Pazartesi, Ekim 21, 2019

Fransa’da Mesai Saatleri Dışında İş E-postalarına Bakmak Yasaklandı

Fransa ’da teknoloji ve mühendislik endüstrisi sendikaları, çalışanların mesai saatleri dışında “ iletişim araçlarına bağlanmama hakkını” aldı. Buna göre çalışanlar mesai bitiminden sonra e-posta ya da akıllı telefonlar aracılığıyla rahatsız edilmeyecek.

Fransa’da 1999’da kabul edilen bir sözleşmeyle bir kişi resmi olarak haftada en fazla 35 saat çalıştırılabiliyor. Sendikalar bu kuraldan yola çıkarak, Fransa ve Avrupa ’daki yönetmeliklere göre çalışanların minimum dinlenme süresini garanti altına almak için bu adımı attıklarını söyledi.

Yeni yasaya destek verenler, çalışma saatleri dışında iş e-postalarına bakıp bunlara yanıt vermek zorunda kalan personele fazla mesaileri için ek ücret ödenmediğini, bunun stres, tükenmişlik, uyku sorunu ve ilişki zorluklarına yol açtığını söylüyor.

Çoğu yönetici uzun çalışma saatlerinin iyi bir şey olduğunu düşünürken, araştırmalar tutarlı bir şekilde çok fazla çalışmanın çalışanlar için kötü sonuçlar doğurduğunu göstermekte. Uzun çalışma saatleri, çalışanların sağlığı üzerinde olumsuz bir etki yaratırken; personel devrini, devamsızlığı ve üretkenliği de olumsuz bir şekilde etkilemektedir.

Uzun saatler çalışmak çalışanları nasıl etkiliyor?

Lancet’de yayınlanan yakın tarihli bir araştırma makalesinde, haftalık 55 saatlik bir çalışmanın, kalp rahatsızlıklarını ve inme riskini beraberinde getirdiğini öne sürmekte. Bununla birlikte; Uzun saatler çalışmak çalışanların kilo almasına sebep olabilmekte, diyabet riskinizi artırmakta ve çalışanları depresyona sürüklemekte. Makaleye göre uzun saatler çalışmak erken ölüme bile yol açabiliyor. Uzun süre oturarak çalışan insanların sağlığını inceleyen bir araştırma, bu çalışanların herhangi bir nedenden ötürü yaklaşık % 50 oranında ölüm riski bulunduğunu tespit ettiler.

Araştırmanın sonuçlarına göre bir masada uzun süre oturmak, sadece sağlığı olumsuz yönde etkilemekle kalmıyor, aynı zamanda verimliliği de düşürüyor. Cambridge Üniversitesi ve Rand Europe tarafından yapılan bir araştırma, gece başına altı saatten az uykunun verimliliği önemli derecede olumsuz etkilediğini gösteriyor.  Başka bir araştırmaya göre ise uzun saatler çalışmak çalışanların iş verimini düşürmektedir.

Makalenin orijinal haline ulaşmak için lütfen tıklayınız.

İhale Duyuruları