Çarşamba, Şubat 8, 2023

Nesin Köyleri Derneği – İstasyon Postası Yayında

Nesin Köyleri Derneği Hakkında

Nesin Matematik, Felsefe ve Sanat Köyleri yani kısaca Nesin Köyleri, gençlere, sorgulamaya ve eleştiriye açık bir ortamda üretim ve öğrenim imkânı sunan alternatif bir eğitim kurumudur. Nesin Köyleri, sıradan bir okuldan farklı olarak, kültürel ve akademik bilginin yanı sıra, bir yandan da yaşam bilgisi, birlikte yaşama kültürü ve otoriteye ihtiyaç duymadan sorumluluk almada gençlere deneyim kazandırıyor.

Nesin Köyleri Derneği – Nesin İstasyon ise, öğrenci, gönüllü ya da eğitmen olarak Köy’le yolu kesişmiş olan bizlerin, Nesin Köyleri’ni desteklemek ve yeni birlikteliklerle güçlendirmek amacıyla kurduğu bir inisiyatif iken hareket kabiliyeti kazanmak adına dernekleşti.

 

İstasyon Postası Nedir?

Uzun zamandır üzerine çalıştığımız işlerimizden biri olan İstasyon Postası’nı herkesle paylaşmak isteriz. Aralık 2021’de Köy’de gerçekleştirdiğimiz dernek toplantısında ortaya atılan bir fikirdi İstasyon Postası.

Köy gibi bir mekânın Türkiye içinde yarattığı değeri, buradan geçen insanların hikayelerini paylaşmak, Köy’ün hafızasını kayıt altına almak üzere yola çıkmıştık aynı zamanda. Gençlerin kendi hikâyelerini anlattıkları, deneyim aktarımlarının kayıt altına alındığı, geniş iletişim ağını kullanarak, kültür, sanat, eğitim, felsefe, edebiyat, teknoloji gibi alanlarda yazılara, çalışma materyalleri ve röportajlara da yer verilecek bir alan.

Gönüllü genç sanatçıların, araştırmacıların ve öğrencilerin kolektif çabasıyla ortaya çıkan 3 ayda bir okuyucularıyla buluşacak dijital bir yayındır. İnternet sitemizde, sosyal medya hesaplarımızda düzenli olarak paylaşılacak.

Bu İlk Sayıda Peki Sizleri Neler Bekliyor?

Bu ilk sayıda; Ali Nesin’in kaleminden Köy hayalini nasıl gerçekleştirdiğini, derneğin kuruluş hikayesini, üyelerimizden Esra Çelik’in Dünya Matematik Günü için yazdığı yazıyı, Türkiye’nin yine en önemli kurumlarından Nesin Vakfı ve Nesin Yayınevin’den haberleri, dernek üyelerimizden sadece bir kısmının hikâyesini okuyacaksınız. Gobo Kolektif ile gerçekleştirdiğimiz Çek-Yat Yatılı Kısa Film Yarışmasını da Burak Podak kaleme aldı.

Bize abone olmayı unutmayın.

Web sitesi: www.nesinistasyon.com
Instagram: @nesinistasyon
Twitter: @nesinistasyon

(Visited 397 times, 1 visits today)

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz