Çarşamba, Kasım 29, 2023

Kanada’da Okurken Çalışmak Mümkün Mü?

Kanada’da eğitim almak ve çalışmak mı istiyorsun? Peki, Kanada’da okurken çalışabileceğini biliyor musun? Kanada’da öğrenciyken çalışarak hem bütçeniz için ek gelir elde etmiş olursunuz hem de pratik iş deneyimi kazanarak profesyonel ve sosyal ağ oluşturma imkanı bulursunuz. Bugün Kanada, öğrenciler ve yurt dışında çalışmak isteyenler için dünyanın en popüler ülkelerinden biridir. Üstelik geçtiğimiz günlerde Kanada hükümetinin yaptığı yeni açıklamada 2025 yılına kadar 1.5 milyon göçmene kapılarını açmaya hazırlandıkları duyurulmuştu. Böylelikle Kanada’ya eğitim almaya gelen öğrenciler, okurken çalışabildikleri gibi mezuniyetten sonra da ülkede kalma fırsatı elde edecekler.

Yurt dışında eğitim almak istiyor ve ne yapacağınız konusunda kafanız mı karışıyor? IDP Education’ın kendi öğrencilerine özel sunduğu FastLane hizmeti, SADECE 5 GÜNDE SONUÇ alabileceğiniz hızlı üniversite kabulü sağlıyor. Şimdi IDP FastLane ile başvuruda bulun, ön kabul al!

Kanada’da öğrenciler çalışabilir mi?

Evet, öğrenciyken Kanada’da çalışmak mümkün. DLI olarak bilinen Designated Learning Institution kurumlarına tam zamanlı olarak kayıtlı olan öğrenciler, sahibi oldukları öğrenci vizesi ile çalışabilirler. Sahip olacağınız çalışma izni yani öğrenci vizesi, size kampüs içinde ya da dışında çalışabileceğinizi söyleyecektir.

Yurt dışında üniversite okumak istediğiniz okullar, üniversite bölümleri ve başvurular hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımızdan yurt dışı eğitim danışmanlığı almak ister misin?

Hemen eğitim uzmanlarımızdan ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı al.

Kanada’da öğrenciler kaç saat çalışabilir?

Kanada’da eğitim alan tam zamanlı bir uluslararası öğrencinin akademik yıl boyunca haftada 20 saat çalışmasına izin verilir. Tatillerde ise tam zamanlı çalışmasına izin verilir. Covid-19 güncellemesiyle artan istihdam ihtiyacı ile 15 Kasım 2022 tarihinden itibaren Aralık 2023’e kadar haftada 20 saatten daha fazla çalışmasına izin verilen geçici bir karar alınmıştır.

Hangi durumlarda Kanada’da çalışmanıza izin verilmez?

Kanada’da öğrenci olsanız dahi bazı durumlarda öğrenciyken Kanada’da çalışmak mümkün olmayabilir. Kanada’da eğitim alacağınız programınızın süresi 6 aydan kısaysa veya bir DLI kurumunda misafir veya değişim öğrencilerinin Kanada’da okurken çalışma ve iş bulmasına izin verilmez.

Sitemize üye olmak ister misin? dünyanın en iyi üniversiteleri, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsin. Hemen bu linkten kayıt ol.

Kanada’da kampüs dışında çalışabilir miyim?

Evet. Kanada’da bir üniversitede eğitim almak istiyorsanız sahip olacağınız Kanada öğrenci vizesi size kampüs içinde ve kampüs dışında çalışma izni veriyor. Ancak Kanada’da eğitim programınızın başlaması gerekiyor. Daha sonrasında Kanada’da çalışmak için bir Sosyal Sigorta Numarası-SIN almak için başvurmalısınız.

Kanada’da okurken hangi işlerde çalışabilirsin?

Öncelikle kampüs içi mi yoksa kampüs dışında mı çalışmak istediğine karar vermelisin. Kanada’da çalışmak için kampüs işi işler kısıtlıdır. Üniversitenin kütüphanesi, araştırma tesisi ya da sağlık ve tıp bölümleri okuyorsan hastane gibi binalar size yurt dışında çalışmak için iş imkanı sunar.

Kampüs dışı işler için daha fazla seçenek bulmanız mümkündür. Kasiyer, barmen, garson, köpek gezdiricisi, çocuk bakıcısı olarak öğrenci işleri yaparak günlük 3-4 saatler ile yüksek ücretler kazanabilirsiniz.

Yurt dışı eğitim için bir üniversiteye başvurmayı mı düşünüyorsun? O halde, dünya çapında en iyi üniversitelerin broşürlerini ücretsiz indirerek, bölüm ayrıntıları ve giriş koşulları hakkında daha çok bilgi alabilirsin.

Kanada’da çalışmak istiyorum ne yapmalıyım?

Kanada’da eğitim alıyorum ama bütçem konusunda endişeliyim diyorsanız, öğrenciyken çalışmak tam da size göre olacaktır. Kanada’da öğrenci işleri bulmak için öncelikle üniversiteniz ya da eğitim kurumunuzun öğrenci işlerine başvurarak kampüs içi işler konusunda bilgi alabilirsiniz. Aynı zamanda okulun kariyer ofisi size kampüs dışında iş imkanlarını nasıl bulacağınız konusunda da yardımcı olacaktır. Aynı zamanda Kanada’da iş ilanları bulabileceğiniz Linkedin, Monster, Workopolis gibi çok sayıda öğrenci işleri mevcuttur.

Kanada asgari ücret ne kadar?

Uluslararası bir öğrenci olarak Kanada’da okurken çalışmak istiyorsanız, ortalama uluslararası öğrenci maaşı saatte 10 ile 25 Kanada Doları civarındadır. Garson olarak çalışırsanız saatte 12.20, köpek gezdirici olarak 14.16 CAD, kar temizleyicisi olarak 20 Kanada Doları kazanmak mümkündür.

Kaynak: HotcoursesTurkey

(Visited 1.641 times, 1 visits today)

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz