Cumartesi, Ağustos 17, 2019

Matematik Köyü Kurucusu Ali Nesin’in Yeni Projesi: Yatılı Lise

Matematik Köyü projesi ile eğitim sistemine yeni bir yaklaşım sunan Prof. Dr. Ali Nesin, şimdi de yatılı lise kurmak için harekete geçti.

İzmir Şirince’ye 2007 yılında Matematik Köyü kuran İstanbul Bilgi Üniversitesi Matematik Bölüm Başkan Vekili Prof. Dr. Ali Nesin, Türkiye’de eğitim sistemine yeni bir soluk getiren projesi ile uluslararası ödüller almıştı. Nesin’in yeni projesi ise yatılı bir lise.

Milliyet gazetesinden Çiğdem Yılmaz’ın haberine göre, Ali Nesin, maliyeti 5-6 milyon lirayı bulacak lise için bağışçılardan destek bekliyor. Yatılı lisenin adresi olarak Şirince’yi gösteren Ali Nesin, projesinden”Eğitim hakkındaki düşüncelerimizi değiştirebilecek bir proje peşindeyiz” diyerek bahsediyor. Anlatımlarından öne çıkanlar ise şöyle:

“Şimdiye kadar görülmemiş bir proje. Üst düzey bir okul ve elit tipi eğitim olacak. Özel okul ama kar amacı gütmeyecek, öğrencilerimize burs imkanı vereceğiz. Onlar da okulun günlük işlerinde çalışacak. Tam donanımlı gençler mezun etme niyetindeyiz. Hazırlık dahil 5 sınıf, her sınıftan ikişer şube, her şubesi 24 öğrenci, yani yaklaşık 250 öğrencili bir okul. Öğrencilerimizi akademik başarılarına göre seçeceğiz.”

Nesin Matematik Köyü

Ali Nesin Kimdir?

1956 yılında İstanbul’da doğmuştur. Yazar Aziz Nesin’in oğludur. Paris VII. Üniversitesi’nden mezun olan Nesin, matematikten “maitrise” derecesini almıştır. Sonrasında Yale Üniversitesi’nde matematiksel mantık ve cebir konularında doktora yapan Nesin, 1985-1986 yılları arasında Kaliforniya Üniversitesi Berkeley Kampüsü’nde öğretim üyesi olarak çalışmıştır.

1987-1989 seneleri arasında Notre Dame Üniversitesi’nde yardımcı doçent, ardından, 1995 senesine kadar Kaliforniya Üniversitesi Irvine Kampusü’nde doçent ve profesör olarak görev yapmıştır. 1993-1994 öğretim yılını Bilkent Üniversitesi’nde misafir öğretim görevlisi olarak geçirmiştir.

Babası Aziz Nesin’in 1995 senesinde ölümü üzerine yurda kesin dönüş yapmış ve Nesin Vakfı yöneticiliğini üstlenmiştir. 1996 yılından beri Bilgi Üniversitesi Matematik Bölümü Başkanı olan Ali Nesin’in dört çocuğu vardır.

2003 senesinden beri üç ayda bir yayımlanan ve Türk Matematik Derneği’nin sahibi olduğu Matematik Dünyası isimli derginin sorumlu yazı işleri müdürüdür.

Matematik araştırmaları, bölüm başkanlığı ve Nesin Vakfı yöneticiliğinin yanı sıra yağlıboya resim, desen ve portre çalışmaları da yapmaktadır. Türkiye İnsan Hakları Kurumu (TİHAK) kurucu üyesidir. Ali Nesin, Matematik Köyü’nün de kurucusudur.

İhale Duyuruları