Salı, Şubat 25, 2020

Çevrimiçi Gönüllü Olmak İster Misiniz?

 

Gönüllü olmak istiyor fakat bir yere gidemiyor musunuz? Boş zamanınız alışılmadık saatlerde mi? Çevrimiçi gönüllülüğü deneyin ve zamanınızı ve becerilerinizi internet üzerinden toplum yararına adayın.

Eğer engellilik, evde bulunma zorunluluğu, ulaşım güçlüğü ya da iş temposu sebebiyle yerinde gönüllülük sizin için özellikle zorsa, çevrimiçi gönüllülüğü değerlendirebilirsiniz. Bir bilgisayarınız, internet bağlantınız ve gerekli becerileriniz varsa çevrimiçi gönüllülük sizin için bir seçenek olabilir.

 

Çevrimiçi bir gönüllü olarak görevleriniz, becerileriniz ve yeteneklerinize bağlıdır. Broşürler tasarlayabilir, bir web sitesine sahip olabilir, metinleri tercüme edebilir, video düzenleyebilir, veri tabanı tasarlayabilir, çevrimiçi sosyal ağ faaliyetleri yönetebilir ya da yazılımlar için kod yazabilirsiniz. Ayrıca danışmanlık (örneğin eğitim ve hukuk alanında) verebilir, bir kuruluş için e-postaları cevaplayabilir ya da araştırma yapabilirsiniz.

 

Nereye bakmalı

Siber Gönüllüler: bilişim ve iletişim alanında becerileri olan gönüllüler için fırsatlar

Çevrimiçi BM Gönüllüleri: Birleşmiş Milletler en gelişmiş çevrimiçi gönüllülük programlarından birine sahiptir

Evden yardım: evden hem internet aracılığıyla hem de bilgisayar olmaksızın gerçekleştirilebilecek gönüllü faaliyetler

Random Hacks of Kindness (İyilik İçin Hacking): yazılım geliştiricileri ve tasarımcıları için çevrimiçi gönüllülük

 

Çevrimiçi gönüllülüğün de gerçek gönüllülük olduğunu gerçek zaman ve adanmışlık gerektirdiğini ve gerçek son teslim tarihlerinin yer aldığını aklınızda tutun. Gönüllülük için evet demek son derece kolay olsa da, yapmayı taahhüt ettiğiniz görevleri yerine getirmek için yeteri kadar boş zamanınız olduğundan emin olun.

Çevrimiçi gönüllülüğün yüz yüze gönüllülüğün yerini alması söz konusu değildir, dolayısıyla eğer yeteri kadar zamanınız var ise her ikisini de yapabilirsiniz.

Kaynak: Avrupa Gençlik Portalı 

İhale Duyuruları