Cumartesi, Ocak 29, 2022
Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Engelsiz İzmir 4. Ulusal Kısa Film Yarışması: “10 Dakika Engelli”

09/04/2021 @ 17:30

İnsan hakları bağlamında engelli haklarına ve engellilerin kentsel ve sosyal yaşama katılımlarının kolaylaştırılmasına dikkat çekmek, bu konuda duyarlılığa sahip olanların duygu ve düşüncelerini ifade etmelerini sağlamak amacıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen kısa film yarışması için son teslim tarihi 9 Nisan 2021.

Yarışmanın Konusu ve Amacı

Engelsiz yaşamın öncüsü olabilmek için yola çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi, engellilerin sorunları ve çözümlerine yönelik olarak 2013 yılında Türkiye’de ilk kez uluslararası bir kongre düzenlemiştir. ‘Engelsiz İzmir’, bilimsel bir kongre olmasının yanında, kentsel yaşamda engelleri ve engellileri görünür kılacak sosyal projeleri hayata geçirmeye başlamıştır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, insan hakları bağlamında engelli haklarına ve engellilerin kentsel ve sosyal yaşama katılımlarının kolaylaştırılmasına dikkat çekmek, bu konuda duyarlılığa sahip olanların duygu ve düşüncelerini ifade etmelerini sağlamak amacıyla bu kısa film yarışmasını düzenlemiştir.

Yarışmaya Katılım Koşulları

– Yarışma 18 yaş üzeri olmak üzere tek kategoride yapılacaktır (başvuru tarihinde bitirilen yaş dikkate alınacaktır).

– Yarışmaya, filmin yasal sahibi (Yapımcı veya Yönetmen) başvurabilir. Yarışmaya bireysel ya da ekip olarak katılım mümkündür.

– Filmin birden fazla yasal sahibi varsa bunlara ait bilgilerin Kimlik Formunda belirtilmesi gerekmektedir. Ekip katılımları durumunda, İdare ile ilişkilerin yürütülmesiyle sınırlı olmak üzere, bir kişinin ekip başı olarak Kimlik Formunda belirtilmesi gerekmektedir.

– Filmlerin genel norm veya mevzuata uygunluğundan ve her türlü telifinden filmin sahibi (Yapımcı veya Yönetmen) sorumludur. İdarenin telifle ilgili herhangi bir ödeme yapmak zorunda kalması durumunda, kayıtsız şartsız nakden ve defaten film sahibine rücu eder.

– Filmlerin, idare tarafından ticari olmayan eğitim, tanıtım, kültür ve sanat faaliyetlerinde izleyiciye gösterilmesi yarışmacılar tarafından kabul edilmiş sayılacaktır.

– Yarışmacılar aşağıdaki şartlara uymak zorundadır:

a. TC vatandaşı olmak.

b. Jüri üyelerini ve raportörleri belirleyenler ve atayanlar arasında olmamak.

c. Jüri üyeleri (danışman, asli, yedek) ve raportörlerle bunların 1. dereceden akrabaları, resmi ortakları, yardımcıları ve çalışanları arasında olmamak.

d. Jüri çalışmalarının herhangi bir bölümüne katılmış olmamak.

e. Yarışmayı açan İdarede, yarışmayla ilgili her türlü işlemleri hazırlamak, yürütmek, sonuçlandırmak ve onaylamakla görevli olmamak.

f. Yarışmayı açan İdare adına hareket eden danışmanlarla bunların 1. dereceden akrabaları, resmi ortakları, yardımcıları ve çalışanları arasında olmamak.

g. Şartname alıp, adı, soyadı, T.C. kimlik numarası, iletişim ve adres bilgilerini Yarışma Raportörlüğüne kaydettirmek. (Ekip halinde katılımlarda bir kişinin bu şartı yerine getirmesi yeterlidir.). Bu koşullara uymayanlar yarışmaya katılmış olsalar dahi filmleri yarışmaya katılmamış sayılır.

Yarışma Takvimi

Teslim için son gün: 09 Nisan 2021 Saat 17:00’a kadar
Jüri değerlendirme çalışması: 22 Nisan 2021
Sonuçların ilan edilmesi: 07 Mayıs 2021
Ödül Töreni ve Kolokyum: 27 Mayıs 2021

Başvuru ve detaylı bilgi için tıklayın

(Visited 36 times, 1 visits today)

Organizatör

İzmir Büyükşehir Belediyesi

Mekan

Online