Pazartesi, Ekim 2, 2023

Bu ilanın süresi dolmuştur / This announcement has expired

Fulbright Akademik Araştırma Bursu Başvuruları Başladı

Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu tarafından 2023-2024 akademik yılında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki üniversitelerde ve araştırma merkezlerinde alanları ile ilgili araştırma yapmak isteyen akademisyenlere araştırma bursu sağlanacaktır.

 • Fulbright Akademik Araştırma Bursu, ABD’deki burs süresince yaşam masrafları, profesyonel gelişim katkısı, sağlık sigortası (Accident and Sickness Program for Exchanges) ve hem bursiyerin kendisi hem de bakmakla yükümlü olduğu bir kişi (dependent) için gidiş-dönüş yol masrafını kapsamaktadır.
 • Fulbright Akademik Araştırma Bursuna seçilen kişiler, ABD’deki araştırma faaliyetlerine, 2023-2024 akademik yılı içerisinde başlarlar. Araştırmanın belirtilen akademik yıl içinde yapılması zorunludur ve en erken 1 Ağustos 2023, en geç 1 Şubat 2024′te bursun kullanılmaya başlanması gerekmektedir. Programa daha erken veya daha geç başlamak mümkün değildir.
 • Fulbright Akademik Araştırma Bursu, verildiği akademik yıl için geçerlidir. Bursun başka bir akademik yıla ertelenmesi mümkün değildir.
 • Fulbright Akademik Araştırma Bursu, en az 3 en fazla 9 aya kadar olan bir süre için verilir. Sunulan projenin kapsamı ve programın finansal durumu göz önüne alınarak bursun ne kadar süre için verileceğine karar verilecektir.
 • Burs kapsamında yapılan araştırmaların sonucunda yayınlanacak basılı eserlerin birer kopyasının Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu’na verilmesi ve yayınların Fulbright Akademik Araştırma Bursu sonucunda hazırlandığının belirtilmesi araştırmacıdan beklenir.
 • Fulbright Akademik Araştırma Bursu karşılığında zorunlu hizmet yoktur, ancak bursiyerlerin ABD’deki programlarını tamamladıktan sonra, ABD J-1 vizesi kuralı gereği, Türkiye’ye dönmeleri gerekmektedir.

Akademik Dürüstlük     

Adaylar, olgunluk, güvenilirlik, dürüstlük ve profesyonellik sergilemekle yükümlüdür. Başvuru ya da burs süresince tespit edilen intihal (“aşırma”) vakaları, adaylıktan çıkarılma ya da bursun sonlandırılması ile sonuçlanacaktır

 

Başvuru Koşulları

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak şarttır. Amerikan hükümeti tarafından verilen “Green Card” sahibi ya da Amerikan vatandaşlığı olan adaylar bursa başvuramazlar.
 • Son başvuru tarihinde en az beş yıllık doktor unvanına sahip olmak gereklidir.
 • Başvuru yapabilmek için üst yaş sınırı yoktur.
 • ABD’deki üniversitelerde veya araştırma merkezlerinde bilimsel araştırma yapmaya ve diğer eğitim ve kültür faaliyetlerine katılmaya yetecek derecede İngilizce bilmek ve bunu belgelendirmek gereklidir.
 • Adayların bir proje önerisi tasarlamaları gerekmektedir. Projenin Fulbright Akademik Araştırma Bursu ile desteklenebilmesi için; Türkiye’ye katkıda bulunacak akademik bir çalışma olması, araştırma tamamlandığında elde edilecek sonuçların alanınıza katkıda bulunacak nitelikte görülmesi ve projenin tamamlanması için uygun araştırma ortamının yalnızca ABD’de bulunduğunun belirlenmesi gereklidir.
 • Başvuru döneminde ABD’de ikamet eden ya da başvuru sonrasında ABD’de ikamet etmek/araştırma yapmak üzere gidecek olan kişiler bursa başvuramazlar.
 • Bursiyerlerin ABD’deki çalışmalarına Fulbright Bursu ile başlamaları gerekmektedir.
 • Bursa başvuru tarihine kadar son 5 sene içerisinde, öğrenim, araştırma ve çalışma amacıyla ABD’de bir akademik yıl (9 ay) veya daha fazla süreyle kalanların başvuruları öncelikli olarak değerlendirilmez.
 • Bursa başvuru tarihinden önceki son altı yıl içerisinde, beş yıl veya daha fazla süreyle ABD’de ikamet etmiş olanlar bursa başvuramaz (Bir takvim yılı içinde 9 ay veya daha uzun süre ABD’de yaşayanlar, o yıl ABD’de ikamet etmiş sayılırlar).
 • Fulbright Akademik Araştırma Bursu için her alandan başvuru kabul edilmektedir. Yalnız; Tıp, Diş Hekimliği, Veterinerlik ve Psikoloji alanlarının hasta ile birebir teması gerektiren klinik alt dallarında araştırma yapmak isteyenler bursa başvuramazlar. Bu alanların klinik olmayan diğer alt dallarından başvuru kabul edilmektedir.
 • Tıp doktorları, uzmanlıklarını bitirdikleri 5. yıl ve sonrasında bursa başvurabilirler.

Son Başvuru Tarihi: 17 Ekim 2022

Detaylı bilgi ve başvuru için tıklayın

 

(Visited 1.229 times, 1 visits today)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -