Çarşamba, Aralık 8, 2021

İngiltere, Kanada, İrlanda Öğrenci Vizeleri Rehberi

Yurt dışında okumanın en önemli gerekliliklerinden biri gideceğiniz ülkenin öğrenci vizesine başvuruda bulunmak olacaktır. Genel olarak yaygın bir inanışa göre öğrenci vizesi almanın zor olduğu gibi bir düşünce vardır. Ancak bu gözünüzü korkutmasın! Zira bir üniversiteden kabul aldıktan sonra gerekli belgeleri ve istenilenleri doğru bir şekilde yerine getirmek, başvurularınızı erken yapmak, tüm belgelerinizin tercüme edildiğinden emin olmak vizenizi almanız için yeterli olacaktır. Yazımızda Türk öğrencilerin de öğrenim görmek için sıklıkla tercih ettiği İngiltere, Kanada ve İrlanda öğrenci vizeleri hakkında merak edilenlere yer verdik!

 

İngiltere Öğrenci Vizesi

 

Günümüzde İngiltere, yurt dışında öğrenim görmek isteyen uluslararası öğrenciler için Amerika’dan sonra dünyanın en popüler eğitim rotalarından biridir. Bunun en önemli sebepleri arasında dünya finans ve moda merkezi olarak görülen Londra şehrinin ve yüksek kaliteli eğitim ve araştırma üniversitelerinin payı büyüktür. Peki, İngiltere’de eğitim almak için hangi vizeye ihtiyacınız var? İngiltere’de bir üniversiteye başvuru yapıp kabul alan yabancı öğrenciler için vizeler iki gruba ayrılır;

 

  • Ülkede 6 aydan fazla bir süre kalmak için Tier 4 öğrenci vizesi almanız gerekir.
  • Eğer 11 aydan daha az bir süre için İngiltere’de eğitim alacaksanız ve AB üyesi olmayan bir ülkede yaşıyorsanız, kısa süreli öğrenci vizesine başvurmalısınız.

 

İngiltere’de öğrenci vizenizle çalışmak isterseniz eğer, haftada 20 saate kadar part-time bir işte çalışabileceğiniz gibi ücretli staj yapma hakkınızda vardır.

 

Kanada Öğrenci Vizesi

 

Dünyanın en yaşanabilir ülkelerinden biri olan Kanada, son yıllarda göçmenlere uyguladıkları ılımlı politikaları ile hem öğrenciler hem de çalışmak isteyenler için oldukça popüler hala gelmiştir. Kanada’nın öğrenciler tarafından bu kadar çok tercih edilmesinde Toronto, Vancouver, Montreal gibi öğrenci şehirlerindeki rahat yaşam standartlarının, Amerika ve İngiltere’ye göre daha uygun öğrenim maliyetlerinin, modern araştırma imkanlarının ve prestijli üniversitelerinin payı büyüktür. Kanada’da eğitim almak isteyenlerin başvuruda bulunacakları öğrenci vizeleri üçe ayrılır;

 

  • 6 aydan uzun süreli Kanada’da lisans ve lisansüstü eğitim almak istiyorsanız, başvurmanız gereken vize türü S1 öğrenci vizesi olacaktır.
  • 6 aydan kısa süreli dil eğitimi için başvuracak uluslararası öğrenciler, SX-1 öğrenci vizesi sahibi olmalıdırlar.

 

Kanada’da eğitiminiz süresince, hükümet öğrencilere haftada 20 saate kadar çalışma izni verir. Ancak vizenizin S1 vizesi olması gerekir.

 

>>> İngiltere ve Kanada’daki üniversitelerin broşürlerini indirmek için tıklayın.

 

İrlanda Öğrenci Vizesi

 

İrlanda, günümüzde yemyeşil doğası, büyüleyici tarihi yapıları, eşsiz doğa manzaraları, müzik ve dansın eksik olmadığı ilginç gelenekleri ve kültürü ile ülkeye gelen yabancı öğrencilere sayısız güzellikler sunar. Öğrencilerin İrlanda’da eğitim almak istemelerinin en önemli nedenleri arasında nanoteknoloji, kimya, bilgisayar bilimi gibi alanlarda güçlü araştırma ve inovasyon ağırlıklı öğretim sistemleri yer almaktadır. Ülkede eğitim alabileceğiniz Dublin, Galway, Cork gibi şehirler, öğrencilere rahat yaşam olanakları, konaklama imkanları ve kariyer fırsatları ile dikkat çekerler. Özellikle Microsoft, Amazon, Google, Yahoo gibi teknoloji şirketlerinin merkez ofislerinin yer aldığı Dublin şehri, Avrupa’nın Silikon Vadisi olarak kabul edilir. Peki, İrlanda’da eğitim almak için ne tür öğrenci vizesine ihtiyacınız olacak?

 

  • İrlanda’da 90 günden uzun süreli eğitim almayı düşüyorsanız, bir uluslararası öğrenci olarak D tipi vize almanız gerekir.
  • 90 günden daha kısa eğitim programları içinse C tipi öğrenci vizesine başvurabilirsiniz.

 

İrlanda’da öğrenci vizenizle haftada 20 saate kadar öğreniminiz süresince çalışabileceğiniz gibi tatil dönemlerinde ise 40 saate kadar çalışma imkanı bulabilirsiniz.

 

Yurtdışı üniversite ve bölüm seçiminden vize başvurularına kadar kişisel tavsiyeler almak ve yurtdışı eğitiminizi planlamak için IDP Education danışmanlarıyla görüşün.

 

Kaynak: Hotcourses Turkey

(Visited 500 times, 1 visits today)

BENZER İÇERİKLER