Çarşamba, Şubat 8, 2023

Bu ilanın süresi dolmuştur / This announcement has expired

İklim ve Sürdürülebilirlik: Krizin Zirvesinden Genç Bakış

“İklim ve Sürdürülebilirlik: Krizin Zirvesinden Genç Bakış” başlıklı, iklim değişikliğinin farklı açılardan ele alınacağı zirvemizin amacı, öncelik gençler olmak üzere topluma iklim krizini ve iklim krizinin insanlığa ne gibi etkileri olacağını anlatmak, farkındalık oluşturmak ve harekete geçirmektir. Keza Antroposen/İnsan Çağı’nın ekolojiye verdiği zararı endişeyle izliyor ve bu konuda sivil toplum olarak elimizden geleni yapmak istiyoruz. Bu bağlamda, iklim krizini yaratan etkenleri ve iklim krizinin yaratacağı sorunları belirleyerek çözümler üreteceğiz.

Dünyamız bugün iklim krizinin kritik bir noktasındadır. Farklı coğrafyalarda yaşanan ekstrem hava olayları ve büyük şehirlerin kirlilik sorunları bu krizin görünen kısmını oluşturmaktadır. Kaynakların azalması canlıların yaşam alanlarının daralmasına ve bu kaynakların paylaşımına dair sorunlar ise yakın bir gelecekte sosyal yıkımlara neden olacaktır. Bunların sorumlusu; doğaya zararlı üretim metotları kullanan, çevre dostu politikalar üretmeyen veya bu politikaları uygulamaya geçmeyen, kaynakları sınırsız varsayıp dünyanın geleceğini düşünmeyen insanlıktır. Fakat iklim krizine “Dur” demek ve sürdürülebilir bir dünya inşa etmek de insanlığın elindedir.

Özellikle son dönemlerde sürdürülebilirlik ve çevre konularına ağırlık verilmeye, önemli ölçüde politikalar üretilmeye başlanmıştır. 1990’larda Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin uluslararası gündeme taşıdığı iklim kriziyle Paris Anlaşması, BM Sürdürülebilir Kalkınma Amacı 13: İklim Eylemi ve Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatı ile uzun vadeli hedefler tasarlanarak mücadele edilmeye başlanmıştır. Bu hedefler doğrultusunda devletlerin ve şirketlerin yanı sıra sivil toplumun da önemli bir rolü vardır. İklim krizine karşı küresel çapta bir ortaklık sağlanmalı ve bütün taraflar kendilerine düşen rolü üstlenmelidir.

Biz de üstümüze düşen rolü üstleniyor ve sürdürülebilir bir dünya hedefliyoruz.

Durma, sen de bize katıl!

3-4 Nisan 2021

Başvuru Formu için tıklayın

 

(Visited 826 times, 1 visits today)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz