Çarşamba, Nisan 8, 2020

Çocuklara Diğer Kültürler Nasıl Öğretilir?

Farklılıkları daha fazla takdir ederek çocukları büyütmek dünyayı daha iyi bir yer haline getirmeye yardımcı olabilir.

KİTAPLARLA BAŞLAMAK:

Little Global Citizens’ın yaratıcısı Kuraishi ve Massachusetts Amherst Eğitim Koleji’nde dil, okuryazarlık ve kültür profesörü olan Sonia Nieto kültür yolculukları hakkında deneyimlerini paylaştılar.

Hem Kuraishi hem de Nieto, dergilerden çocuk kitaplarına kadar dünyamızın çeşitliliğini yansıtan okuma materyallerinin evde olmasını tavsiye ediyor. Kuraishi, “Kitaplar, çocuklara farklı ülkeler ve kültürler hakkında ufkunu genişletmeleri, hatta tanımadık isimler söylemelerini sağlamak için öğretmek için harika bir fırsat sunuyor” dedi.

Farklı kültürleri içeren kitaplar okurken, ebeveynler çocuklarının karakterlerle empati kurmasına yardımcı olmalıdır. “Ah, bu kişinin dedesiyle veya teyzesiyle yaşaması ilginç değil mi?” Veya “Vay, evlerinde tavukları var. Tavuk sahibi olmanın eğlenceli olacağını mı düşünüyorsun? Bu nasıl olurdu? ”

Kuraishi, “Onlardan farklılıkları düşünmelerini ve“ Bu küçük çocuk tıpkı senin gibi futbolu seviyor! ” ya da “ Bu çocuk tıpkı senin gibi bir kitaptan keyif alıyor!” gibi benzerliklerin altını çizmelerini isteyin. dedi.

FIRSATLARI BULUN:

“Çocuğunuzu normalde sahip olmayabilecekleri ve yaşlandıkça öğrenebilecekleri deneyimlere maruz bırakın. Nieto, ne tür bir geçmişe sahip olduklarına sahip oldukları bu durumlarda rahat olacaklar ”diyor. “Maruz kalma çok önemlidir. Henüz aşina olmadıkları şeyleri görmelerine izin verin.”

Nieto, birçok farklı öğrenme fırsatı sunan tiyatro gösterileri, konserler, konferanslar ve müzeler gibi topluluk deneyimlerinden yararlanmanızı öneriyor. Bu tür deneyimler büyük şehirlerde daha bol olsa da, daha küçük topluluklarda bunları bulmak hala mümkün. “Sadece onu aramalısın” diyor.

Her ne kadar çocuklar yeni şeyler denemek konusunda isteksiz olsalar da, Nieto her şeyin başlangıçtaki engelleri aşmakla ilgili olduğunu belirtti. “Sadece yemek gibiydi. Çocuklarımdan her zaman bir şey denemelerini isterdim ve “Eğer beğenmezseniz, buna sahip olmanıza gerek kalmaz” derdim. “Ama sık sık hoşlanırlar ve ‘Ah evet, bu oldukça iyi’ derler.

FARKLI RESTORANLARA GİDİN:

Kültürel topluluklara yerleştirilmiş farklı türdeki restoranlara gitmek, çocuklara yeni yemekler tatma, başka dilleri duyma ve farklı kültürlerden insanların ne giydiğini görme fırsatı verir.

Daha az bilinen bir kültürden yemekler sunan restoranları ziyaret etmeden önce, Kuraishi oğullarıyla birlikte okuyor. “Çocuklarım o dilde birkaç yeni kelime öğrenmeyi çok seviyor ve ardından personelin o ülkeden olduğu bir restorana gidebilecek kadar şanslıysak onları restoranda deniyoruz.” dedi. “İnsanlar da buna çok iyi yanıt veriyor. Sadece normalde gitmeyeceğiniz restoranlara dalın.”

ÇOCUKLARIN MERAKLARINI ARTTIRIN:

“Utanç verici bir şekilde konuşmak ya da ele almakla ilgilenmek zorunda olmanız gereken olumsuz bir şey gibi davranmayın. Buna bir öğrenme fırsatı olarak bakın – zihinlerini açmak ve ufuklarını genişletmek. Bu onlar için çok heyecan verici ve eğlenceli ”dedi. “Çocuklarınız buna olumsuz bir perspektiften gelmiyor, bu yüzden şunu söyleyerek olumlu bir şey yapın:“ Ah, çok havalı. Neden bu tür giysiler giydiğini bilmiyorum ama neden gidip birlikte öğrenmiyoruz?

Bu anlar öğrenmeye kapıyı da açabilir. “Bir çocuk başörtüsü takan bir kadın hakkında soru sorarsa, örneğin, dürüstçe söyleyebilirsiniz: Bazı dinlerdeki kadınlar bazen saçlarını dinlerinin bir parçası olarak kabul eder ve bu bir saygı işaretidir. Diğer dinlerde de, örneğin erkekler farklı bir kıyafet giyebilirler.”

Farklılıklarla ilgili yanlış bir şey olmadığını bilin. “Farkları görmemek” çocuklara iyi gelmez. Her şeyden önce, eğitimlerinin başlarında renkler ve şekiller gibi farklılıkları öğreniyorlar.

Kuraishi, ebeveynlerin, çocukların diğer kültürlerden gelen insanlar hakkında nasıl düşündükleri ve farklılıklar konusunda utangaç olmaması gerektiğini ifade etti. “Normlarını belirleyebiliriz” diyor.

Nieto, “Ebeveynlerin çocuklarının çeşitliliği tecrübe etmelerini sağlamanın en iyi yolu, onu yaşamın doğal bir parçası haline getirmek olduğunu düşünüyorum” dedi. Aşırı derecede kararlı bir yaklaşım benimseme konusunda uyardı.

“Konut politikalarında değişiklik için çalışın. Mahalleler gerçekten ırk, etnik köken ve sosyal sınıf tarafından ayrılıyor ”dedi. “Böylesine ayrılmış bir hayat yaşıyorsak, ebeveynler çok doğal olmayan bir çeşitliliği ithal etmek zorunda olduklarını hissedebilirler.”

Çocukların farklılıkları öğrenmesine yardımcı olacak dijital kaynaklar vardır. Kuraishi, Gus on the Go, Little Pim ve Duolingo gibi dil öğrenme uygulamalarını öneriyor.. “Çocukları her bölümde farklı bir ülkeye seyahat eden” Süper Kanatlar “gibi harika TV şovları da var” dedi. “Ebeveynler olarak, çocuklarınızın ne izlediğini bilmek ve çocukların karakterlerinin farklı bir yelpazeyi temsil ettiğinden emin olmak önemlidir.” diyor Kuraishi.

KENDİNİZİ GELİŞTİRİN:

Bu konuşmaları ebeveyn olarak yapmakta kendinizi rahat hissetmiyorsanız, kendinizi eğitmek önemlidir.

Nieto, “Genellikle kendi hayatlarımıza sıkışıp kaldığımızı ve dışarı çıkmaya korktuğumuzu düşünüyorum” diyor. Okumak, ders almak, farklı filmler görmek veya çeşitli seçimlerden oluşan bir kitap kulübüne katılmak, başlamak için iyi bir yoldur.

Kuraishi, “Şu anda haberleri okursanız, dünyamızın ağır bir empati dozuna ihtiyacı olduğunu ve okullarda gerçekten öğretilmediğini görüyorsunuz” diyor. “Aileler olarak öğretmemiz gereken bir şey’”

İhale Duyuruları