Cuma, Eylül 17, 2021

Kanada’da Eğitim Alabileceğiniz En Popüler Bölümler

 Yurtdışı öğrenim görmek isteyen uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkelerden biri olan Kanada, bugün dünyanın dört bir tarafından aldığı göçlerle şekillenen çok kültürlü yapısı, refah yaşam standartları, soğuk kış günlerini size unutturacak eşsiz doğal güzellikleri, İngilizce ve Fransızca dil seçenekleri, ekonomik zenginliği, Montreal, Toronto, Vancouver gibi canlı ve hareketli şehirleri ile dikkat çeker. Gelin Kanada’da eğitim alabileceğiniz en popüler bölümlere, üniversite seçeneklerine ve mezuniyetten sonra kariyer yapma imkanlarına birlikte göz atalım.

Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda, Birleşik Krallık ya da Amerika’da eğitim almayı mı düşünüyorsunuz? IDP Education uzmanlarımızın ücretsiz danışma hizmetinden yararlanın! Size ve bütçenize en uygun üniversiteyi bulun.

 

TIP

Kanada’da okumak için üniversite bölümleri arasında tüm dünyada olduğu gibi tıp bölümünün yeri ayrıdır. Zira öğrenciler zorlu eğitim hayatlarının sonrasında yüksek standartlarda yaşam ve saygınlık nedeniyle bu alanda öğrenim görmeyi tercih ederken, ülkedeki çoğu eğitim kurumu ve hükümet, bilimsel araştırmalar ve tıbbi çalışmalar üzerine yapılan araştırma ve geliştirme çalışmaları ile adından söz ettirir. Kanada’da tıp okulları için giriş koşulları her kurum arasında değişiklik gösterirken, İngilizce yeterliliğiniz için IELTS ya da TOEFL gibi test sonuçları ve tıp fakültesine giriş sınavı olan MCAT test puanınızı almanız gerekir. Kanada tıp alanında eğitimine devam etmek isteyen öğrenciler için ideal bir yerdir. Her geçen gün ortaya çıkan yeni hastalıklar ve ülkedeki vasıflı tıp personeli eksikliği, mezuniyetten sonra kolayca iş bulmanıza imkan sağlar. Ülkedeki en iyi tıp okulları arasında;

  • Özellikle araştırma çalışmalarıyla dikkat çeken Toronto Üniversitesi, öğrencilerini yaşam bilimleri ve tıbbi bilimlerin her sektöründe eğitir, akademik işbirlikleri ile staj ve araştırma olanağı sunar, burslar, fonlar ve hibelerle de ödüllendirir.
  • McGill Üniversitesi, Kanada’da ilk kurulan tıp fakültesidir. Özellikle Anestezi Araştırma ve Yapay Hücreler Enstitüleri tüm dünyada kabul görmüş başarılara imza atarken, yaşlanma ve yaşa bağlı tıbbi sorunlar üzerine araştırma çalışmalarıyla bilinir.
  • Queen’s Üniversitesitıp fakültesi, sağlıkla ilgili çalışmalarda dünya çapında üst sıralarda yer alır. Özellikle sağlık bilimleri ve biyomedikal alanlarda yoğunlaştırılmış araştırmalarıyla dikkat çekerken fon, burs ve hibe yardımları ile öğrencilere destek sağlar.

 

BİLGİSAYAR BİLİMLERi

Kanada’da okumak isteyen uluslararası öğrencilerin ilk tercih ettiği konulardan olan bilgisayar bilimleri, geniş yelpazedeki araştırma fırsatları ve çalışma programları ile dünyanın en iyi bilgisayar bilimleri bölümleri arasındadır. Yazılım mühendisliği ve tasarım, oyun tasarımı, yapay zeka, programlama dilleri, bilgi sistemleri ve bilgi teknolojisi gibi konuları içeren bölümün, 2022’ye kadar, sağlık ve tıp gibi istihdam olanağının daha da büyüyeceği öngörülmektedir. Zira ülke Blackberry, Shopify, Hootsuite gibi teknoloji alanında uluslararası tanınırlılığa sahip firmaları ile adından söz ettirirken, Kanada’nın Amerika ve Japonya’dan sonra dünyanın en büyük oyun geliştiricisi olduğunu da belirtmekte fayda var. 4 yıl süren bilgisayar bilimleri üzerine uzmanlık almanız halinde kariyer seçenekleriniz artarken, ülkede hem lisans hem de lisansüstü düzeyde büyük başarılara imza atan en iyi okul, özellikle bilgisayar bilimlerinin Nobel Ödülü olarak kabul edilen Turing Ödülüne sahip Toronto Üniversitesidir. Aynı zamanda Waterloo Üniversitesi ise Microsoft ve Google gibi şirketlere mezunlarını göndermesi ile tanınırken bu firmaların kız öğrencilere sunduğu burs imkanları ve Amerika, Çin, Brezilya, Fransa gibi ülkelerle olan ortak araştırmaları göz doldurur.

 

ECZACILIK

Her yıl özellikle eczacılık bölümünde eğitim almak için gelen öğrencilerin sayısı giderek artarken, bu alanda eğitim veren üniversitelerin çoğunun devlet üniversitesi olmasının ve hükümet tarafından sunulan burs ve fon yardımları ile asistanlık imkanı sunmasının etkisi büyüktür. Yüksek yaşam standartları ile tanınan bölüm mezunları, hastalıkların artışı ve yeni ilaçların keşfi ile daha çok istihdam olanağı bulurken bu alanda master derecesi alarak biyo-teknoloji, moleküler biyoloji, klinik eczacılık, ilaç ve aşı dağıtım sistemleri gibi konularda uzmanlaşmanızı sağlar. Eczacılık eğitimi için Kanada’da üniversiteler şu şekildedir;

  • Kanada’nın en eski ve en kaliteli araştırma enstitüsü olan Dalhousie Üniversitesi, özellikle kanser, kalp-damar ve kas hastalıkları, Huntington ve Parkinson hastalıkları, epilepsi ve zararlı madde kullanımı üzerine odaklanmış farmakolojik  araştırmalarıyla dikkat çeker.
  • Waterloo Üniversitesi; eczacılık alanında ilaç keşfi, nanotıp, moleküler farmakoloji üzerine lisans öğrencilerine sunduğu uzmanlık konuları ile tanınır. Aynı zamanda lisans öğrencilerine staj, burs ve asistanlık garantisi verir.

 

MBA

Kanada’da üniversite bölümleri arasında dünya çapında en çok iş olanağı sağlayan konulardan olan MBA mezunları; tıbbi ve sağlık hizmetleri yöneticisi, finansal yönetici, operasyon yöneticisi, pazarlama-marka yöneticisi, ürün yöneticisi ve akademik kadrolarda çalışma imkanı bulurlar. Ülkedeki bir üniversiteye başvurmak için genel olarak GPA yani akademik not ortalamanızın en düşük 3.0, GMAT test sonucunun en az 550 olması beklenir.

Kaynak: Hotcourses Türkiye

(Visited 461 times, 1 visits today)

BENZER İÇERİKLER

(Visited 11 times, 1 visits today)