Çarşamba, Ocak 29, 2020

“Fikirler Gecesi: Hayat Bulmak” Etkinliğine Katılın

Yönetmen Merve Gezen katkılarıyla.

  • Süre: 01.30 saat 
  • 30 Ocak 2020 Perşembe, 19.30
  • Türkçe çevirili
  • Giriş serbesttir
  • IFT : Konrad Adenauer Cad. No 30 – YILDIZ

Üç bölümden oluşan bu gösterinin ana hattı, sahne yönetmeni Thierry Poquet tarafından farklılık ilişkisi olarak belirlenmiştir. İnsanlar arasındaki farklılığı ele aldığı gibi diğer bitki, hayvan, mineral türlerine göre farklılığı da ele almaktadır. Dahası, Thierry Poquet, günlük yaşamımızı dolduran akıllı nesneler ve dijital eserler (artefacts) hakkında şairane ve hassas bir şekilde fikir yürütmektedir.

  1. Müzikal bir girizgâhın ardından (5 dk), Thierry Poquet, evren ve ilk kavimler ile ilgili yürüttüğü araştırmalarından bahsedecektir. Bunun için, Marsilya Parçacık Fiziği Merkezinde, Sanatçı Laurent Mulot ile işbirliğine ve Akdeniz’in 2 500 metre derinliğine gömülü devasa temel parçacık (nötrinolar) detektörü olan ANTARES, yani Avrupa’nın temel fizik alanındaki deneyiminden yararlanmaktadır (20 dk).

Merve Gezen, müzik eşliğinde evrenden esinlenen şiirler okuyacaktır (10 dk).

Chic Botanique, Bordeaux Üniversitesinden bitki filozofu Sophie Gerber ve sosyolog Kenza Afsahi ile beraber geliştirdiği bir performanstır. Chic Botanique, bitkileri şeffaflıklarından çıkartarak ele alır ve bitkilerin sahip olabilecekleri zekâ türünü, insanlarla aralarındaki bağlantıyı sorgular. Chic Botanique, ‘Canlı’yı tanımlamaya çalışarak bu sorunlarının kapsamını genişletmektedir. (15 dk)

Müzik ve şiir arası (15 dk).

2. Robotik ve dijital eserler (artefacts). Sanat ve bilim arasındaki çapraz araştırmanın özünde, robotik alanının geleceğinin temel sorusu sorulmaktadır: sanal veya sosyal bir gruba dâhil edilen (kişisel robotlar veya ‘cyborg’lar) yapay zekâlar bir hafıza edinip özerk ve tutarlı davranışlar geliştirebilirler mi? Hali hazırda bir özerklik söz konusu olmasa da bazı insanlar kendi Yapay Zekâlarına bir kişilik yüklemeye başlamışlardır bile. Dolayısıyla, bugün robotların yasal hakları tartışılır olmuştur. İnsana ikinci bir mekanik (alter machinique) sunan bu gelişme karşısında nasıl konumlanmalıyız? (15 dk)

Performans müzikleştirilmiş robot şiirleri ile sonlanacaktır (10 dk).

3. Kokteyl.

Detaylı bilgi almak için tıklayın. 

İhale Duyuruları