Çarşamba, Nisan 8, 2020

Dünyayı Değiştiren 5 Mülteci

Mültecilerin yeniden yerleşimine ilişkin ABD ve Avrupa’daki gerginliklere rağmen, bu iki bölge de göçmenleri açık kollarla karşılamak için uzun bir geçmişe sahiptir.

Ve aşağıdaki listede de görüldüğü gibi, bu mültecilerin çoğu ülkeye büyük katkılar sundu.

1. Albert Einstein

Albert Einstein, Almanya’daki en ünlü bilim adamlarından biri olmasına rağmen, Nazi partisinin anti-Semitik politikaları onun çalışmalarını yerine getirmesini zorlaştırmasından sonra ülkeyi terk etmek zorunda kaldı.

Nobel Ödüllü fizikçi eşiyle birlikte ABD’ye taşındıktan sonra güvende olduğu sürede, vatandaşlarının çoğu şanslı olmadıklarını bilerek mücadele etti: “Ben geri kalan herkes mücadele ederken, acı çekerken, bu kadar huzur içinde yaşamaktan utanç duyuyorum” dedi.

 

2. Sergey Brin

Amerika’nın en ünlü girişimcilerinden biri, ancak Sergey Brin aslında ABD’de doğmuş değildir. 1979’da Sergey ve ailesi büyüyen anti-Semitizm ile yüzleştiği Sovyetler Birliği’nden ayrılmayı başardı. 1998’de Larry Page ile Google’ı kurdu.

3. Madeleine Albright

Madeleine Albright, “ABD’ye yanımızda hiçbir şey ile geldik” diye hatırlıyor. 1948 Çekoslovak darbesinden kaçan ailesi Denver halkı tarafından açık kollarla karşılandı: “İnsanlar inanılmaz derecede güzeldi ve bize mobilyalar ve yılbaşı hediyeleri verdi.”

Asla unutmayacağı bir şey: “Bu ülkeye, yıllar sonra kıyılarımıza gelen milyonlarca mülteci tarafından paylaşılan her zaman için büyük bir minnettarlık duyacağım.” ABD’ye yerleştikten sonra, ilk sekreterlik görevini üstlenen kadın.

Photo published for Madeleine Albright: ISIS Wants Us to Think Refugees Are the Enemy

4. Henry Kissinger

Henry Kissinger, 1938’de ailesi ve kardeşi ile New York’a geldi. Kissinger ve ailesi ülkeye giren şanslı azınlıklar arasında yer aldı.

Harvard Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra, ABD ulusal güvenlik danışmanı ve devlet bakanı olarak görev yapmaya devam etti ve 1973’te Nobel Barış Ödülü aldı. 2012’de ICRC’ye konuşan Kissinger, mültecileri terk etmenin “Amerika’nın değerleri ve kim olduğumuz imajıyla uyuşmaması” olarak açıkladı.

5. Sigmund Freud

Nazi Almanyası 1938’de Avusturya’yı işgal ettiğinde, Sigmund Freud zaten bir hanenin adıydı: sadece sekiz yıl önce, psikoloji ve Alman kültürüne yaptığı katkılardan ötürü Goethe Ödülü’ne layık görüldü. Başlangıçta Viyana’yı terk etmekten kaçınmasına rağmen, İngiliz psikanalizci Ernest Jones Freud’u durumun çok tehlikeli hale geldiğini ikna etmeyi başardı ve gidişini organize etmesine yardımcı oldu.

İngiltere’ye geldikten bir yıl sonra öldü, fakat hala İngiltere’ye en fazla katkıda bulunan mülteci seçildi.

 

İhale Duyuruları