Çarşamba, Mayıs 12, 2021

Düşük Ücretli Yüksek Lisans Eğitimi Veren 5 Ülke

Yurt dışı eğitim almak isteyen öğrenciler arasında bir yüksek lisans derecesini tercih edenlerin yüzdesi oldukça fazladır. Zira yüksek lisans programları; belirli bir konuda bilgilerini daha ileriye taşımak, diğer ilgi alanlarını keşfetmek ve kariyer beklentilerini karşılamak isteyenler için uygun bir seçenek olabilir. Günümüzde yüksek lisans derecesi ile mezun öğrenciler teorik ve uygulamalı konular üzerine uzmanlaşmış bir bilgi birikimine, seçtikleri alanlarla ilgili bir dizi transfer edilebilir yüksek düzeyde beceri ve tekniğe, öğrenme ve araştırma yoluyla kazanılan mesleki becerilere sahip olurlar.

Yurt dışı yüksek lisans dereceleri, genel olarak 1 ile 3 yılda tamamlanabilirken, bu gideceğiniz ülkeye ve eğitim alacağınız konuya göre değişebilir. Aynı zamanda birçok yüksek lisans derecesi çalışan profesyonellere göre tasarlandığından yarı zamanlı, tam zamanlı ve online master programları olarak esnek eğitim modüllerine sahiptir.

Kanada, Avustralya, İngiltere, İrlanda ve Yeni Zelanda’da eğitim hakkında merak ettiklerinizi yurtdışı eğitim danışmanlarımıza sormak için formu doldurun.

Peki, yurt dışı yüksek lisans eğitimi almanın maliyeti ne kadar? Çoğu öğrenci yurt dışı eğitim almanın çok masraflı olduğunu düşünerek bu konu üzerine araştırma yapmaktan kaçınır. Aslında bugün Asya ve Avrupa’da çok sayıda ülke, öğrencilere düşük ücretli ya da tamamen ücretsiz programlar sunar. Ayrıca zengin burs imkanlarına da sahiptirler. Gelin yurt dışı ücretsiz ya da düşük ücretli yüksek lisans eğitimi alabileceğiniz 5 ülkeye birlikte göz atalım.

 

1-NORVEÇ

Yüksek yaşam standartları ve muhteşem doğası ile Norveç, yurt dışı eğitim almak isteyen öğrencilere eşsiz bir öğrenme deneyimi sunar. Üstelik Almanya gibi Norveç’te de uluslararası öğrenciler için hem lisans hem de lisansüstü derecelerde eğitim ücretsizdir. Hükümet tarafından belirlenen minimum öğrenim ücreti, eğer Fince ya da İsveççe dillerinde eğitim almıyorsanız, İngilizce programlar yıllık 1.500€ civarında ya da bu rakamların biraz da üstünde olabilir.

  • Devlet üniversitelerinde eğitim ücretsizdir.

 

2-ÇİN

Çin, son yıllarda eğitime yaptığı büyük yatırımlar, İngiltere ve Amerika’daki üniversitelerle olan sayısız ortaklıkları nedeniyle uluslararası öğrenci sayısında artış görülmüştür. Hükümet, Çin’de öğrenimi cazip hale getirmek için öğrenci yaşam masraflarını dünya çapındaki birçok ülkeye göre daha düşük tutarken, eğitim ücretleri ise oldukça makuldur. Ülkede ortalama yaşam masrafları için yıllık 5.000$ ile 7.500$ arasında bir ücret öderken, konaklama için aylık 200$-300$ arasında bir miktar ayırmanız yeterli olacaktır.

  • Ortalama öğrenim ücreti devlet üniversitelerinde 2.000$ ile 4.000$ arasındadır.

 

3-İSPANYA

Tarihi dokusu ve zengin kültürü ile İspanya, eğitim almak için büyüleyici bir ülkedir. Özellikle İspanyolca dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği ülke, son yıllarda Barcelona, Madrid, Valencia gibi şehirlerdeki uluslararası tanınırlılığa sahip üniversitelerde zengin yüksek lisans programları ile dikkat çeker. Ancak mikrobiyoloji, nörobilim, havacılık ve uzay bilimleri gibi alanlarda sınırlı sayıda İngilizce program olduğunu belirtelim.

  • Ortalama öğrenim ücreti devlet üniversitelerinde 3.000€ altındadır.

 

Yurt dışında başvurabileceğiniz üniversitelerin broşürlerini indirmek için tıklayın.

 

4-ÇEK CUMHURİYETİ

Avrupa’da ücretsiz üniversite okumak isteyenler için Çek Cumhuriyeti, devlet üniversitelerinde tamamen ücretsiz eğitim verir. Ancak bunun Çek dilinde okuyacak olanlar için olduğunu unutmayın. Orta Avrupa’nın en eski üniversitelerine sahip ülke, aynı zamanda aralarında Franz Kafka, Milan Kundera, Albert Einstein gibi ünlü mezunları ile dikkat çeker.

  • Ortalama öğrenim ücreti devlet üniversitelerinde 300€’dan başlar.

 

5-AMERİKA

Yurt dışı eğitim denilince ilk aklımıza gelen ülke olan Amerika, aslında yüksek öğrenim ücretleri ve yaşam masrafları ile bilinir. Ancak dünyanın en iyi teknoloji ve mühendislik okullarına sahip ülkede ücretsiz eğitim alabilirsiniz. Zira Amerika, bugün dünyanın en prestijli burs programı olan Fulbright’a ev sahipliği yapar. En fazla 2 akademik yıl süren yüksek lisans bursu, bir akademik yıl için 50.000$’a kadar destek sağlar. Bu da eğitim ücretinizi, aylık yaşam masraflarınızı, seyahat ve sağlık sigortası giderlerinizi karşılar.

 

Kaynak: Hotcourses Turkey

(Visited 3.515 times, 20 visits today)

BENZER İÇERİKLER

(Visited 11 times, 1 visits today)