Salı, Temmuz 16, 2019

En Roman Dostu Belediye Başkanı Aday Başvuruları Devam Ediyor

Sıfır Ayrımcılık Derneği, içinde bulunduğu Batı Balkanlar ve Türkiye’de Roman Sivil Toplumu Geliştirme Ortak Girişimi ile işbirliği halinde yürütülen Roman Sivil Toplum Örgütleri Projesi kapsamında,  2018’den beri Türkiye’nin En Roman Dostu Belediye Başkanı’nı seçiyor.

Sıfır Ayrımcılık Derneği bu sene de Türkiye’nin En Roman Dostu Belediye Başkanı’nı seçmek üzere bir kampanya başlattı. Kampanya, her sene Dünya Roman Günü olarak kutlanan 8 Nisan’da başladı. En Roman Dostu Belediye Başkanı Kampanyası’na katılacak olan adayların en geç 06 Eylül 2019 tarihine kadar başvuru yapmaları gerekiyor.

En Roman Dostu Belediye Başkanı Brüksel’e Davet Edilecek

Belediye Başkanları adına yapılacak başvurular, sorulardan oluşan form doldurularak ve ve ek dokümanları hazırlanarak yapılabilir. Seçim, jüri heyeti tarafından gerçekleştirilecek. Jüride yer almaları için, Romanların da bulunduğu yetkin sivil toplum temsilcileri, akademisyenler, yerel yönetim uzmanları ve alanında uzman olan kişiler davet edilecek. Seçilen Belediye Başkanı İstanbul’da yapılacak bir toplantıyla kamuoyuna duyurulacak. Ayrıca Batı Balkanlar ve Türkiye’de Roman Sivil Toplumu Geliştirme Ortak Girişimi’nde yer alan diğer ülkelerde seçilmiş En Roman Dostu Belediye Başkanları ile birlikte  beraber Brüksel’e davet edilecek.

Ödül Belediyelerin Şeffaf ve Ayrımcılıktan Uzak Politika Oluşturmasını Amaçlıyor

Sıfır Ayrımcılık Derneği, Roman Yerel Sivil Toplum Örgütleri Projesi’nin amacını şöyle özetliyor: “Birlikte mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşayabilmemiz için şeffaf ve ayrımcılıktan uzak belediyecilik anlayışının yaygınlaşması ve uygulanması büyük önem taşımaktadır. Belediye Başkanlarının yerel yönetimlerde Romanlarla ilişkilerinin güçlendirilmesini hedefliyoruz. Ayrıca belediyelerin ve belediye başkanlarının, Romanların toplumsal içermesi konusunda sorumluluk almaya teşvik edilmesi ve farkındalık sahibi olmasını amaçlıyoruz. Bu kampanya ile uluslararası platformlarla bağ kurarak daha geniş ağlarda birlikte roman içermesi konusunda önemli adımlar atmayı amaçlıyoruz. Romanların toplumsal içermesi konusunda yaşanan sorunlara yönelik uygulanabilir ve bütünlüklü sosyal politikalar geliştirmek istiyoruz.”

Başvuru ve detaylı bilgi için tıklayın.

İhale Duyuruları