Çarşamba, Mayıs 22, 2019

Eğitimde Görme Engelliler Derneği’nden “Her Yerde Braille” Temalı Etkinlik

İZMİR’DE HER YERDE BRAİLLE TEMALI ETKİNLİK GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından desteklenen ve Sivil Toplum Geliştirme Merkezi (STGM) Derneği tarafından yürütülen Birlikte Hibe Programının yararlanıcılarından Eğitimde Görme Engelliler Derneği, destek kapsamında “Her Yerde Braille” temalı etkinliklerine devam ediyor.

İzmir’de bulunan 1453 Osmanlı kafe zincirine, şubelerinde Braille menü bulundurmaları nedeniyle teşekkür programı yapıldı. Kafenin Kordon şubesinde gerçekleştirilen etkinliğe 40 civarında görme engelli kişi katılım sağladı. Ayrıca Eğitimde Görme Engelliler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Turgay Gümüş, İzmir Temsilcisi Ali Köse, Engelli Yaşam Çözümleri Danışmanlığı adına Ali Aydoğmuş ve 1453 Osmanlı ailesi adına iletişim sorumlusu Dilfuruz Ceviz etkinlikte hazır bulundu.

BRAİLLE YAZI HER ALANDA OLMALI

Eğitimde Görme Engelliler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Turgay Gümüş, yaptığı açıklamada, Braille yazının görme engelliler için çok önemli olduğunu vurgulayarak “Umarım bu tür teşekkür programlarını daha başka kurumlara, daha fazla düzenleriz. Bu projenin bir sonu yok. Bizler, nerede Braille gönüllüsü kişi, kurum ve kuruluş varsa ulaşmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

DESTEKTEN ÖTE ZORUNLULUK VE SORUMLULUK

1453 Osmanlı İletişim Sorumlusu Dilfuruz Ceviz ise, bu projenin pamuklara sarılası ve çok önemli bir proje olduğunu belirterek “Bizler, Eğitimde Görme Engelliler Derneği’nin bu projesine destek olmaktan mutluluk duyuyoruz. İşletmelerimizde Braille menülerimizin yanı sıra, personellerimiz de engellilik konusunda eğitimler aldı. Bir görme engelli, işletmelerimizin tamamında bağımsız bir şekilde kendi yiyeceğini, içeceğini seçip bu mutluluğu yaşayabilir. Biz bu menüleri bir sorumluluk olarak görüyoruz.” şeklinde konuştu.

 

DAHA ÇOK PROGRAMA VESİLE OLMAK İSTİYORUZ

Engelli Yaşam Çözümleri Danışmanlığı adına söz alan Ali Aydoğmuş, Dilfuruz Hanım bize işletmelerinde böyle bir uygulama başlatmak istediklerini belirtti. Biz de erişilebilirlik adına beraber çalıştığımız Eğitimde Görme Engelliler Derneği’nin kampanyasını anlatınca 1453 Osmanlı ailesi olarak bu kampanyaya destek olmak istediklerini söylediler. Böylece bu teşekkür programı ortaya çıktı. Dilerim böyle programlara daha çok vesile oluruz.” Diye konuştu.

 

İLK ETKİNLİĞİMİZ AMA SON OLMAYACAK

Eğitimde Görme Engelliler Derneği İzmir Temsilcisi Ali Köse de İzmir’de 1 buçuk yıldır bulunduğunu ve Eğitimde Görme Engelliler Derneği’nin İzmir’deki etkinliklerini arttırmak istediğini ifade ederek “Her Yerde Braille adına ilk etkinliğimiz oldu. Katılan engelli engelsiz tüm katılımcılara teşekkür ederim. Braille’in İzmir’de daha da yaygınlaşması adına üzerime düşenin fazlasını yapmak istiyorum.” dedi.

 

Programın sonunda Üzerinde hem Braille hem de Latin alfabeyle “Derneğimizce başlatılan “Her Yerde Braille” kampanyasına, 1453 Osmanlı olarak tüm şubelerinizle verdiğiniz destekten dolayı teşekkür ederiz.” Yazan teşekkür belgesi de takdim edildi.

 

Adres: Sanlı İş Merkezi, Atatürk Bulvarı, No 105/605, Kat 6, Kızılay Çankaya/ANKARA

Telefon&Belgegeçer: 0312-418-14-12 Mobil:535-736-90-37

E-posta: bilgi@eged.org

Web: www.eged.org

 

İhale Duyuruları