Perşembe, Şubat 2, 2023

Farklı Hak Alanlarında Uluslararası Mekanizmalara Raporlama Yapabilirsiniz

Etkiniz AB Programı, farklı hak alanlarında BM özel raportörleri vb. uluslararası mekanizmalara bilgi notu ya da rapor iletmek üzere yapılan çağrıları sizler için derlemeye devam ediyor.

Güncel çağrıları aşağıda görebilirsiniz:

 • BM Çocuk Hakları Komitesi Türkiye’nin üçüncü periyodik raporunun şekillendirilmesi sürecinde STÖ’lerden katkı bekliyor. 7-11 Haziran 2021 tarihleri Komite, raporlarını ileten STÖ’lerle görüşecek. Çocuk Hakları Komitesi’ne rapor sunmak için son tarih: 1 Mart 2021
  Etkiniz AB Programı’nın Çocuk Hakları Komitesi çağrısı sonucu hazırladığı bilgi notuna buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bilgi notunda ayrıca Çocuk Haklarına dair Sözleşme uygulamalarının izlenmesinde büyük önem taşıyan bu raporlama imkânıyla ilgili geçmişteki örnek STÖ ve ülke raporlarını da bulabilirsiniz.
 • BM Barınma Hakkı özel raportörü, 20. yılında barınma hakkı ile ilgili yapılanları ve ileride yapılması gerekenleri içeren rapor için 1 Kasım 2020 tarihine kadar katkı bekliyor. Bilgi:
  https://www.ohchr.org/EN/Issues/Housing/Pages/CFI_20years_SR_adequate_housing.aspx
 • BM Özel Hayat Gizliliği Hakkı Özel Raportörü, BM İnsan Hakları Şartı ve Uluslararası Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi uyarınca “Yapay Zeka çözümlerinin geliştirilmesi ve işletilmesi için Veri Gizliliği Kılavuzları” taslağına ilişkin yazılı yorumlarınızı 2 Kasım 2020‘ye kadar bekliyor. Bilgi ve taslak kılavuz için tıklayın:
  https://drive.google.com/drive/folders/1ivUAYrqcLdSWp_z7IBuvF_W6-y6iPz80
 • BM İnsan Hakları ve Çevre Özel Raportörü yeni raporu için katkılarınızı 10 Kasım 2020 tarihine kadar bekliyor. Raporun konusu “Çok Kirli, Çok Az, Çok Fazla: Küresel Su Krizi ve İnsan Hakları.” Daha fazla bilgi için tıklayın:
  https://www.ohchr.org/EN/Issues/Environment/SREnvironment/Pages/EnvironmentWater.aspx
 • BM Örgütlenme Özgürlüğü Hakkı Özel Raportörü’ne 30 Kasım 2020‘ye kadar 10 göstergelik bir liste üzerinden Covid-19 zamanlarında örgütlenme özgürlüğü hakkının Türkiye’deki durumuna dair bir raporu Etkiniz desteğiyle gönderebilirsiniz. Daha fazla bilgi: https://www.ohchr.org/EN/Issues/AssemblyAssociation/Pages/Covid19freedomAssembly.aspx
 • BM İnsan Hakları Ofisi, BM Yüksek Düzey Siyasi Forum’a sunulacak raporuna 30 Kasım 2020 tarihine kadar katkı bekliyor.
  Konu: Çocuk hakları ve sürdürülebilir kalkınma amaçları – COVID-19 salgınından sürdürülülebilir ve dirençli bir şekilde çıkma ve iyileşme
  Bilgi:
  https://ohchr.org/Documents/Issues/Children/2020_Sept_ChildRights_Covid_SDGs_Call.pdf
 • BM OHCHR yaşlı bireylerin hakları ve iklim değişikliği araştırmasına 31 Aralık 2020 tarihine kadar katkı bekliyor. Bilgi:
  https://www.ohchr.org/EN/Issues/HRAndClimateChange/Pages/RightsOlderPersons.aspx

Uluslararası mekanizmalara erişimde Etkiniz desteğinden nasıl yararlanabilirsiniz?

Etkiniz Uluslararası İnsan Hakları Mekanizmalarına Erişim Desteği’ne başvurarak bu mekanizmalara sunulmak üzere rapor hazırlama ve savunuculuk faaliyetleri yürütebilirsiniz.

Faaliyetlerinizi yürütmede bu mekanizmalarla iletişime geçmek, raporlarınızı hazırlamak veya raporların çevirisini yapmak, çalıştığınız hak alanıyla ilgili uluslararası etkinlikler düzenlemek gibi konularda destek alabilirsiniz.

Etkiniz desteğinin kapsamı ve uygun faaliyet & bütçe kalemlerini incelemek için tıklayınız:
https://etkiniz.eu/uluslararasi-insan-haklari-mekanizmalari/

Kaynak

(Visited 120 times, 1 visits today)

BENZER İÇERİKLER