Cumartesi, Mart 6, 2021
Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Türk Amerikan Derneği 5. Geleneksel Karikatür Yarışması 2020

31/12/2020

AMAÇ

69 yıldır kesintisiz olarak eğitim ve kültürel değişim programları düzenleyen Türk Amerikan Derneği (TAD), Türkiye’nin en eski ve prestijli iki uluslu merkezlerinden biri olarak faaliyetlerini sürdümektedir. 2016 yılında 65. kuruluş yıldönümünü kutlayan TAD, bu vesile ile ilk kez, faaliyet alanlarından biri olan “Yabancı Dil Öğrenimi” konulu bir Karikatür Yarışması düzenlemiş ve Türkiye çapında büyük ilgi görmüştür. Bu yıl beşinci kez düzenlenen yarışma pandemi nedeniyle dijital olarak düzenlenecek ve yalnızca birinci seçilecektir.

KONU

Bu yıl pandemi nedeniyle hız kazanan dijitalleşme ile fikri mülkiyet konusu da oldukça tartışılmaktadır. Özellikle sanatçılar için de önemli bir konu olan “DİJİTALLEŞME VE FİKRİ MÜLKİYET” bu yılki yarışmanın konusu olarak belirlenmiştir

KATILIM KOŞULLARI

1. Yarışma; Seçici Kurul üyeleri, TAD çalışanları ve birinci derece akrabaları dışında Türkiye topraklarında yaşayan herkese açıktır.

2. Her sanatçı yarışmaya, daha önce herhangi bir yarışmada ödül almamış en çok iki eseri ile katılabilir.

3. Yarışmaya eser verecek olan sanatçılar, kendi anlatım biçimlerine uygun tekniği (siyah-beyaz veya renkli) kullanmakta serbesttirler.

4. Bu yıl karikatürler dijital olarak başvuru formuna eklenecektir.

5. Yarışmaya orijinal karikatürle katılınır. Eserler, sanatçısı tarafından imzalanmış olarak e-posta ile yollanmalıdır.

6. Katılımcının yarışmaya katılacağı karikatür (ler) in üzerinde haiz olduğu ve 5846 sayılı Türk Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 21.-25. Madde hükümlerinde tanımlanan işleme, çoğaltma, yayma, temsil ve işaret, ses ve/veya görüntü naklinde yarayan araçlarla umuma iletim mali haklarının kullanım haklarına ilişkin olarak münhasır olmayan basit rusat şeklinde herhangi bir yer, süre ve sayı kısıtlaması olmaksızın ve 3. Kişilere devir hakkını da kapsayacak surette Türk Amerikan Derneği’ne lisans verdiğini, Türk Amerikan Derneği’nin söz konusu karikatür (leri) sergilemek, arşivinde tutmak, internet ortamında ve sair şekillerde yayınlamak suretiyle ve bunlarla sınırlı olmaksızın dilediği her şekilde kullanmasına muvafakatinin olduğunu peşinen beyan ve kabul etmektedir.

7. Sorularınız için taaprograms@taa-ankara.org.tr adresine mail atabilirsiniz.

Son Başvuru Tarihi: 31 Aralık 2020

DEĞERLENDİRME

Seçici Kurul pandemi nedeniyle, online olarak değerlendirme yaparak birinci, ikinci ve üçüncüyü belirleyecektir.

ÖDÜLLER

Birincilik Ödülü: Beats Studio3 Wireless Kulak Çevresi Kulaklık (kırmızı) + Başarı Belgesi
İkincilik Ödülü: 1 seviye online burs + Başarı Belgesi (İkincilik Sertifikası)
Üçüncülük Ödülü: 1 seviye online burs + Başarı Belgesi (Üçüncülük Sertifikası)

SERGİLEME

Her yıl bir TAD Sanat Galerisinde sergilenen karikatürler pandemi nedeniyle sergilenemeyecek olup; online olarak Türk Amerikan Derneği ve TAD ConnectUSA resmi sosyal medya hesaplarında paylaşılacaktır.

Başvuru için tıklayın

(Visited 44 times, 1 visits today)