Pazartesi, Nisan 22, 2019

Fransa’da Başvurabileceğiniz Burslar

Fransa, geçmişten günümüze dünyanın en popüler yurtdışı eğitim destinasyonlarından biri olma ünvanını hala korumaktadır. Her yıl, öğrenim görmek için uluslararası öğrencilerin ülkeyi tercih etmeleri pek de sürpriz sayılmaz. Zira ülke yemyeşil ormanları, masmavi denizi, Paris, Cannes, Lyon, Nice gibi birbirinden muhteşem şehirleri, dünyanın en çok bilinen simgelerinden biri olan Eyfel Kulesi ve Louvre Müzesi ile hem öğrencilerin hem de turistlerin uğrak yeridir.

Entellektüel ve sanatsal imajı ile tanınan ülkede, öğrenim görebileceğiniz çok sayıda yüksek kaliteli eğitim kurumu bulunurken Fransa, devlet üniversitelerinde düşük ücretli eğitim veren sayılı ülkeler arasındadır. Ancak ülkenin turistik popülerliği; konaklama, ulaşım ve günlük harcamaların artmasına dolayısıyla yaşam maliyetlerinin yükselmesine sebep olur. Neyse ki Fransa’da öğrenim görmek isteyenlere yönelik çok sayıda burs ve hibe seçeneği mevcuttur ve gerekli şartları taşıyan tüm uluslararası öğrenciler bunlardan yararlanabilir. Gelin Fransa’da eğitim almak için başvurabileceğiniz burs seçeneklerine birlikte göz atalım!

►►► Burslar, konaklama ve fakülteler hakkında bilgi almak için ücretsiz üniversite broşürlerini indirin.

Emile Boutmy Bursları

Fransa’da burslu üniversite ve eğitim arayan, Avrupa Birliği ülkeleri dışından gelen uluslararası öğrencilere sunulan Emile Boutmy Bursları, Science Po olarak bilinen Paris Siyasal Çalışmalar Enstitüsü’nün kurucusu olan Emile Boutmy’nin adına açılmıştır. Burslar, hem lisans hem de lisansüstü seviyelerde Sciences Po eğitim kurumuna ilk defa başvuru yapan öğrencilere yöneliktir. Lisansüstü programlara kayıt olan öğrenciler 2 yıl boyunca 5.000€ ile 10.000€, lisans öğrencileri ise 3 yıl boyunca 3.000€ ile 12.300€ arasında bir finansal destek alırlar.

Son Başvuru Tarihleri:

  • Lisans programları için Nisan sonu.
  • Lisansüstü programları için Aralık sonu.

 

Eiffel Mükemmellik Bursları

Eiffel Mükemmellik Bursları, Fransız yüksek öğretim kurumlarının lisansüstü programlarında öğrenim görmek isteyen başarılı uluslararası öğrencilere, Dışişleri Bakanlığı tarafından verilir. Master programlarına kabul edilen öğrencilere 1.181€, doktora programlarına kayıt olan öğrencilere ise 1.400€ ödeme yapılır. Buna ek olarak burslar; dönüş, sağlık sigortası, konaklama ve kültürel faaliyetler için ek giderleri karşılar. Program, öğrenim ücretlerini karşılamaz.

Son Başvuru Tarihleri:

  • Tüm programlar için başvurular Ocak ayına kadar devam eder.
  • Öğrencilerin master programları için 30, doktora programları için 35 yaş altında olmaları gerekir.

Erasmus Mundus Bursları

Fransa’da burslu eğitim arayan yabancı öğrencilere yönelik Avrupa Birliği’nin desteğiyle verilen Erasmus Mundus Bursları, yüksek lisans ve doktora seviyesinde Erasmus Mundus Ortak Programlarından birine katılmaya hak kazanan, hem AB hem de AB dışından öğrencilere yöneliktir.

Burslar genel olarak;

  • Sosyal Bilimler, İşletme ve Hukuk.
  • Tarım ve Veterinerlik.
  • Mühendislik, İmalat ve İnşaat.
  • Sağlık ve Refah.
  • Beşeri Bilimler ve Sanat.
  • Bilim, Matematik ve Bilgisayar alanlarında 100’ün üzerinde yüksek lisans ve çok sayıda ortak doktora programında mevcuttur.

 

Son başvuru tarihleri ve başvurular, öğrenim programına bağlı olarak farklılık gösterirken kurumun resmi internet sayfasına göz atmanızda fayda var.

►►► Fransa’da burslu üniversite okumak için eğitiminizi nasıl finanse edeceğiniz hakkında bir fikir edindiğinize göre, hemen Fransa’daki üniversiteler ve öğretim programları hakkında arama yapmaya ve yurtdışı öğrenim maceranızı planlamaya başlayın!

Yurtdışında aradığınız üniversiteyi bulamadıysanız, IDP Education uzmanlarımızın ücretsiz danışma hizmetinden yararlanın! Danışmanlarımız Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda, Birleşik Krallık ve Amerika’daki üniversitelere giriş konusunda kişisel tavsiyelerde bulunuyor.

 

Kaynak: Hotcourses Türkiye

 

İhale Duyuruları