Cuma, Kasım 22, 2019

Erasmus Öğrencilerine Vize Müjdesi

Erasmus öğrenci değişimi deyince akla gelen ilk ülkelerden biri Almanya.

Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği Erasmus programı ile Almanya’nın çeşitli kentlerinde eğitim alacak öğrencileri bir resepsiyonda bir araya getirdi.

Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann, burada Erasmus hedefleyen gençler için sevindirici haberi paylaştı, Erasmus ile Almanya’da eğitim görecek öğrencilerden vize ücreti alınmayacağını duyurdu.

Erdmann, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “ Erasmus kapsamındaki bütün öğrencilere ücretsiz vize sağlanacaktır. Buradaki altı konsolosluk temsilcisi de öğrencilere vize konusunda yardımcı olacak,” ifadelerini kullandı.

Erdmann, resepsiyonda öğrencileri gidecekleri şehirlere göre gruplara ayırdı ve konsolosluk görevlileri ile iletişimleri için aracı oldu.

Öğrencileri konsolosluk görevlileriyle birebir konuşurken sorularını da yöneltti. Erdmann, basın mensuplarına, öğrencilere Alman topraklarına gitmeden, daha öğrenciler Ankara’da iken hoşgeldiniz demek istedik,” açıklamasında bulundu.

Geçtiğimiz günlerde bir iftar programı ile Erasmus öğrencileri bir araya gelmiş, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Faruk Kaymakçı burada yaptığı konuşmada, Türkiye’deki Avrupa Birliği büyükelçiliklerine  “Erasmus’a giden öğrenciler için vize sürecini kolaylaştırın ve mümkünse öğrencilere bir yıllık vize verin, yoğunlukları arasında vize için uğraşmasınlar,” çağrısında bulunmuştu.

İhale Duyuruları