Salı, Ekim 15, 2019

Doğru Meslek Seçimi ve En Çok Kazandıran Meslekler

Öğrenciler için meslek seçimi, daha doğrusu okuyacakları bölümü seçmek oldukça zorlu bir süreçtir. Zira her öğrencinin böyle bir tercih yaparken aklına gelen ilk soru, ‘’mezuniyetten sonra iş bulabilecek miyim?’’ olacaktır. Ancak günümüzün hızla artan dünya nüfusuna ve buna bağlı olarak ortaya çıkan işsizlik sorununa bakıldığında çoğu öğrenci iş bulamama kaygısı yaşamamak için okumak istedikleri bölümlerden ziyade, istihdam olanağı yüksek mesleklere yönelmeyi tercih ediyorlar. Bunların başında da sağlık ve tıp ile hukuk gibi alanlar ilk sırayı alıyor.

 

Doğru meslek seçimi yapmak için günümüz şartlarını ve biraz da gelecek 5-10 yıllık süreyi düşünmek mantıklı olacaktır. Bugün gelişen teknoloji ve internet öğrencilere alışık oldukları öğretmenlik, avukatlık, doktorluk gibi mesleklerin yanında nanoteknoloji, yazılım mühendisliği, robotik, moleküler biyoloji, mobil geliştirici, veri tabanı yöneticiliği gibi konularda iş imkanları sunmaktadır. Bunun yanında gelecekte işverenler tarafından en çok aranacak meslekler arasında da özellikle alternatif enerji danışmanı, uzay pilotu, kişisel güvenlik danışmanı gibi konularda çalışanlara olan ihtiyacın artacağı öngörülmektedir.

 

Yurtdışında doğru bölüm ve doğru meslek seçiminde uzman görüşü almak için formu doldurun.

 

Peki, bu durumda geleceğe bakarak havacılık ve uzay mühendisliği, nörobiyoloji, genetik mühendisliği, bilgisayar bilimi, yenilenebilir enerji mühendisliği, biyoloji, biyomedikal mühendislik gibi bölümlere yönelmek doğru bir karar olabilir mi? Aslına bakarsanız, artık elimizden düşürmediğimiz cep telefonu, tabletler ya da etrafımızdaki elektronik cihazlara bakıp zengin mühendislik ve teknoloji dallarına yönelebilir ya da biyoloji, kimya, matematik gibi konularda becerilere sahipseniz bunları çok çeşitli yurtdışı yüksek lisans ve doktora araştırmalarıyla destekleyerek çok farklı bir kariyer elde edebilirsiniz. Ya da tamamen bunların dışında yabancı dil konusunda kabiliyetiniz varsa, bunu dünyanın farklı ülkelerinde sivil toplum örgütleri ve uluslararası şirketlerle çalışarak eğitim aldığınız bölümlerle güçlendirebilirsiniz.

 

Bugün, dünya çapında en çok kazandıran mesleklere baktığımızda ilk 10’da sağlık ve tıp mezunlarının yer aldığını görmek çok da şaşırtıcı değildir. Zira artan nüfus, yaşlanma ve yeni doğumlar, doktorlara olan ihtiyacın sürekli artmasına neden olur. Dolayısıyla işsiz bir cerrah, anestezi uzmanı ya da göz doktoruna rastlamak çok da olağan bir şey değildir. Aynı zamanda bunu bölgelere özgü meslekler izler. Örneğin, Kanada’da artan petrol mühendislerine ya da sürekli olarak gelişen ve ortaya çıkan buluşların olduğu dünyamızda patent avukatlarına olan ihtiyaçlar gibi. Peki, eğitim alacağınız bölümlere göre en çok kazanç sağlayan meslekler hangileri olacaktır? Glassdoor tarafından açıklanan verilere göre oluşturduğumuz, dünya çapında en yüksek ücretli işler listesi şu şekildedir;

 

1-Anestezi Uzmanı: Ortalama Maaş: 269.600$

 

2-Cerrahlar: Ortalama Maaş: 252.910$

 

3-Ortodontist: Ortalama Maaş: 228.780$

 

4-Hekim: Ortalama Maaş: 195.842$

 

5-Psikiyatrist: Ortalama Maaş: 194.740$

 

6-Çocuk Doktoru: Ortalama Maaş: 168.990$

 

7-BT Yöneticisi: Ortalama Maaş: 135.800$

 

8-Pazarlama Müdürü: Ortalama Maaş: 131.180$

 

9-Petrol Mühendisi: Ortalama Maaş: 128.230$

 

10-Eczacı: Ortalama Maaş: 127.120$

 

11-Siyaset Bilimci: Ortalama Maaş: 114.290$

 

12-Yazılım Mühendisliği Yöneticisi: Ortalama Maaş: 107.479$

 

13-Göz Doktoru: Ortalama Maaş: 106.140$

 

14-Veri Mimarı: Ortalama Maaş: 101.900$

 

15-Avukat: Ortalama Maaş: 96.678$

 

 

Kaynak: Hotcourses Turkey

İhale Duyuruları