Cumartesi, Mayıs 21, 2022

Bu ilanın süresi dolmuştur / This announcement has expired

Doğadan İlham Alan Sürdürülebilir Çözümler: Mimari ve Tasarım Perspektifi Programı

Kale Tasarım ve Sanat Merkezi’nde “Doğadan İlham Alan Sürdürülebilir Çözümlere”  ilham verecek yeni bir program başlıyor…

“İyi Bak Dünyana” diyerek, sürdürülebilirliği yaşamın merkezine koyan Kale Tasarım ve Sanat Merkezi, başta mimari ve tasarım alanında eğitim gören gençler ve yaşam boyu öğrenime inanan profesyoneller arasında, biyoteknoloji ve biyolojik bilimler odaklı yaratıcı ve yenilikçi çözümlerin ortaya koyulmasını ve disiplinler arası fikir alışverişini desteklemek amacıyla ‘Doğadan İlham Alan Sürdürülebilir Çözümler: Mimari ve Tasarım Perspektifi Programı’nı başlatıyor. Kalebodur’un desteğiyle hayata geçecek programa başvurular 19 Ocak’ta başlıyor.

Kale Grubu’nun Karaköy’deki ilk genel merkezinin dönüştürülmesiyle sanata ve tasarıma alan açan bir üretim ve dayanışma platformu olarak faaliyet gösteren Kale Tasarım ve Sanat Merkezi (KTSM),  dünyanın sanat ve tasarımla daha iyi bir yer olacağına inanıyor; disiplinler arası paylaşımlara ev sahipliği yapıyor. Kale Grubu’nun başlattığı ‘İyi Bak Dünyana’ hareketiyle daha sürdürülebilir bir dünya için sosyal fayda yaratan fikirlerin savunuculuğunu üstlenen KTSM, başta iklim krizi olmak üzere kronik sorunlara çözüm arayışları kapsamında farklı disiplinlerden öğrenci ve profesyonelleri alanında yetkin isimlerle bir araya getirmeyi amaçlayan ‘Doğadan İlham Alan Sürdürülebilir Çözümler: Mimari ve Tasarım Perspektifi Programı’nı başlatıyor.

Kalebodur’un desteğiyle hayata geçirilen, biyoteknoloji ve biyolojik bilimler odağında Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarıyla uyumlu yaratıcı ve yenilikçi çözüm arayışlarının kabul edildiği kolektif programa başvurular, 19 Ocak tarihinde başlıyor. Başvuru yapmak ve programla ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için lütfen https://www.kaletasarimsanatmerkezi.org/dogadan-Ilham-alan-surdurulebilir-cozumler adresini ziyaret ediniz.  Doğadan ilham alan örnekleri bir araya getirerek, katılımcıların problem çözme yetkinliği üzerine sinerji oluşturmayı hedefleyen programın ise 7 Mart  tarihinde başlatılması planlanıyor.

Katılım Sınırlı Sayıda

Doğadan İlham Alan Sürdürülebilir Çözümler: Mimari ve Tasarım Perspektifi Programı’, üniversitelerin mimarlık fakültesi öğrencileri (mimarlık, iç mimarlık, şehir bölge planlama, endüstri ürünleri tasarımı) arasından seçilecek lisans (3. ve 4. sınıf), yüksek lisans öğrencileri ile istekli profesyonelleri alanında yetkin akademisyen ve uygulayıcılarla bir araya getirecek. Söz konusu program, eğitim (6 hafta) ve girişimcilik (4 hafta) olmak üzere iki ayrı modülden oluşacak. Adı geçen bölümlerden başvuran ve ön elemeyi geçen sınırlı sayıda öğrenci (20 kişi), eğitim modülünün ardından girişimcilik modülüne de ücretsiz katılım sağlayabilecek. Projeye dahil olmak isteyen mimarlık ve tasarım alanında çalışan hayat boyu öğrenmeye gönül veren profesyoneller ise 6 haftalık eğitim modülüne ücretli katılım sağlayabilecek. Eğitim modülü çevrim içi gerçekleştirilirken, girişimcilik modülü KTSM’de hayata geçecek.

 

Hem yeni program hakkında detaylara ulaşmak hem de KTSM etkinliklerini takip etmek için;

Instagram adresi: ktsm_org

Kale Tasarım ve Sanat Merkezi hakkında

Kale Tasarım ve Sanat Merkezi’nin her katı, farklı bir üretim ve öğrenme alanını içerecek şekilde tasarlandı. Tasarım ve sanat çalıştaylarının yanı sıra konuşma ve sunumların da düzenlendiği merkezin bodrum katında, bir seramik fırınının da bulunduğu seramik üretim alanı; giriş katında atölyelerin çıktılarının da paylaşılacağı bir sergi alanı; birinci katta konuşma ve sunumlar ile grup çalışmalarına imkan verecek bir ortak alan; ikinci katta tasarım ve sanat ağırlıklı 1.500 kitaptan oluşan bir kütüphane ve son olarak üçüncü katta, herkesin kullanımına açık bir üç boyutlu yazıcı ile farklı maket ve üretim malzemelerinin bulunduğu bir atölye yer alıyor.

Sadece sanat ve tasarımda değil, yaşamın her alanında sürdürülebilirliğe inanan Kale Grubu, KTSM içerisinde özel bir mekâna da yer ayırdı: Roots Studio Cafe. Yerli üreticiyi destekleyen, ‘sıfır atık’ felsefesiyle yola çıkılan kafede, yemek tasarımı konusunda zihin açıcı uzun masa sohbetler yapılması planlanıyor.

 

 

(Visited 464 times, 1 visits today)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz