Çarşamba, Ağustos 10, 2022

Bu ilanın süresi dolmuştur / This announcement has expired

Dünya Gıda Günü ve Yerel Yönetimler İlişkisi Çevrimiçi Semineri

FAO’nun Kentsel Gıda ve Gıda Sistemleri ve Yerel Gıda Üretimi Vizyonu Üzerine Web Semineri

(15 Ekim 2021 Cuma, Saat: 14:00)

Kentsel alanlarda kentleşme oranları ve farklı yetersiz beslenme biçimlerinin yüksek yaygınlığı göz önüne alındığında, kentsel gıda sistemlerinin rolünü ulusal hükümetlerde ana akım haline getirmek kritik öneme sahiptir. Halihazırda gıdanın %70’i kent sakinleri tarafından tüketilmektedir ve bu payın artması beklenmektedir. Şehirler ve yerel yönetimler, daha iyi beslenme için gıda sistemlerini dönüştürmek ve gıda sistemleri yönetimini etkilemek için önemli giriş noktalarıdır: gıda ve halk sağlığı, sosyal kalkınma, istihdam vb. gibi bağlantılı alanlar arasındaki bağlantıları değerlendirebilir, güçlendirebilir ve entegre edebilirler.

COVID-19 pandemisinin etkileri tarım-gıda sistemlerini bozmuş ve benzeri görülmemiş bir küresel ekonomik durgunluğu tetikleyerek dramatik bir geçim kaynağı ve gelir kaybı ile gıda güvensizliği ve eşitsizliğinin artmasına neden olmuştur. Kentsel gıda sistemlerinin bozulması, özellikle gıda dağıtımını ve gıda perakende sektörlerini etkilemiştir. Krizin şehir ve yerel yönetimler tarafından yönetilmesi bu bağlamda gıda sistemlerindeki bozulmayı ve hassas nüfus üzerindeki olumsuz etkileri azaltmada önemli bir rol oynayabilir.

Tarımsal gıda sistemlerinin iklim değişikliği, arazi bozulması ve biyolojik çeşitlilik kaybının etkenlerini göz önünde bulundurarak sürdürülebilir ve dayanıklı gıdayı savunmak ve harekete geçmek için acil eyleme ve yerel yönetimlerin desteğine ihtiyacı olduğu açıktır. Yerel yönetimlerin sürdürülebilir tarım-gıda sistemleri dönüşümündeki aktif rolü, olumlu değişime yönelik önemli bir adımdır.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) kuruluşunun 76. Yıldönümü anısına düzenlenen 16 Ekim 2021 Dünya Gıda Günü’nün 41. kutlamasının teması “Eylemlerimiz geleceğimizdir. Daha iyi üretim, daha iyi beslenme, daha iyi bir çevre ve daha iyi bir yaşam. Hiç kimseyi geride bırakmadan daha verimli, kapsayıcı, dayanıklı ve sürdürülebilir tarım-gıda sistemlerine dönüşmek için desteğe duyulan ihtiyaç konusunda farkındalık oluşturmanın altı çizilmektedir.

Birliğimiz ve FAO işbirliğiyle düzenlenecek bu etkinlik vesilesiyle belediyelerimizin konuya yönelik farkındalığının artırılması hedeflenmektedir.

15 Ekim 2021 Cuma Günü Saat 14:00’de düzenlenecek olan çevrim içi etkinliğe tüm belediyelerimiz davetlidir.

Sorularınız için lütfen disiliskiler@tbb.gov.tr adresi üzerinden irtibata geçiniz.

BAŞVURU YAPMAK İÇİN TIKLAYIN

(Visited 319 times, 1 visits today)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz