Cuma, Şubat 21, 2020

İngiltere’de Eğitim Alacak Türk Öğrencilere Güzel Haber

Birleşik Krallık hükümeti tarafından yapılan yeni düzenleme ile artık İngiltere’de eğitim alan yabancı öğrenciler, mezuniyetten sonra 2 sene daha ülkede kalıp çalışabilecekler. Daha öncesinde sadece lisansüstü öğrencilere 6 ay gibi kısıtlı bir süre için sağlanan çalışma izni, yeniden gözden geçirilerek 2 yıla uzatıldı. Ayrıca düzenleme sadece İngiltere’yle kalmıyor. Aralarında İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’nın da olduğu tüm Birleşik Krallık ülkelerini kapsıyor.

Türk öğrencilerin Amerika, Kanada gibi ülkelerle beraber en çok tercih ettiği ülke olan İngiltere, günümüzde özellikle İngilizce dilinde yetkinlik kazanmak isteyenler için popüler eğitim rotalarından biridir. Etkileyici bir uluslararası üne sahip İngiltere üniversiteleri, yüzlerce yıllık yüksek kaliteli akademik deneyimleri, etkileyici uluslararası ünü, program çeşitliliği ile dünyanın her köşesinden gelen yetenekli öğrencilere ev sahipliği yapar. Bugün İngiltere’de eğitim almanın en belirgin nedenlerinden biri de yüksek istihdam oranıdır. Her yıl özel yetenekleri ile ön plana çıkan eleştirel düşünebilen, yaratıcı fikirlere sahip yüksek kaliteli öğrencilerin mezun olduğu İngiltere’de eğitim almak size zengin iş imkanları sunarken, aynı zamanda yüksek maaşlar ve artan iş bulma potansiyeli de kazandırır.

Yeni düzenlemenin Türk öğrenciler için faydaları

Günümüzde yaşanan ekonomik krizler ve artan işsizlik, yurt dışı eğitim almanın önemini giderek daha da artırırken, Türk öğrenciler arasında Birleşik Krallık ülkelerinde bir üniversiteye başvurmak oldukça popüler bir kavram haline gelmiştir. Bugün yurt dışında akademik hedefleri değerlendiren öğrenciler için kilit faktörlerden biri mezuniyet sonrası istihdam imkanıdır ve Birleşik Krallık bu konu da özellikle aralarında University Oxford, UCL, Imperial College London, University of Cambridge, University of Edinburgh gibi üniversiteleri ile zengin iş fırsatları sunar.

İngiltere ise sadece dünyanın en saygın ve prestijli üniversitelerine ev sahipliği yapmakla kalmaz, aynı zamanda Londra şehri ile ülkeye gelenlere özellikle finans alanında çalışma imkanı verir. İngiltere’de okumaya önem veren öğrenciler, hükümet tarafından yapılan bu yeni düzenleme ile ciddi bir destekle karşılaşırken, mezuniyet sonrası 2 yıl ülkede kalarak çalışma fırsatı yakalamak eşsiz bir deneyim olacaktır. Yapılan değişiklikle, 2020-2021 eğitim-öğretim yılından itibaren mezun öğrenciler bu düzenlemeden faydalanarak çalışabilirler.

Birleşik Krallık’ta öğrenim görmek istiyorsanız, linke tıklayıp formu doldurun ve yurtdışı eğitim uzmanlarından detaylı bilgi alın.

Düzenleme hangi konularda eğitim alacaklara yönelik?

Birleşik Krallık hükümeti tarafından yapılan yeni düzenleme, herhangi bir konuda mezun olan tüm öğrencileri kapsarken bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik yani STEM konularına ağırlık verilmektedir. Genel olarak İngiltere kurumlarında eğitim alan uluslararası öğrencilerin yarısı bu alanlarda eğitim alırken, iş imkanlarının da fazla olması dikkat çekicidir.

Birleşik Krallık’ta iş imkanı sunan şehirler

Stephen Hawking, Alan Turing, Charles Darwin, Tim Berners-Lee gibi dünyanın en özenli bilim insanlarına, matematikçi, biyolog, bilgisayar bilimci ve fizikçiye ev sahipliği yapan Birleşik Krallık, aynı zamanda dünyanın en büyüleyici şehirlerinde iş fırsatları da sunar. Bunlar arasında Cambridge şehri, Microsoft ve Apple gibi uluslararası şirketlerin Ar-Ge merkezlerine ev sahipliği yaparak yazılım ve mühendislik alanlarında çalışma imkanı sunar. Glasgow şehri, bir üniversiteden mezun olan öğrencilere ilk 6 ayda işe yerleşme garantisi verirken, özellikle finans, bilim ve mühendislik alanları ön plandadır. Cardiff şehri, öğrenciler ve profesyoneller için daha çok ekonomi ve işletme alanları ile çalışma imkanı sunarken, dünyanın en popüler metropollerinden biri olan Londra ise size dünya çapında ülkelerde finanstan yazılıma, mühendislikten pazarlamaya kadar her alanda iş bulma olanağı verir.

İngiltere’de başvurabileceğiniz üniversitelerin broşürlerini indirmek için tıklayın.

Kaynak: Hotcourses Turkey

İhale Duyuruları