Pazar, Ağustos 9, 2020

Empati Derneği: Hayvan Hakları İnsan Haklarının Neresindedir?

Hayvan Hakları İnsan Haklarının Neresindedir? Kitabı Çıktı!

Üyemiz Turgut Ağar’ın, derneğimizin Turgut abisinin, uzun yıllardır yaptığı okumaları ve insan hakları alanındaki çalışmalarını demlendirdiği bu kitapta, farklı hak alanlarındaki mücadele süreçlerinin ve tarihi gelişimin hayvan hakları mücadelesi için de yol haritası belirlemede ne kadar önemli ve öğretici olabileceğini hep birlikte göreceğiz.

Bedelsiz olarak hayvan hakları savunucularına, bu alana ilgi ve yakınlık duyan tüm gönüllülere ulaştırmak istediğimiz bu kitap için kargo, paketleme ve önümüzdeki dönemde yapmayı planladığımız yeni yayınlara katkı gibi masrafları gözeterek 20 TL gibi bir destek miktarı belirledik.

(Bu destek için uygun olmayan dostlarımız, bilgi@empatidernegi.org adresine yazarak bizimle iletişime geçerlerse bedelsiz olarak iletmeyi taahhüt ediyoruz.)

“Hayvan hakları sorunu insan hakları sorunundan ayrılamaz. Aslında insanlar da bu gezegende var oldukları sürenin tamamında insan sayılmamışlardı ve insan olabilmek için uzun binyıllar boyunca mücadele etmek zorunda kaldılar. Önce köleliğin kaldırılması, sonra zencilerin beyazlara karşı mücadelesi, bir sonraki adımda kadınların hak sahibi ve öznesi insanlar olduklarının kabul ettirilmesi, ardından dinsel ve etnik ayrım sorunları… Ki bunların hemen hemen tümü hâlâ devam ediyor. Demem o ki, ne insanlar mücadele etmeden insan olduklarını ve bir takım haklara sahip olduklarını kabul ettirebildiler, ne de hayvanlar için bu yapılabilecek. Öyleyse, önce soruna genel bir bakış atıp ne demek istediğimizi anlatmak, ardından kısa bir “insan nasıl insan oldu” tarihçesi anlatmak hayvan hakları meselesinin iyi anlaşılabilmesi için sanırım zorunluluk arz ediyor.” 

– Turgut Ağar

Bu yayın, Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği‘nin yürüttüğü, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Birlikte Programı kapsamında basılmıştır.

Yayını talep etmek için aşağıdaki linke tıklayınız:

http://bit.ly/hayvanhaklariyayin

İhale Duyuruları