iki ülke Amerika ve İngiltere’dir. Bunun en önemli nedenleri arasında dünyanın en iyi ilk 10 üniversitesine sahip olmalarının, uluslararası kabul görmüş derece ve programların, kültürel çeşitliliğine sahip büyük öğrenci nüfusunun, büyüleyici şehirlerin, öğrenciyken çalışma fırsatının, İngilizce dilinde eğitim alma ve mezuniyetten sonra kariyer imkanlarının payı büyüktür.

Bugün İngilizce konuşulan ülkelerde eğitim alan yabancı öğrenciler arasında en yüksek öğrenci memnuniyetine sahip İngiltere’nin, Amerika’ya göre bir diğer avantajı ise ülkedeki lisans programlarının 3 yılda tamamlanabilmesidir. Bunun yanında Amerika ise uzun vadeli kariyer imkanları, profesyonel ağı ve Apple, Facebook, Google, IBM, Microsoft gibi özellikle teknoloji ve mühendislik alanlarında staj ve iş imkanları ile bir adım öndedir diyebiliriz.

Peki hangi ülkede eğitim almalıyız? Hem Amerika hem de İngiltere, her ne kadar eğitim ve yaşam masraflarına bakıldığında yüksek maliyetleri ile öğrencileri zorlasa da, dünyanın en iyi yüksek öğretim sistemlerine sahip bu ülkeler yurt dışından gelen öğrenciler için prestijli küresel burs imkanları ile dikkat çekerler. Öğrencilerin başta eğitim olmak üzere, konaklama, seyahat ve yaşam masraflarının karşılandığı finansal destekler için belirli kriterleri karşılamanız gerekir.

 

Yurtdışında başvurabileceğiniz üniversitelerin broşürlerini indirmek için tıklayın.

 

AMERİKA’DA BURS SEÇENEKLERİ

Amerika’da burs seçenekleri, farklı disiplinlerde ve programlarda lisans öğrencilerine, araştırma yapmak ve yüksek lisans ya da doktora eğitimi almak isteyenlere yöneliktir. Bir üniversiteye başvurmadan ya da eğitiminizin ilk yılında başvurabileceğiniz finansal destekler en az bir yıl ya da eğitiminizin tüm yıllarını kapsayabilir. Burslar şu şekildedir;

 

  • Hükümet Bursları: Amerikan hükümeti tarafından tüm dünyadan gelen öğrencilere yönelik çok çeşitli burs imkanları mevcuttur. Bunlar arasında en önemlisi Fulbright Yabancı Öğrenci Programıdır ve kendi arasında çok farklı kategorilere ayrılır: Amerika’da yüksek lisans ve doktora eğitimi almak isteyenler, üniversiteler ve araştırma merkezlerinde alanları ile ilgili araştırma yapmak isteyen akademisyenler, doktora sonrası araştırma yapmak isteyenler, yabancı dil öğretim asistanlığı, Hubert H. Humphrey programı ile meslek yüksekokulu öğrenim bursları her yıl 4 bin yabancı öğrenciye sağlanır.
  • Üniversite Bursları: Amerika’da, aralarında Harvard, Stanford, Caltech, MIT gibi çok sayıda üniversite, öğrencilere yönelik prestijli burs destekleri sağlar. Bunlardan bazıları üniversitelere başvuruda bulunanlara ilk yıl doğrudan otomatik olarak verilirken, bir kısmı ise merit tabanlı başarı burslarıdır ve tamamen not ortalamanız ya da SAT puanınız gibi kriterlere bağlıdır.

 

İNGİLTERE’DE BURS SEÇENEKLERİ

 

İngiltere, günümüzde üst seviye üniversiteleri ve disiplinlerarası konularda mükemmellikleri ile dikkat çeker. İngiltere’de lisans ve master eğitimleri her ne kadar Amerika’ya göre daha kısa olsa da eğitim ücretleri aynı düzeylerdedir. Bu nedenle İngiltere’de burslu okumak akıllıca olabilir.

 

  • Hükümet Bursları: İngiltere’de başvurabileceğiniz en prestijli burs, İngiltere hükümeti tarafından desteklenen Chevening Burs Programıdır. Liderlik becerileri yüksek, alanında başarılı öğrencilere sunulan burslar, Birleşik Krallık üniversitelerinde bir yıllık yüksek lisans programını kapsar. Her yıl 2,000 adaya sağlanan finansal destekler, eğitim ücretinizin yanı sıra yaşam masraflarınızı, vize ücretinizi, uçak biletinizi ve tez masraflarınızı karşılar.
  • Üniversite Bursları: İngiltere’de başvuracağınız çoğu üniversite, uluslararası öğrencilere çok çeşitli finansal destekler sunar. Genel olarak lisansüstü öğrencilere verilen burslar için eğitim almak istediğiniz üniversiteye direkt olarak başvuruda bulunmanızda fayda var. Kriterler, üniversitelere ve başvuruda bulunacağınız programa göre değişiklik gösterirken, İngilizce dil bilginiz ile eğitimsel ve mesleki nitelikleriniz ve başarınız önemli bir rol oynar.

 

Kaynak: Hotcourses Turkey

 

 

 

İhale Duyuruları