Cuma, Mart 24, 2023

Bu ilanın süresi dolmuştur / This announcement has expired

Kitap Buluşması: Cehaletin Yeniden Üretimi ve Hayvanlar

2023 yılının ilk Kitap Buluşması’nda biraraya geliyoruz. Bu buluşma, aynı zamanda Burak Özgüner Hayvan Hakları Kütüphanesi’nin de ilk açılış buluşması.

Eleştirel Hayvan Çalışmaları, aktivizmle kuramsal çalışmalar arasında bir köprü kuran disiplinler arası akademik bir çalışma alanı. Türkiye’de de bu alanda yapılan çalışmalar giderek artıyor. Bu çalışmalardan biri de Yıldız Teknik Üniversitesi, Batı Dilleri Edebiyatları Bölümü, Fransızca Mütercim Tercümanlık Anabilim Dalı’ndan Arş. Gör. Dr. Fulya Marmara’nın “Antroposen Çağı’nda Çevirinin Rolü: Antitürcü Yaklaşım ve Müdahil Çeviri” adlı doktora tezi. BurHak olarak bu alandaki çalışmaların artması ve hayvan hakları konusundaki aktivizmi güçlendirmesi en önemli amaçlarımızdan biri. Dr. Fulya Marmara, 5 Şubat Pazar günü saat 15:00’da doktora tezine dayanan ve yeni yayımlanan Cehaletin Kültürel Üretimi ve Hayvanlar adlı kitabını bizlere anlatmak ve birlikte tartışmak için BurHak’ta olacak. Hayvan haklarını önemseyen ya da BurHak’la tanışmak isteyen herkesi söyleşimize bekliyoruz.

Etkinliğimiz İstanbul’da Beyoğlu-Hasköy’deki fiziksel mekanımızda yüzyüze gerçekleşecek. Bu kayıt formunu doldurduğunuzda etkinlik adresi ve iletişim numarasını size e-posta ile göndereceğiz. Bu nedenle lütfen aşağıdaki formda sık kontrol ettiğiniz bir e-posta adresinizi yazın.

Kayıt için tıklayın

BurHak Çalışma Merkezi’ne dair:

Burak Özgüner Hayvan Hakları Çalışma Merkezi (BurHak) 9 Kasım 2019’da kaybettiğimiz, Türkiye’de hayvan hakları mücadelesine büyük katkıları olan yaşam hakkı savunucusu ve hayvan özgürlüğü aktivisti Burak Özgüner’in aramızdan ayrılışının birinci yıldönümünde 9 Kasım 2020’de, “ailesi” tarafından vegan hayvan özgürlüğü aktivistlerinin desteğiyle açıldı. Merkez, hayvan özgürlüğü mücadelesinde hak temelli bir yaklaşımın yaygınlaşması, tür ayrımcılığının görünür, konuşulur ve tartışılır kılınması, hayvan hakları ile insan hakları ve ekoloji mücadelelerinin bütüncül bir şekilde ele alınması için farkındalık artırıcı çalışmalar yapar. Öncelikli olarak hayvan hakları savunucuları olmak üzere aktivistlerin biraraya geleceği etkinlik ve toplantılar için mekan sağlar, destek sunar ve işbirliği geliştirir. Hayvan hakları savunucularının ve öğrencilerin faydalanabileceği açık bir kütüphane olarak BurHak Hayvan Hakları Kütüphanesi’ni hayata geçirmekle birlikte, aktivist öğrencilere 2021 yılından bu yana, dayanışma ile burs imkanı sağlıyor.
(Visited 495 times, 1 visits today)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -