Cuma, Haziran 2, 2023

Bu ilanın süresi dolmuştur / This announcement has expired

#DünyaSaati Dayanışma Saati

Bu yıl, Dünya Saati kayıplarımızı anma saati!

25 Mart Cumartesi akşamı saat 20:30’da ışıklarımızı deprem felaketindeki kayıplarımızı anmak ve #Yeşilİyileşme çağrısı ile tekrar ayağa kalkmak için kapatıyoruz.

2007 yılından bu yana her yıl mart ayının son cumartesi günü, dünya genelinde iklim krizi ve doğa kayıplarına dikkat çekmek için düzenlenen “Dünya Saati”, bu yıl 25 Mart Cumartesi akşamı 20.30-21.30 saatleri arasında gerçekleşecek. Ülkemizde anıtların, kurumların, evlerin ışıkları Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremlerde hayatını kaybedenlerin anısına kapatılacak.

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş’ta ve 20 Şubat 2023’te Hatay’da meydana gelen depremler, büyük bir yıkıma ve 50 bine yakın insanın yaşamını yitirmesine sebep oldu. Depremler, orman yangınları, seller, toprak kaymaları gibi felaketlere karşı Türkiye’de bugüne kadar gösterilen yaklaşım genellikle afet sonrası çalışmalar üzerinde yoğunlaşırken, bu durum can, mal ve doğa kaybına yol açıyor. Bu yıl  Dünya Saati’nde sizi, depremden etkilenen bölgelerin afetlere dirençli şekilde yeniden inşa edilebilmesi için #Yeşilİyileşme seferberliğine davet ediyoruz.

Vakıf Genel Müdürümüz Aslı Pasinli’nin de ifade ettiği gibi; 16 yıldır dünyamızın geleceği için atılması gereken adımlara dikkat çekmek  amacıyla bir saatliğine kapattığımız ışıkları, bu  kez kayıplarımızı anmak için kapatacağız. Bu yıl Dünya Saati, bizim için ülke tarihimizin en sarsıcı depremlerinin kayıplarını anma saati olacak. Telafisi olmayan acıları bir daha yaşamamak ve bilimin ışığında doğa ile uyumlu bir gelecek kurmak için ayağa kalkma sürecinin her aşamasının “Yeşil İyileşme” ilkelerine göre ele alınması gerektiğini savunuyor, sağlıklı bir gelecek için ekolojik altyapıyı tahrip eden planlar yerine sürdürülebilir, doğayla uyumlu, afetlere dirençli yaşam alanları kurmak için tüm Türkiye’yi “Yeşil İyileşme”ye destek olmaya davet ediyoruz.

Siz de 25 Mart Cumartesi akşamı 20.30-21.30 saatleri arasında ışıklarınızı kapatarak ve https://www.dunyasaati.org/ sayfası üzerinden imza vererek bu çağrımıza destek olabilirsiniz.

(Visited 482 times, 1 visits today)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -