Cumartesi, Ocak 29, 2022

Fulbright Doktora Burs Programı Başvuruları Açıldı

Burs Adı: Doctorate

Burs Başlangıç Dönemi : 2023-2024 Akademik Yılı Güz Dönemi

Burs Süresi        

En fazla 2 akademik yıl

 • Bursiyerin yerleştiği üniversitenin akademik takvimine ve programına bağlı olarak bir akademik yıl (9-12 ay arası)
 • Yenilenebilen ikinci akademik yıl (en fazla 9 ay)
 • İki yıl veya daha fazla süren programlarda bursun ikinci yıl için devam etmesi, birinci yılın sonundaki akademik başarıya bağlıdır

* Fulbright Bursu doktora programının ilk iki yılını kapsadığından, geri kalan yıllar için bursiyerlerin gerekli maddi desteği kendilerinin (aile, okul, asistanlık, vb.) sağlaması gerekmektedir.

Bursun Kapsamı                      

 • Bir akademik yıl için 50.000 ABD Doları’na kadar burs imkanı:
  • Eğitim ücreti ve masrafları (1.000 ABD Doları kitap masrafı ve 350 ABD Doları yerleşme masrafı bu tutara dahil)
  • Aylık yaşam masrafları (gidilecek şehre bağlı olarak hazırlanan bir çizelge üzerinden belirlenmektedir.)
  • Üniversite sağlık sigortası
 • Gidiş-dönüş uçak bileti

Kimler Başvurabilir ?

Eğitim

 • Yüksek lisans derecesini almış olanlar veya en geç Temmuz 2023’te alacak olanlar
 • Bir lisans programı mezunları veya bir lisans programından en geç Temmuz 2023’te mezun olacak olanlar (3. ve 4. Sınıf öğrencileri veya lisans programının uzunluğuna göre programın son 2 yılında olan öğrenciler) bütünleşik doktoraya başvurabilirler.

Not Ortalaması

Mezunlar: Mezuniyet ortalaması 4.00’lük sistemi kullanan üniversiteler için en az 3.50 veya 100’lük sistemi kullanan üniversiteler için en az 88.33 olanlar

Öğrenciler: Güz 2021 dönemi sonrasında genel not ortalaması 4.00’lük sistemi kullanan üniversiteler için en az 3.50 veya 100’lük sistemi kullanan üniversiteler için en az 88.33 olanlar (akademik başarının mezun olana kadar sürdürülmesi gerekmektedir.)

* Lisans eğitimi sırasında veya sonrasında bütünleşik doktora programına başvuracak adayların lisans ortalamalarının yukarıda belirtilen kriterlere uyması gerekmektedir. Yüksek lisans yapan kişilerin ise yüksek lisans ortalamaları dikkate alınacaktır.

* Not ortalaması, hem 4.00’lük sisteme hem de 100’lük sisteme göre belirtilen not dökümlerinde 4.00’lük sistem dikkate alınacaktır.

İngilizce Bilgisi

Akademik düzeyde ileri derecede İngilizce bilgisi olanlar:

 • İngilizce düzeyini belgelemek için gerekli minimum skorlar TOEFL iBT ve TOEFL iBT Special Home Edition için 75, IELTS Akademik için 6, Pearson Test of English (PTE) Akademik için 60, ODTÜ İngilizce Yeterlilik Sınavı (İYS) için 75 ve Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Yeterlilik Sınavı (BÜYES) için C’dir.
 • Sınav sonuç belgenizin orijinalini ya da resmi onaylı bir kopyasını başvuru paketinize eklemeniz gerekmektedir. Fotokopi olan sonuç belgeleri kabul edilmemektedir. ODTÜ İYS ve BÜYES sınav sonuç belgelerinin, sınavı yapan üniversitenin yetkili birimi tarafından resmi onaylı olması gerekmektedir.

Başvuru için ne yapmalıyım?

2023-2024 Akademik Yılı Doktora Bursuna başvuru için bir “Başvuru Paketi” oluşturmanız ve Komisyonumuzun Ankara Ofisine ulaştırmanız gerekmektedir.

Son başvuru tarihi nedir?

6 Nisan 2022

* Online başvuru formundaki “Preliminary Questions” bölümünde, başvuru dönemi olarak mutlaka “2023-2024” akademik yılını seçiniz.

Başvuru paketinin içinde neler olmalı?

Aşağıdaki belgelerden herhangi biri eksik olan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır:

 1. Başvuru Paketi Kontrol Listesi (Bu belgeye bu sayfanın alt bölümünde ulaşabilirsiniz.)
 2. Ek Bilgi Formu (Bu belgeye bu sayfanın alt bölümünde ulaşabilirsiniz.)
 3. Online Başvuru Formu Çıktısı (Sayfanın üst bölümündeki “Başvuru” butonundan erişebilirsiniz.)
 4. Bitirilen tüm programlar için resmi onaylı Diploma kopyası veya resmi onaylı Geçici Mezuniyet Belgesi (Tercihen İngilizce olmalıdır.)
 5. Devam edilen tüm programlar için resmi onaylı Öğrenci Belgesi (Tercihen İngilizce olmalıdır.)
 6. Bitirilen ve devam edilen tüm programlar için resmi onaylı Not Dökümü (Transkript) (Tercihen İngilizce olmalıdır.)
 7. 3 adet Referans Mektubu (Son başvuru tarihine kadar tamamlanmalıdır.)
 8. TOEFL iBT, TOEFL iBT Special Home Edition, Akademik IELTS, Pearson Test of English Academic, ODTÜ İngilizce Yeterlilik Sınavı veya Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Yeterlilik Sınav Sonuç Belgesi (TOEFL, IELTS ve PTE sınavları için eğer orijinal sonuç belgesi yerine kurum kodumuzu kullanarak bize sonucunuzu ilettiyseniz, başvuru paketine sınav tarihinizi belirten bir dilekçe ekleyiniz. ODTÜ İYS veya Boğaziçi Üniversitesi İYS sınav sonuçları ise mutlaka orijinal belge olmalıdır. Belirtilen sınavlardan birine, bursa son başvuru tarihinden önce girmiş olmanız gerekmektedir.)
 9. İngilizce Özgeçmiş (CV)
 10. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 11. Fotoğraf

Nereye göndereceğim?

Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu Eskişehir Yolu 9. km Tepe Prime İş Merkezi B Blok No:124 06800 Çankaya Ankara

Ne zaman ulaştırmalıyım?

Elden ulaştıracaklar: En geç 6 Nisan 2022 Çarşamba günü Komisyonumuz’un Ankara Ofisine saat 17:00’a kadar elden iletmeniz gerekmektedir.

Kargo ile ulaştıracaklar: En geç 6 Nisan 2022 tarihinde kargoya vererek 8 Nisan 2022 Cuma gününe kadar Komisyonumuz’un Ankara Ofisine ulaştırılması gerekmektedir. Başvuru Paketinizi göndermek için özel kargo şirketi tercih etmenizi ve posta sürecinizi takip etmek için takip numaranızı saklamanızı tavsiye ederiz. 6 Nisan 2022 tarihinden sonra postaya verilen veya 8 Nisan 2022 tarihinden sonra elimize ulaşan başvurular kabul edilmeyecektir.

Fulbright Doktora Bursu Programı hakkında daha detaylı bilgi ve başvuru için lütfen tıklayınız.

 

(Visited 858 times, 1 visits today)

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here