Perşembe, Ağustos 5, 2021

Bu ilanın süresi dolmuştur / This announcement has expired

Engelli Çocukların Katılım Hakkı Eğitimi Başvuruları Devam Ediyor

AB Sivil Toplum 3 Destek Programı kapsamında desteklenen “Engelli Çocukların Karar Alma Süreçlerine Etkin Katılımı” projesi, Türkiye Spina Bifida Derneği koordinatörlüğü, Disleksi Öğrenme Güçlüğü Derneği ortaklığı ve Hacettepe Çocuk Hakları Uygulama ve Araştırma Merkezi iştirakiyle yürütülmektedir.

Projenin ana faaliyetleri şunlardır: 

  • Engelli çocuklarla doğrudan ya da dolaylı olarak çalışan STK’lar için Çocuk Katılımı Eğitimi,
  • Engelli Hakları Sözleşmesinin Çocuk Versiyonunun hazırlanması,
  • Çocukların engelli çocuk haklarını savunmak ve farkındalığı artırmak için kullanabilecekleri kutu oyunu ve mobil oyun yapılması,
  • Çocukların çocuklardan öğrenmesi için akran eğitimi,
  • Kamu, STK ve üniversiteler arasında işbirliğini toplantısı yapılması.
  • Projemizin ilk faaliyeti olan Engelli Çocukların Katılım Hakkı STK Eğitimine çocuklarla veya çocuklar için çalışan tüm STK’lar davetlidir.

Projemizin ilk faaliyeti olan “Engelli Çocukların Katılım Hakkı-STK Eğitim Programı” 28-29 Haziran 2021 tarihlerinde, saat 10.00-13.00 arasında online (zoom üzerinden) yapılacaktır.

EĞİTİM PROGRAMINA ÇOCUKLARLA VEYA ÇOCUKLAR İÇİN ÇALIŞAN TÜM STK’LAR DAVETLİDİR.

Çocuk Katılımı nedir?

Çocuk katılımı, çocukların “çeşitli etkinliklere” katılımı değil, kendilerini doğrudan ya da dolaylı olarak ilgilendiren her türlü konuda görüşlerini ifade etme ve karar süreçlerine dahil olmalarıdır. Çocukların karar alma süreçlerine katılımı ülkemizin taraf olduğu BM Çocuk Hakları Sözleşmesi ve BM Engelli Hakları Sözleşmesi ile güvence altına alınmıştır.

Engelli çocukların karar alma süreçlerine katılımında engelli olmayan yaşıtlarına göre daha az fırsatı bulunmaktadır. Engelli çocukların karar alma süreçlerine katılımında engelli olmayan yaşıtlarına göre daha az fırsatı bulunmaktadır. Engelli çocukların sesine kulak vermek, ihtiyaçlarını dikkate almak, katılım hakkı üzerinde daha fazla düşünmek ve çalışmak kapsayıcı toplum oluşturmak için önemli bir adımdır.

Bu eğitim programı ile STK’ların engelli çocukların katılım hakkı konusunda farkındalıklarını artırmayı ve kendi STK’larında çocuk katılımını artırmalarını hedefliyoruz.

Bu amaçla çocuk katılımının ilkeleri, yaklaşımları ve yöntemler, engelli çocukların katılım hakkı, katılımda etik ilkeler, farklı çocuk katılımı uygulama örneklerinin yer aldığı bir eğitim programı hazırladık. Eğitimden sonra uzmanlarımızın desteği ile her STK’nın kendi yol haritalarını hazırlamaları ve uygulamaları için bir çalışma yapacağız. Diğer proje faaliyetlerini de bu programa katılan STK’lar ile işbirliği içinde yürüteceğiz.

Eğitime her STK’nın 2 (iki) kişi ile katılması gerekmektedir. Bu katılımcıların yönetim ekibinden olması ve/veya STK içinde karar verme, planlama ve yürütme yetki ve kapasitesine sahip kişiler olması beklenmektedir.

Çocuklarla veya çocuklar için çalışan tüm STK’ları bu eğitime davet ediyoruz.

Başvuru formu için linke tıklayarak açılan formu doldurmanızı rica ederiz. https://form.jotform.com/211583705773056

 

Eğitim Tarihi: 28-29 Haziran 2021 Pazartesi & Salı

Eğitim Saati: 10.00-13.00

Eğitim yeri: Çevrimiçi (Zoom platformu)

Son Başvuru Tarihi: 24 Haziran 2021 – 18.00

 

Eğitime kabul edilen katılımcılara 25 Haziran 2021 günü e posta ile bilgi verilecektir.

Eğitim süresince ihtiyaç duyan katılımcılar için işaret dili ile çeviri yapılacaktır.

Her türlü sorunuz için bilgi@spinabifida.org.tr adresine mail atabilirsiniz.

 

#çocuklarınkatılımhakkı

#chipin

Instagram: @cocuklarinkatilimhakkı

Facebook: @cocuklarinkatilimhakki

Twitter: @cocukkatilim

Websitesi: https://www.spinabifida.org.tr/

(Visited 584 times, 1 visits today)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

(Visited 6 times, 1 visits today)