Pazar, Ağustos 25, 2019

Genç Hukukçular için İnternet ve İfade Özgürlüğü Eğitimi

Genç Hukukçular için İnternet ve İfade Özgürlüğü Eğitim Programı Duyurusu!

27-28 Eylül 2019

İSTANBUL

“Genç Hukukçular için İnternet ve İfade Özgürlüğü Eğitim Programı” İfade Özgürlüğü Derneği (İFÖD) tarafından, Hollanda Krallığı Ankara Büyükelçiliği İnsan Hakları Programı (HRF) desteği ile oluşturulmuştur. Bu eğitim, “İnternet ve ifade özgürlüğü” alanında genç hukukçulara yönelik olarak bu konularda farkındalık yaratmak ve genç hukukçuların hukuki becerilerini geliştirmek amacıyla konusunda uzman hukukçularla birlikte 27-28 Eylül 2019 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşecektir.

Eğitmenler:

Yaman Akdeniz: 2009 yılından beri İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde öğretim üyesi olan Prof. Dr. Yaman Akdeniz uzun yıllardır İnternet ve insan hakları alanında çalışan bir akademisyendir.2017 yılında kurulan İfade Özgürlüğü Derneği’nin kurucularındandır.

Kerem Altıparmak: Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi’nin Başkanlığını yürütmekte olan Av. Dr. Kerem Altıparmak, İnsan hakları alanında uzun yıllardır çalışmalar yapmakta olan insan hakları savunucusudur. Altıparmak, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde  öğretim üyeliği görevinden ayrıldıktan sonra serbest avukat olarak meslek hayatına devam etmekte olup 2017 yılında kurulan İfade Özgürlüğü Derneği’nin kurucularındandır.

Ali Rıza Çoban: İfade Özgürlüğü Derneği’nde uzman hukukçu olarak çalışmakta olan Doç. Dr. Ali Rıza Çoban, Kırıkkale Üniversitesi  Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim dalında uzun yıllar öğretim üyesi olarak çalışmış olup bir dönem Anayasa Mahkemesi Bölümler Baş Raportörü olarak görev almıştır.

 

Eğitim Konuları ve Başvuru Süreci:

Eğitim Konuları:

27-28 Eylül 2019 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşecek bu eğitim aşağıda belirtilen konuları içermektedir:

  • İnternet ve İfade Özgürlüğü – Genel Değerlendirme
  • 5651 Sayılı Kanun’un 9. Maddesi Kapsamında Erişim Engelleme Uygulamaları
  • Çatışan Haklar: Kişilik Hakları İfade Özgürlüğüne Karşı
  • 5651 Sayılı Kanun’un 8/A Maddesi Kapsamında Erişim Engelleme Uygulamaları
  • Milli Güvenlik, Kamu Düzeninin Korunması ve İfade Özgürlüğü

NOT: Eğitim 27 Eylül 2019 Cuma günü sabah saat 10:00’da başlayıp akşam saat 18:00’de, 28 Eylül 2019 Cumartesi günü ise sabah saat 10:30’da başlayıp saat 13:00’de sona ermekte olup tam katılım şartı aranmaktadır. Başvuracak kişilerin, yukarıda belirtilen tarihleri göz önüne alarak başvuru yapması rica olunur.

Katılım Koşulları ve Başvuru Süreci:

Bu program, genç hukukçuların katılımı için planlanmış olup, katılımcıların seçiminde kullanılacak başvuru kriterleri aşağıdaki gibidir:

  • Hukuk Fakültesi 3. veya 4. sınıf öğrencisi olmak veya 2018-19 akademik yılında hukuk fakültesinden mezun olmuş olmak veya yasal avukatlık stajını sürdürüyor olmak
  • 20-25 yaşları arasında olmak
  • Tercihen, internet ve ifade özgürlüğü alanındaki çalışmalara ilgi duyan kişilerin başvurması önerilir.

Başvurular sadece online olarak kabul edilmekte olup, aşağıdaki link aracılığı ile başvuru formuna ulaşabilirsiniz.

Başvuru linki: tıklayınız

Bu program için son başvuru tarihi 1 Eylül 2019’dur.

*Eğitim dili Türkçe olup, eğitime katılacak kişiler cinsiyet eşitliği ve kimlik çeşitliliği temel alınarak seçileceklerdir. Kontenjan 25 kişi ile sınırlı olup, İstanbul dışından yapılacak olan başvurular da kabul edilmektedir.

İletişim Bilgileri

Sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz:

ifadeorgtr@gmail.com

İhale Duyuruları