Çarşamba, Şubat 8, 2023

Luminar: Tarımda Etki Buluşması

Luminar: Etki Buluşmaları’nın ilki Tarımda Etki başlığıyla 2 Aralık Cuma saat 19.00’da CoBAC Workspace’te!

CoBAC WorkSpace ve Innovation for Development (I4D) iş birliği’nde “sosyal, dayanışmacı ve yeşil ekonomi” temalarıyla dünyayı değiştirme fırsatını odağına alan “etki odaklı işleri” tartışmaya açacak etkinlik serisi Luminar: Etki Buluşmaları, “Tarımda Etki” başlığı ile 2 Aralık 2022’de başlıyor.

Gıda Politikaları Uzmanı Berkan Özyer, Akademisyen-Gıda Mühendisi Bülent Şık, Permakültür Tararımcısı-İyiEkim Kurucu Ortağı Evren Yıldırım ve Ovacık Doğal Kooperatifi Başkanı Hayati Güngören’in konuşmacı olarak katılacağı bu ilk buluşmanın moderatörlüğünü I4D Direktörü Doğan Çelik üstlenecek. Tarımda Etki’nin, geniş bir perspektifle ilşkiler ağı ekseninde ele alınacağı konuşmada kentsel dayanıklılık, gıda krizi, permakültür ve onarıcı tarım, kırsalda tarım pratikleri, çocuklar ve gıda güvenliği gibi temalar tartışılacak.

 

Program

18.30-19.00 Kayıt-Tanışma

19.00-20.30 Tarımda Etki Buluşması

20.30-21.00 Etkileşim

 

Konuşmacılar

Berkan Özyer – Gıda Politikaları Uzmanı Bülent Şık – Gıda Mühendisi, Akademisyen

Evren Yıldırım – İyiEkim Kurucu Ortak, Permakültür Tasarımcısı

Hayati Güngören – Ovacık Doğal Kooperatifi Başkanı

 

Moderatör

Doğan Çelik, I4D

 

2 Aralık 2022, Cuma, Saat: 19.00 CoBAC Workspace

Ragıp Gümüşpala Caddesi

No: 29 Eminönü İstanbul

 

Neden Etki Buluşmaları?

Küresel dünyada giderek artan eşitsizliklerin azaltılmasında kârlılık yerine toplumların refahını ve çevrenin iyi olma halini esas alan yaklaşımlar, kapsayıcı ve yeşil bir ekonomi vaadediyor. Etki odaklı girişimlerin bu hikâyenin yazımındaki payı büyük. Daha yaşanabilir bir dünyayı sosyal, dayanışmacı ve yeşil ekonomi temaları ile tartışmaya açan ‘etki odaklı girişimler’ değişimin dinamosu olma özelliği taşıyor. Bu nedenle, değişimin öncüsü sivil toplum kuruluşlarından etki odaklı girişimlere, kurumsal sosyal inovasyonun amiral gemisi şirketlerden kamuda yenilikçi uygulama alanları tasarlayan bürokratlara, sosyal meseleler odağında çalışan tasarımcılardan yenilikçi finansman kaynaklarını etki dünyasına açan kaynak sağlayıcı kuruluşlara kadar pek çok kişi ve organizasyonu bir araya getirmeyi hedefleyen Luminar etkinlik serisi, bir çağrı olma niteliği taşıyor.

İsmini “ışık saçan, etki yaratan” anlamına gelen “luminary” kelimesinden alan Luminar, dar bir grup içinde sınırlı kalmış bir başlık olan ‘etki’yi anakımlaştırmak ve ‘etki ekosistemi’nin büyümesine katkı sağlamak için konuya ilgi duyan herkesi bir araya getirmek amacıyla, CoBAC WorkSpace ve Innovation for Development (I4D) ortaklığında 2022 yılında hayata geçirildi.

 

CoBAC WorkSpace hakkında

2020 yılında İstanbul’un tarihî ve kozmopolit semtlerinden Eminönü’nde açılan CoBAC Workspace, “ortak iş, ortak sanat ve ortak kültür” mottosu ile profesyonel iş alanları ve yaşam arasındaki sınırları kaldırmayı, yaratıcılık ve üretkenlik için gerekli fiziksel ve sosyal koşulları sağlamayı hedeflee bir ortak çalışma, etkinlik, gelişim ve yaşam alanıdır.

 

Innovation for Development (I4D) hakkında

Güçlü ve adil bir toplum yaratma hedefiyle, kalkınma dünyasında özel politika gerektiren gruplar için kapsayıcı ve yenilikçi fikirler üretip bu fikirleri farklı sektörlerden paydaşlarla birlikte hayata geçiren bir sosyal tasarım ajansıdır.

 

https://cobac.work/

www.i4d.com.tr

(Visited 131 times, 1 visits today)

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz