Pazartesi, Ağustos 19, 2019

Çin, Japonya, Güney Kore ve Singapur Hükumet Bursları

Yurt dışı eğitim almayı düşünen öğrenciler için Asya, sayısız fırsatlarla dolu yeni başlangıçlar yapabileceğiniz ve kariyer imkanlarına sahip olacağınız Çin, Japonya, Güney Kore, Singapur gibi ülkeler ile popüler bir eğitim rotasıdır. Genel olarak Türk öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği Avrupa’nın tam tersine Asya’da eğitim almak, size biraz daha zormuş gibi görünebilir. Ancak Türkiye’den tamamen farklı bir ülkede yaşıyor olmak, beraberinde birçok yaşam becerilerini de getirecektir.

Son yıllarda siyasi ve ekonomik rolü nedeniyle, dünya çapında giderek daha önemli bir konuma ulaşan Asya’da eğitim almak, elde edeceğiniz Asya deneyimi ve uzmanlığı sayesinde CV’niz ve kariyeriniz için geleceğe dönük sağlam bir yatırım olacaktır. Aynı zamanda gittiğiniz ülkelerde kazanacağınız dil becerileri, hem İngilizcenizi hem de Mandarince, Japonca, Korece gibi dilleri öğrenmenize olanak sağlayacaktır.

Asya’da yaşam ve eğitim maliyetleri, Avrupa ve Amerika’ya göre önemli ölçüde daha düşükken Tokyo, Pekin, Seul gibi dünyanın en kaliteli üniversitelerinin yer aldığı pahalı metropol şehirlerde yaşamanın getirdiği bir takım ek masraflarda olacaktır. Bu açıdan hükümetler ve eğitim kurumları, yurt dışından daha çok öğrenci çekmek adına bir dizi düzenleme yaparak, yabancı öğrencilere çok çeşitli burs imkanları sunmaktadır. Yazımızda Asya’nın en popüler ülkelerinde sizi harekete geçirecek hükümet burslarına yer verdik!

Nerede eğitim alacağınıza karar veremiyorsanız üniversite broşürlerini indirin, fakülteler, konaklama koşulları, fınansal destek hakkında bilgi alın.

 

Çin Hükümeti Bursları

Çin hükümeti tarafından her yıl, lisans ve lisansüstü derecelerde ve dil programlarında uluslararası öğrencilere çok sayıda burs sağlanır. Finansal destekler, tam veya kısmi burs olarak sunulurken her yıl, Ocak ayından Nisan ortasına kadar devam eden başvurularınızı Çin’de bir üniversiteye kayıt yaptırmadan önce Çin Büyükelçiliği ya da Başkonsolosluğu ile iletişime geçerek yapmanız gerekiyor. Burslar, eğitim alacağınız programlara göre lisans derecesinde 4-7 yıl arasında, master derecesinde 3-5, doktora derecesinde ise 1-2 yıl boyunca devam eder.

 

Japonya Hükümeti Bursları

Japonya Eğitim, Kültür, Spor, Fen ve Teknoloji Bakanlığı tarafından ülkede bir üniversiteye başvuran uluslararası lisans ve lisansüstü araştırma öğrencilerine sunulan burslardır. Burs kapsamında, öğrencilerin okul ücretleri ve seyahat masrafları karşılanırken, 6 çeşit burs seçeneği mevcuttur. Bursların miktarı 117.000 Yen ile 148.000 Yen arasında değişmektedir. Lisans bursları için Sosyal Bilimler ve Beşeri Bilimler ile Doğa Bilimleri alanlarında eğitim alacak olmalısınız. Lisansüstü burslar ise master ve doktora derecelerinde araştırma yapılabilecek konular arasından seçilmelidir. Burslara hak kazanmak için Japon üniversiteleri tarafından kabul edilmiş olmak, ülkenizdeki Japonya Büyükelçiliği ya da Başkonsolosluğundan tavsiye edilmiş olmak gerekir. Aynı zamanda Japonya’da bir üniversitede öğrenim görüyorsanız, kurum tarafından seçilerekte burslara başvurabilirsiniz.

 

Güney Kore Hükümeti Bursları

Gelişen ekonomisi ile dikkat çeken Güney Kore, özellikle bilişim sektöründeki yenilikçi yaklaşımları ve yatırımları ile tüm dünyadan teknoloji meraklılarının gözdesidir. Metropol Seul şehri ve mezuniyetten sonra iş imkanları ile dikkat çeken Güney Kore’de hükümet; lisans, master, doktora ve araştırma öğrencileri ile üstün yetenekli yabancı öğrencilere ve değişim öğrencilerine çok sayıda burs imkanı sunar. Mimarlık ve tıp gibi lisans programlarının dışındaki 4 yıl süren, tüm alanlarda verilen burslar, toplamda her yıl 120 adaya verilir. Lisansüstü programlar için başvurular her yıl Şubat ayında başlarken, 700 kişi yararlanır. Burslar, öğrencilerin okul harçlarını, uçak bileti, sağlık sigortası, araştırma desteği, tez basım ücreti, ülkeye giriş-dönüş hibesi, okul harcı, günlük masraflar için el harçlığı ve Korece öğrenebilmeleri için ek harçlık masraflarını karşılar.

 

Singapur Hükümeti Bursları

Asya’nın teknoloji alanında en hızlı büyüyen ülkelerinden biri olan Singapur, üniversite okumak ve çalışmak için fırsatlarla dolu bir ülkedir. Dünya sıralamalarında yer alan iki önemli üniversitesi ile özellikle bilim, mühendislik ve teknoloji alanlarında popüler olan ülkede, İngilizcenin anadillerden biri olması, uluslararası öğrenciler için tercih sebebidir. Singapur Eğitim Bakanlığı, her yıl doktora derecesinde eğitim almayı düşünen uluslararası öğrencilere mükemmellik bursları sunar. Doktora programları, bilim ve mühendislik alanlarını kapsarken, yılda yaklaşık 240 öğrenciye sağlanır. 4 yıl süren burs programı sayesinde, tam öğrenim ücretiniz, aylık el harçlığınız, konaklama ücreti ve uçak biletleriniz karşılanır.

Kaynak: Hotcourses Turkey

İhale Duyuruları