Salı, Şubat 25, 2020

Montessori Evinizde: Çocukların Bayılacağı 15 Bahar Etkinliği

Bahar, çocuğunuzla doğayı keşfetmek için yılın en eğlenceli zamanlarından biridir.

Bahar, çocuğunuzla doğayı keşfetmek için yılın en eğlenceli zamanlarından biridir. Bu zamanın içinde bebek hayvanlar, göç eden farklı farklı kuşlar, ilkbahar yağmurlarından gelen tüm güzel gökkuşakları ve çok fazla eğlenceli değişiklik vardır.

İşte çocuğunuzla baharı keşfetmek ve doyasıya yaşamak için birkaç etkinlik önerisi;

Hava durumu hakkında bilgi edinin.

Bahar sıcak havaların yanında ek olarak yağmur bulutlarını da getirir. Hava durumunu keşfederek yağmurlu günleri ve güneş ışığını kucaklayın.

1. Bulutları hiç bir nesneye, insana veya hayvana benzettiniz mi?

Farklı türlerdeki bulutların bazı resimlerini bulun (veya bir kitap kullanın) ve sonra bunları gökyüzünde aramanın tadını çıkarın. Çocuğunuzun ilgisini çekiyorsa bir adım daha ileri götürün ve farklı bulut türlerinin gösterimlerini oluşturmak için pamuk toplarını kullanın. Eğlenceli dakikalar başlasın!

2. Birlikte gökkuşağını izleyelim mi?

Bahar, gökkuşağı hakkında konuşmak için harika bir zamandır. Yağmur fırtınasından sonra gökkuşağı arayarak zaman geçirin ve güneşli günlerde bile çocuğunuzun gökkuşağı keşfetmesi için bir prizma almayı düşünün. Renklerin sırasını fark ederek eğlenin ve çocuğunuzun gördüklerinin resmini oluşturması için doğru boya veya boya kalemi renklerini sağlayın.

3. Günlük hava raporu oluşturun.

Çocuğunuzun kendi günlük hava raporunu oluşturmasına izin verin. Bunu yaparken ona çizim tahtası, süsler ve boyalar sağlayabilirsiniz. Bu çizimleri bir kitapçık haline getirip onu çizmeye teşvik edebilirsiniz. Böylelikle hava durumu değişimlerini eğlenceli bir şekilde keşfedeceksiniz!

Hayvanları gözlemleyin.

4. Kuş gözlemciliği yapın.

İlkbahar göçü kuş gözlemciliği için olağanüstü bir zamandır. Çocuğunuzla yılın bu zamanında görebileceği farklı kuş türleri hakkında konuşmayı deneyin. Arka bahçenizdeki veya yakındaki parkınızdaki kuş gözlemciliği macerasına katılın ve kaç tane çeşidi birlikte görebileceğinizi görün. Çocuk büyüklüğündeki dürbünler bunu daha da eğlenceli hale getirebilir.

5. Birlikte kuşları besleyin.

Kuş yemliklerini doldurmak, küçük çocukların bile yardım etmekten hoşlandıkları bir şeydir. Daha büyük çocuklar için, çeşitli tohum türleri sağlamayı ve yemlikte karıştırmalarını veya bir araya koymalarını sağlayın.

6. Kelebekleri inceleyebilirsiniz.

Kelebekler herkes tarafından hayranlıkla seyredilen muhteşem varlıklardır. Çocuğunuzla birlikte kelebekleri inceleyebilirsiniz hatta bunu bir adım ileri götürerek kelebeklerle ilgili bir kitabı beraber okuyabilirsiniz. Hatta ve hatta bir tırtılın bir kelebeğe dönüşme sürecini birlikte keşfedebilirsiniz.

Doğayı keşfedin.

7. Bir doğa tablosu oluşturun.

Küçük bir masa, bir tepsi veya sepet gibi bir alan tanımlayın ve çocuğunuzun doğada bulduğu ilginç şeyleri toplamasına izin verin. İsterseniz bir büyüteç ekleyin.

8. Bir bahçeniz olsun.

Küçük çocuklar bir bahçenin sulanmasına yardımcı olabilir, biraz daha büyük çocuklar tohum ekmekten ve ayıklamaktan hoşlanırlar ve daha büyük çocuklar bir bahçe tasarlamaya ve bitkileri seçmeye yardımcı olurlar. Bahçe işleri ile çocuklar bitkilerin nasıl büyüdüğüne yakından bakar ve bağımsızlıkve sorumluluk duyguları gelişir.

9. Çiçekleri Gözlemleyin.

Çocuğunuzla birlikte kır çiçeklerini keşfetmeye bir yürüyüşe çıkabilirsiniz. Böylelikle çocuğunuz doğayı, kendisini ve çevresini daha kolay anlamlandıracaktır.

10. Dünya Günü’nü kutlayın.

Bir ağaç dikin, bir park temizleyin ya da bir topluluk Dünya Günü etkinliğine katılın. Bunların hepsi, gezegenimizi korumanın önemli rolleri hakkında çocuklarla konuşmak için harika bir fırsat sunuyor.

Pratik yaşam

Montessori öğretmenleri pratik yaşam adını verdikleri gerçek yaşam etkinliklerini (yemek yapmak ve temizlik yapmak gibi) tercih ederler. Bu beceriler tüm yıl boyunca uygulanır, ancak baharda onlara odaklanmanın eğlenceli ve farklı yolları vardır.

11. Sert haşlanmış yumurtaları soyun.

Bahar, bazı hayvanların yumurtalardan nasıl çıktıkları hakkında konuşmak için harika bir zamandır. Çocuğunuzun haşlanmış yumurtalarını soymasına izin vermek, bunun eğlenceli bir uzantısı olabilir ve küçük bir çocuğun tüm küçük yumurta kabuğu parçalarını çıkarması oldukça uzun zaman alabilir ve önemli bir çaba gösterebileceğinden, konsantrasyon oluşturmak için harika bir yoldur.

12. Çilek temizleyin.

Bahar ürünleri ve küçük meyveleri, kabuklu çilekler de dahil olmak üzere farklı meyve ve sebzelerin temizlenmesinde ve hazırlanmasında yardımcı olmak için harika bir fırsat sağlar.

13. Çocuğunuzun oyuncaklarını temizlemesine izin verin.

Çocuğunuzun yaz için uygun su oyuncakları kışın raflarda biraz tozlanmış olabilir. Sıcak havaların gelmesiyle çocuğunuzun onları temizlemesine katkıda bulunun. İhtiyacınız olan kova, fırça ve sabun.

14. Yağmur botlarını temizleyin.

Yağmur botları yılın bu döneminde oldukça fazla kullanılmaktadır. Okulda, bazen çocukların çamurlu botlarını temizlemesi için bir fırçalama etkinliği yapıyoruz ve bu evde de kolayca kopyalayabileceğiniz bir şey. Çocuğunuzun botlarını temizlemek için ihtiyaç duyduğu her şeyle, belki arka verandasında küçük bir temizlik istasyonu kurun.

15. Çiçekleri düzenleyin.

Çiçek düzenleme, yıl boyunca Montessori sınıflarındaki çocukların zevk aldığı bir aktivitedir, ancak küçük çocuğunuzun arka bahçedeki çiçekleri seçmeye ya da yerel bir pazarı ziyaret edip baharın tüm güzel çiçeklerini görmeye yardımcı olabileceği özellikle baharda eğlencelidir.
Belki de çocuğunuzla birlikte baharın tadını çıkarmanın en iyi yolu basitçe dışarı çıkmak, su birikintilerine sıçramak ve güneş ışığını almaktır, ancak umarım, bu etkinlikler size birlikte vakit geçirmenin ve sezonun tadını çıkarmanın yeni bir yolunu sunar.

İhale Duyuruları