Cuma, Ekim 29, 2021

Finlandiya’da Öğrencilerin Başvurabileceği Burslar

Finlandiya; muhteşem doğal güzellikleri, istikrarlı ekonomisi, canlı uluslararası öğrenci ağı, yerel kültürü, herkesin İngilizce konuştuğu, kolay iletişim kurabileceğiniz güler yüzlü insanları ile eşsiz eğitim deneyimleri yaşayacacağınız bir ülkedir. Mükemmel yüksek eğitim standartları, modern araştırma üniversiteleri, lisans ve lisansüstü İngilizce dilinde program çeşitliliği ile göz doldururken, bulunduğu konum itibariyle Avrupa’nın diğer ülkelerine rahatlıkla seyahat edebileceğiniz Finlandiya’da, yeni kültürleri öğrenme ve sosyal ağınızı güçlendirme imkanı bulursunuz.

Finlandiya’da Avrupa Birliği üyesi ülkelerden gelenler için eğitim ücretsizdir. Bunun yanında AB üyesi olmayan ülkelerdenseniz, maalesef 2017 yılı itibariyle İngilizce eğitim verilen programlar için 4.000€ ile 18.000€ arasında ücret ödemeniz gerekir. Aynı zamanda Avrupa Birliği dışından öğrenciler, eğer Fince veya İsveççe doktora eğitimi almak isterlerse öğrenim ücreti ödemek zorunda kalmazlar.

Türkiye’den başvuruda bulunacak öğrenciler içinse güzel haberlerimiz var! Zira Fin hükümeti AB üyesi olmayan ülkelerden gelecek başarılı öğrenciler için çok sayıda burs seçenekleri sunar. Burslar genellikle akademik performansınıza, başvuruda bulunacağınız programa ve dereceye göre değişiklik gösterir. Yazımızda Finlandiya’da öğrenim görmek isteyen öğrenciler için burs imkanlarını araştırdık.

Yurtdışında okumak istiyor, ancak nereden başlayacağınıza karar veremiyor musunuz? Ülkeler, üniversiteler, programlar, burs çeşitleri ve kariyer imkanları için üniversitelerin broşürlerini ücretsiz indirin!

 

Finlandiya Üniversite Bursları

Finlandiya’da eğitim, Avrupa Birliği dışından gelen öğrenciler için ücretli olduğundan çoğu üniversite, öğrenim ücreti ödeyen yabancı öğrencilere finansal yardımlar sunar. Bunlar eğitim ücretinizin ya da yaşam masraflarınızın tamamını veyahut yarısını karşılar. Ülkede burs veren üniversiteleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • University of Oulu: Finlandiya’da burslu master eğitimi almak isteyen akademik başarıya sahip uluslararası öğrencilerin öğrenim ücretlerini karşılayan finansal destekler sunan Oulu Üniversitesi; mimari tasarım, biyomedikal mühendisliği, bilgisayar bilimleri, çevre mühendisliği gibi alanlarda iki yıllık yüksek lisans eğitimine başvuran öğrencilere sağlar.
  • University of Helsinki: Helsinki Üniversitesi, Avrupa Birliği dışından gelen öğrencilere yüksek lisans eğitimi için iki yıl boyunca öğrenim ve yaşam masraflarını karşılayan burslar sunar. Son başvuru tarihi Ocak ayı içerisindedir.
  • University of Tampere: Tampere Üniversitesi, İngilizce olarak sunulan yüksek lisans programlarında yetenekli öğrenciler için %50 ile %100 olmak üzere eğitim ücretlerini karşılayan burs imkanlarına sahiptir. Aynı zamanda üniversitenin akademik mükemmellik ödülü, iki yıllık master eğitimi alan öğrencilerin 7.000€ değerinde yaşam masraflarını karşılar.
  • Arcada University: Arcada Üniversitesi Uygulamalı Bilimler lisans programlarında eğitim alacak öğrencilere, öğrenim ücretlerinin maksimum %50’sini kapsayan burs imkanları sunar. Başvurular için İngilizce becerinizi kanıtlamanız gerekir.

 

Finlandiya Hükümeti Bursu

Finlandiya Hükümeti Bursu, doktora düzeyinde çalışmalar ve araştırmalar için Finlandiya üniversitelerinde ve kamu araştırma kurumlarında 3-9 aylık bir süre için sunulur. Aralarında Avustralya, Çin, Japonya, Ukrayna, Küba, Mısır ve Türkiye’nin de olduğu pek çok ülkeden uluslararası öğrencilere açık olan burs programının süresi bir yıldır. Burs değeri aylık 1.500€ değerindedir ve son başvuru tarihi 15 Şubat 2019’dur.

 

Erasmus Mundus Programı

Finlandiya üniversiteleri, Erasmus Mundus gibi öğrenci değişim programları ile yüksek lisans veya doktora derecelerinde fon desteği sağlanan çeşitli programlara başvuruda bulunacak öğrencilere burs imkanı tanır. Aynı zamanda öğrenciler, Erasmus Mundus tarafından sunulan ve aralarında Türkiye, İsviçre, Norveç ve İzlanda’nın da olduğu Avrupa ve Avrupa dışından 33 ülkedeki yüksek öğretim kurumları ile çalışan Erasmus+ ortak master derece programlarına katılabilirler. Avrupa Birliği tarafından öğrencilerin katılım ücretleri, Avrupa’ya seyahat ücretleri, sigorta ve yaşam masrafları karşılanır.

 

CIMO Doktora Bursu

CIMO doktora bursu, Finlandiya üniversitelerinde eğitim almak isteyen genç doktora düzeyindeki öğrencilere ve araştırmacılara açıktır. Burs, yüksek lisans veya doktora sonrası eğitim ve araştırmaları desteklemez. Bursun süresi 3 ile 12 ay arasında değişirken, katılımcılara yaşam masrafları için aylık 1.500€ ödeme yapılır. CIMO Doktora Bursu, tüm dünyadan uluslararası öğrencilere açıktır ancak başvurularda Rusya, Çin, Hindistan ve Brezilya gibi ülkelerden gelen öğrencilere öncelik tanınır.

 

Amerika, İngiltere, Kanada, Yeni Zelanda, Avustralya ya da İrlanda’da eğitimle ilgili ücretsiz uzman tavsiyesi almak için danışmanlarımızla görüşün.

 

Kaynak: Hotcourses Turkey

(Visited 2.124 times, 1 visits today)

BENZER İÇERİKLER