Çarşamba, Ağustos 4, 2021

Hangi Mühendislik Alanını Seçmeli?

Son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte öğrencilerin mühendislik alanına olan ilgisi daha çok artmıştır. Bunun en büyük nedenleri arasında ise öğrencilerin istikrarlı bir kariyer, yüksek kazanç ve dünya çapında çalışma imkanı sunan bir bölümde okumak istemelerini sayabiliriz.

Mühendislik, geniş bir alandır ve öğrenciler için seçim yapabilecekleri çok farklı dallara sahiptir. Yaratıcılığınızı kullanabileceğiniz bir ortamda eğitim almak ve dünyada fark yaratabileceğiniz projelere imza atmak isterseniz, yurt dışı mühendislik eğitimi veren üniversiteler size eşsiz fırsatlar sunuyor. Problem çözme, iletişim, konsantrasyon, takım çalışmasına yatkınlık gibi becerilerinizi geliştirebileceğiniz bu okullar, dünyanın en büyük şirketlerinde iş imkanları ile de dikkat çekiyor. Peki, hangi mühendislik alanını seçmeli?

Yurt dışında kendinize en uygun üniversiteyi bulmanıza yardımcı olacak ücretsiz broşürlerimizi indirerek, bölümler ve giriş koşulları hakkında bilgi edinin.

 1. KİMYA MÜHENDİSLİĞİ

Yurt dışı kimya mühendisliği eğitimi veren üniversiteler, öğrencilere dünyayı geliştirecek araştırmalarda yer alma fırsatı sunuyor. Amerika, İngiltere, İsviçre gibi ülkeler bu alanda yüksek kaliteli eğitimleri ile dikkat çekerken, size özellikle eczacılık, petrol ve gaz, yiyecek ve içecek, su ve atık yönetimi, tekstil gibi çok sayıda sektörde çalışma fırsatı sunuyor.

Kimya mühendisliği eğitimi almak istiyorsanız, güçlü bir matematik ve fizik temeline sahip olmanız gerektiğini, bilimsel ve analitik becerilerinizin gelişmiş olmasını da belirtmekte fayda var.

 • Massachusetts Teknoloji Enstitüsü – Amerika
 • Stanford Üniversitesi – Amerika
 1. HAVACILIK VE UZAY MÜHENDİSLİĞİ

Uçaklar, uydular, uzay araçları, füzeler tasarlayan ve üreten bir takımın içerisinde yer almak ister misiniz? O halde, havacılık ve uzay mühendisliği tam size göre bir bölüm olacaktır. Son yıllarda Elon Musk’ın sahip olduğu SpaceX ve Jeff Bezos’un kurduğu Blue Origin şirketleri, öğrencilere endüstride öncü kariyer imkanları sunuyor. Bu alanda çalışmak için 4-5 yılda tamamlanan lisans eğitiminin yeterli olduğunu da söyleyelim.

 • Delft Teknoloji Üniversitesi – Hollanda
 • Nanyang Teknoloji Üniversitesi – Singapur
 1. MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ

Dünyanın en eski ve en geçerli mesleklerinden biri olan makine mühendisliği, akla gelebilecek her türlü mekanik sistemlerin tasarlanması, analiz edilmesi ve üretiminden sorumludur. Uçaklar, robotlar, tıbbi cihazlar, otomobiller, kitle iletişim araçları, yapay kalpler üretmek ilginizi çekiyor ise yurt dışı makine mühendisliği eğitimi veren okullara başvuruda bulunabilirsiniz. Giriş koşulları değişkenlik gösterse de iyi bir İngilizce bilgisi, geçerli bir not ortalaması yeterli olacaktır.

 • Oxford Üniversitesi – İngiltere
 • Harvard Üniversitesi – Amerika
 1. İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ

İnşaat mühendisliği eğitimi alarak, insanlığa faydalı olacak yollar, köprüler, boru hatları, enerji ve su kaynakları, havaalanları tasarlamak ve inşa etmek ister misiniz? Yurt dışında eğitim için inşaat mühendisliği alanını tercih eden öğrenciler, yaratıcılıklarını geliştirecek küresel deneyime ve global bakış açısına sahip olacaklardır. Bu alanda, son yıllarda özellikle Singapur, Çin, Hong Kong gibi gelişmiş ekonomileri ile dikkat çeken Asya ülkeleri, hem yüksek teknolojiye sahip üniversiteleri hem de mezuniyetten sonra çalışabileceğiniz uluslararası şirketler ile göz doldurur.

 • Imperial College London – İngiltere
 • ETH Zurich – İsviçre

 

Yurt dışında nerede eğitim alacağınız konusunda hala kararsız mısınız? Eğitim uzmanlarımıza ücretsiz olarak danışabilir,  üniversiteler ve bölümler hakkında merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

 1. BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ

Bugün bilgisayar mühendisliği denilince ilk akla gelen ülke, Amerika olacaktır. Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerine ve Silikon Vadisine ev sahipliği yapan ülke, bu alanda eğitim alan öğrencilere Google, Facebook, Microsoft, IBM gibi şirketlerde okurken staj yapma ve çalışma fırsatı sunuyor. Seçtiğiniz okullar, MIT ya da Caltech ise mezun olduktan sonra kendinize harika bir kariyer şekillendireceğiniz de kesindir.

 • Carnegie Mellon Üniversitesi – Amerika
 • Cambridge Üniversitesi – İngiltere

Kaynak: Hotcourses Turkey

(Visited 299 times, 1 visits today)

BENZER İÇERİKLER

(Visited 11 times, 1 visits today)